Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Kadınlar: 'Kadın cinayetlerini durduracağız'

Artan kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla iki haftada bir eylem düzenleyen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, bu haftaki eylemlerinde, "Kadınları korumayan devlet, içinde öldürüldükleri aileyi korumakta ısrarlı gözüküyor" diyerek tepki gösterdi.

Ardı arkası kesilmeyen kadın cinayetlerine dikkat çekmek için iki haftada bir yaptıkları yürüyüş için yine Galatasaray Meydan'ında bir araya gelen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, "Kadın katleden erkeğe, korumayan devlete karşı kadın cinayetlerini durduracağız" pankartını açarak İstiklal Caddesi üzerinden Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti.

Ellerinde katledilen kadınların fotoğrafları ve "Bakanlığın koruduğu aile kadınların öldürüldüğü aile mi?", "Devlet kadınları neden korumuyor" dövizleri taşıyan kadınlar sık sık, "Yaşasın kadın dayanışması", "Kadın cinayetlerini durduracağız" sloganlarını attı.

Cadde üzerindeki Mis Sokak girişine kadar yürüyen kadınlar, burada kısa süreli oturma eylemi yaptı. Eylemin ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına Meltem Postacı açıklamada bulundu.

Bayram süresince 7 kadının katledildiğini aktaran Postacı, bugün dahi 3 ayrı şehirden kadına yönelik şiddet eylemlerinin geliştiğini söyledi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahinin kadına yönelik şiddet için söylediği önlemlerin göstermelik olduğunu ifade eden Postacı, sadece il emniyet müdürlüklüleri ve savcılıkların resmi kayıtlarına göre 2011 ilk altı ayında 26 bin kadının öldürüldüğü veya şiddete maruz bırakıldığı söyledi. Söz konusu kadınlar olunca devletin, "kadınlar yerine içinde öldürüldüğü aileyi korumakta ısrarlı gözüktüğüne" dikkat çeken Postacı, kadın cinayetlerini durdurmak amacıyla taleplerini yenileyerek, "Kadın katilerine indirim değil ağrı Ceza verilmesini herhangi bir ceza indirim uygulanması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyoruz, kadın cinayetlerine karşı yasal düzenlemeler uygulanana kadar takipçisi olacağız" dedi.

Açıklamanın ardından kadınlar sloganlar atarak, eylemlerine son verdi.