Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

DÜNYANIN EN KÖTÜ MANZARASIDIR BİR ANNENİN ÇARESİZLİĞİ.

 

Bugün Anneler Günü. Ancak Barış Anneleri, Cumartesi Anneleri ve Roboskîli anneler yine evlatları için mezarlıklarda, meydanlarda ve hapishane kapılarında olacak. Tek istedikleri ise barış ve adalet

PEKİ KİM BANA ÇİÇEK VERECEK?

Onlar, karanfilleri ve gülleri mezarlıklara bırakacaklar. Onlar, Roboskî’de katledilen 34 kişinin anneleri. Onlar, her gün olduğu gibi bugün de katledilen ve failleri bulunmak istenmeyen çocuklarının mezarında ağıt yakacaklar. Onlar, “Çocuklarımızın failleri bulunmadığı müddetçe bize anneler günü de yoktur” diyor.

GİDECEK BİR MEZARLARI BİLE YOK

Terfa Yıldırım, Cemile Önen, Fehime Poyraz. Onlar, Kürt sorununun çözümsüzlüğünden dolayı evlat acısını derinden yaşayan anneler. Bir Anneler Günü’ne daha mezarı dahi olmayan, demir pakmaklıklar ardında ömürleri çalınan evlatlarının acısıyla girecek. Tek istekleri ise bu acılarını dindirecek barış ve adaletin olması.

ONLAR EVLATLARINI ARAYACAK

Bugün devleti yönetenler yine “anneliğin kutsallığından” bahsedecekler. Ancak her hafta meydanlarda devletin kurduğu çetelerce kaybedilen evlatlarını arayan Dayikê Şemîyê’den, Cumartesi Anneleri’nden, kayıp yakınlarından kimse söz etmeyecek, ama onlar yıllar geçse de mücadelelerinden vazgeçmeyecek.Bugün kim bana çiçek verecek?

Anneler Günü’nü mezarlıklarda geçirecekler. Karanfilleri ve gülleri mezarlıklara bırakacaklar. Onlar Roboskî Katliamı’nda yaşamını yitiren 34 kişinin anneleri. Onlar her gün olduğu gibi bugün de katledilen ve failleri bulunmak istenmeyen çocuklarının mezarında ağıt yakacaklar. Roboskîli anneler, “çocuklarımızın failleri bulunmadığı müddetçe bize anneler günü de yoktur” diyerek, hükümet yetkililerinin, katliamın faillerini ortaya çıkarıp yargılanmasını istedi.

Evimin çırası söndü

Roboskî Katliamı’nda yaşamını yitiren Şirvan Encü’nun annesi Leyla Encü, “Benim oğlum Anneler Günü’nde bana ne getirecek soruyorum. Başbakan Erdoğan ve devletin ne hakkı vardı bunu bize yapmaya. Erdoğan evimin çırasını söndürdü. Hiçbir ülke kendi vatandaşlarına bombalar yağdırmaz” dedi.

Hükümet yetkililerine seslenen Encü, “Erdoğan müslümanım diyor. Hey vicdansız. Bugün anneler günüdür, oğlumun mezarına gelip gözyaşı döküp ağlayacağım. Oğlum bana ne getirecek. Allah hakkımızı devlete bırakmasın. Bu olayı yapanları neden ortaya çıkartmıyorlar. Bu olay aydınlatılmasa oğlumun mezarını ateşe verip buradan gideceğim. Bu olayın failleri bulunmasa benim acım hafiflemez” diye konuştu.

El ele verelim

Başka bir acılı anne ise Felek Encü. Barış dileğinde bulunan Encü, dünyadaki tüm annelerin Anneler Günü’nü kutluyor. Evinin tek erkek çocuğu olan Erkan Encü’yü kaybeden Felek Encü de bugünü mezarı başında ağlayarak geçirecek. Encü, “Ben tüm annelere sesleniyorum. Artık hep beraber el ele tutalım bu kanı ve savaşı durduralım. 13 yaşındaki oğlumu kaybettim. Çocuğumun faillerini dahi bilmiyorum. Her şeye rağmen barış diyorum. Polis ve asker anneleri de yeter desinler. İntikam duygusuyla yaşamasınlar. Her yere bahar geldi, bize ve çocuklarımıza bahar gelmedi. Bizim çocuklarımızın bedenleri toprağın altında” seklide konuştu.

Sizin zulmünüz varsa..

Yüksel Ürek’in annesi Emine Ürek ise, Anneler Günü nedeniyle bu acıyı kendilerine yaşatanlara seslendi. Ürek, “Acaba yataklarında nasıl yatıyorlar? Vicdanları rahat mı? Bizlere ırk ayrımını yapıyorlar. Niye yapıyorlar, bizde bu devletin insanları değil miyiz? Tek suçumuz dilimizin farklılığıdır. 34 gencecik fidanlarımızı katlettiler ve bir başsağlığı bile dilemediler. Zalimin zulmü varsa mazlumun da Allah’ı var” dedi.

Emine Erdoğan elini vicdanına koy

Katliamda yaşamını yitiren lise öğrencisi Cemal Encü’nun Annesi Xazal Encü ise, duyularını şu şekilde ifade etti: “Anneler gününde kim bana çiçek verecek? Tüm annelerin anneler gününü kutluyorum. Emine Erdoğan elini vicdanına koy! Buraya geldiğinde bir anne olarak sana değer verdik. Buradan gittiği zaman ‘çocuklarınızın faillerini ortaya çıkaracağım’ sözünü verdi. Fakat bize sırtını çevirip gitti. Allah’tan korkmuyor musun? Eğer katilleri bulunmuyorsa demek ki Başbakan’ın bilgisi dâhilinde bu katliam gerçekleşmiştir.” diye konuştu.