Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Barış Anneleri Patlama yerine beyaz tülbent

Federal Kürdistan Bölgesi'ne yapılan hava saldırısını ve bölgede sürdürülen operasyonları protesto etmek için geceyi Hakkari'de geçiren Van ve Bitlis'ten giden Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri Çukurca'ya doğru yola çıktı. BDP Hakkari il binası önünde bir araya gelen ve İl Başkanı Orhan Koparan, Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, Tatvan Belediye Başkanı Abdullah Ok'un da eşlik ettiği canlı kalkanlar çok sayıda araç ile Çukurca'ya doğru hareket etti.17 Ağustos'ta 9 asker ile 1 korucunun yaşamını yitirdiği belirtilen patlama yerinde duran anneler, barışın sembolü olan beyaz tülbentleri patlama yerine bıraktı. "Dökülen kanın sorumlusu Erdoğan ve AKP'dir", "Ya barış getireceğiz ya da öleceğiz", "Savaş isteyen firavunlar iş başında", "Dışarıda barış içeride savaşı isteyen zihniyeti kınıyoruz", "Asker anneleri savaşa sesiz kalmasın" ve "Ne asker ne gerilla anneleri artık ağlamasın" pankart ve dövizlerini açan anneler adına patlama yerinde açıklama yapan Leyla Duman, yaşanan çatışmaların ve can kayıplarının sorumlusunun Başbakan Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti olduğunu söyledi. 


Asker annelerine çağrı 

Duman, akan kanın ve gözyaşının durması için bedenlerini siper edeceklerini belirterek, asker annelerine, "Yaşana bu savaşın sorumlusu Erdoğan ve AKP hükümetidir. Burada yaşanan savaşta hepimizin yüreği yanıyor. Bir tarafta askerler bir taraftan gerillalar ölüyor. İkisi de bizim oğullarımızdır. Bu mübarek Ramazan ayında bu yaşamların yitirilmesi hepimizi üzüyor. AKP hükümeti isterse bu kanı durdurabilir. Bizler bugün bu kanın durması için bedenimizi kalkan yapacağız. Biz artık bu kanın akmasını istemiyoruz. Buradan çağrıda bulunuyoruz. Asker anneleri de bizim gibi seslerini yükseltsinler ve gelip bizlere katılsınlar. Onlarında yüreklerinin yandığını biliyoruz. Bizler de onlara üzülüyoruz. Bakın burada 10 can gitti bunun sorumlusu Tayyip Erdoğan'dır. Burada yaşamını yitirenlerin annelerinin acılarını anlıyor ve paylaşıyoruz" çağrısında bulundu.

'Erdoğan barış istemiyor'

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın "İstenirse bu savaşı bir haftada bitiririm" açıklamasının devlet yetkililerince neden değerlendirilmediği sorusunun sorulması üzerine cevap veren inisiyatif üyesi Esmer Abi ise, AKP hükümetinin barış istemediği için tüm barışçıl çağrı ve girişimlere kulak tıkayarak, savaşı sürdürdüğünü ifade etti. PKK'nin, Kürt halkına uygulanan inkar ve imha politikalarının sonucu ortaya çıktığını söyleyen Abi, şöyle konuştu: "Başbakan dünyaya barış çağrıları yapıyor. Eşini kızını alıp Somali'ye gidiyor. Neden buraya gelmiyor, neden Türkiye'deki akan kanı görmek istemiyor? Sayın Öcalan 'Bitireceğim' dedi. Ama Erdoğan istemediği için bu sözleri duymak istemedi çünkü onların derdi barış değil onlar savaş istiyor. Bizler buradayız. Asker annelerinin de buraya gelip bizimle birlikte akan kanın durması için mücadele etmesini bekliyoruz. Her iki tarafta da bizim çocuklarımız var. Bizler bu kanı durduruncaya kadar mücadelemize devam edeceği." 

Yapılan açıklamaların ardında araçlarına binen canlı kalkanlar, Çukurca'ya doğru yol aldılar. DİHA