Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Kadın cezaevinde doktor eziyeti -Zeynep Kuray

KCK davasından tutuklanan BDP ilçe eski yöneticisi Pervin Tumbul, her iki göğsünde bulunan fibro kistler nedeniyle mamaografi ve ulstrason çektirmek için gittiği hastanede tedavi edilmedi. Genel Cerrah Ali Kocataş, “Bir şeyin yok, psikolojiktir senin rahatsızlığın” diyerek Tumbul’u tedavi etmeyi reddetti. 
Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi’nde komutan eziyetlerine şimdi de doktor eziyeti eklendi. BDP Ataşehir İlçe Başkanlığı’nda yönetici iken, partinin İstanbul’daki Siyaset Akademisi derslerine katıldığı gerekçesiyle KCK operasyonları kapsamında tutuklanan Pervin Tumbul, doktorun alaycı, keyfi tutumuna maruz kaldığını söyledi.
Her iki göğsünde bulunan fibro kistler nedeniyle 6 ayda bir mamaografi ve ultrason çektirmesi gereken Pervin Tumbul, 6 Şubat’ta götürüldüğü Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşadıklarını ANF’ye anlattı. 
‘DOKTOR’: HADİ ÖYLE OLSUN
2009 yılından beri her iki göğsünde çıkan fibro kistler nedeniyle 6 ayda bir muayene olması zorunlu olan Tumbul’un, cezaevi idaresinin bir türlü gerçekleştirmediği hastane sevki, uzun sure sonra avukatının girişimleriyle olumlu sonuçlandı. 6 Şubat’ta cezaevinden Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilen Tumbul, şunları aktardı:
“Genel Cerrah göğüslerimi yüzeysel bir şekilde muayene ettikten sonra, ‘Bir şeyin yok, bu psikolojik’ diyerek, mamagrofi ve ultrason yapılmasına engel olmaya çalıştı. Kendisine biopsi sonucunda fibro kistlerin tespit edildiğini ısrarla söylememe rağmen ‘banamasın’ demedi. Ancak ısrarlarımı devam ettirince, başından salmak için ‘hadi öyle olsun bakalım’ diyerek sadece mamagrofi raporunu yazdı.”
Doktorun bu ciddiyetsizliği karşısında şaşkına uğradığını belirten Pervin Tumbul, “Bulunduğumuz cezaevi koşulları altında bana yapılan, başka tutuklu kadına da yapıldığı taktirde ve hastalık ilerleyip tedavi edilemez duruma geldiğinde bunun hesabını kim verecek” dedi. Tumbul, Genel Cerrah Kocataş hakkında suç duyurusunda bulundu.
Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevi’nde sadece Pervin Tumbul’un yaşadıkları ilk değil. Daha önce de aynı cezaevinde tutuklu bulunan gazeteci Suzan Zengin de doktorların keyfi tavırları sonucu hastalığının üstü kapatıldığı ve muayenesi engellendiği için hayatını kaybetmişti.
ANF