Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Hayatı zehir eden stresi yenmenin kolay yolu...

Kendimizi baskı altında hissettiğimizde adrenalin salgılarız. Adrenalin karaciğerin, fiziksel aktivitemiz için gerekebilecek enerji kaynağı şekeri depolamasını artırır. Eğer vücudumuzdaki hazır enerji kaynağını kullanmazsak yani koşmaz, kavga etmez, enerji harcamazsak tehlike bu noktada başlar. Kandaki şeker kullanılmadığında yağ olarak depolanır.

Bu da kilo demektir. Stresin ilk olumsuz yönü budur. İkincisi ise, stres nedeniyle kapasitemizin üzerinde çok aşırı enerji harcayabiliriz. Bu durum bağışıklığı zayıflatır ve hastalıklara karşı korunmasız kalabiliriz. Uzmanlar günlük yaşamımızda stresten uzak durmanın ve stressiz yaşamın yollarını şöyle açıklıyor:

KAFEİNİ BIRAKIN

Kafein, adrenalini serbest bırakır ve artırır. Kahve içmeyi bırakın, bunun yerine kafeinsiz içecekleri, bitkisel çayları tercih edin.

MEDİTASYON YAPIN

Düzenli olarak fırsat bulduğunuz her an meditasyon yapın. Bu sizin günlük streslerden arınmanızı ve kan basıncınızın azalmasını sağlar.

DERİN NEFES ALIN

Derin nefes almak stresi azaltır. Düzenli nefes egzersizleri yaparak, vücudunuzu arındırıp canlandırabilirsiniz. Her nefesi dışarı verişte beyninizin rahatladığını ve kan basıncının düştüğünü hissedeceksiniz.

DAĞINIKLIĞI TOPARLAYIN

Kendi iyiliğiniz için aklınızdakileri ve yaşadığınız ortamı düzenleyin. Çözümsüz sorunlar, sizi bekleyen işler stresinizi artırır. Sorunlarınızı gözden geçirin ve aklınızda tutmayın. Aynı şekilde dolabınızı, çekmecelerinizi temizleyin. Rahatladığınızı hissedeceksiniz. Genel temizliği 6 ayda bir tekrarlayın.

PROGRAMINIZI HAFİFLETİN

Takviminize göz atın. Not aldığınız fakat yetişemeyeceğiniz aktiviteleri gözden çıkartın. Bazı şeyler için vaktiniz varsa kendinize ayırın. Yalnız kalın, dinlenin.

BAKIŞ AÇINIZI SINIRLAMAYIN

Gün içinde neyin sizde strese neden olduğunu anlamaya çalışın. Birçok iş yapma zorunluluğu sizi sıkıntıya sokuyor olabilir. Stres yaratan konulara bakışınızı genişletin. Gerçekte olmayacak riskleri veya olumsuzlukları düşünmüş olabilirsiniz. Bu önerileri günlük yaşamınızda uyguladığınızda hayatı daha sağlıklı, güçlü ve mutlu yaşayabilirsiniz.