Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Anne ve Oğlu, Cenazelerini Almak İçin Süresiz Açlık Grevi Başlattı

Açlık grevi öncesinde Belediye Yer altı Çarşısı üzerinde TAYAD’lı ailelerle birlikte “Cenazelerimizi İstiyoruz, Toplu Mezarlar Açılsın” pankartı önünde bir açıklama yapan Hüsnü Yıldız, “3 Şubat 2011 tarihinde Çemişgezek’te bulunan toplu mezarla ilgili Çemişgezek Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Cenazemizi almak için mezarın açılmasını talep ettik. Yaptığımız başvuruyla ilgili Çemişgezek Cumhuriyet Savcılığı görevsizlik kararı verip dosyayı Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi de görevsizlik kararı verip dosyayı yeniden Çemişgezek Cumhuriyet Savcılığına gönderdi. Başvurumuzun üzerinden 4 ayı aşkın süre geçmesine rağmen taleplerimizin karşılanmasıyla ilgili herhangi bir adım atılmadı” dedi.

Hüsnü Yıldız, TAYAD’lı aileler olarak başta Çemişgezek’te bulunan toplu mezar olmak üzere tüm toplu mezarların Adli Tıp Uzmanı ve arkeologlar eşliğinde açılmasını, cenazelerin ailelere verilmesini ve sorumluların cezalandırılmasını talep ettiklerini söyledi.

Açıklamanın ardından Belediye Yer altı Çarşısı üzerinde kurulan çadırda süresiz açlık grevine başlayan Hüsnü Yıldız, “97’nin 1 Nisan’ında Aliboğazı mevkiinde 19 kişiyle birlikte kardeşim o dönemde öldürülmüş. Bu tarihten sonra devlet bize herhangi bir bilgi vermedi bu insanların kimlik tespitlerinin bilinmesine rağmen bize ve diğer ailelere haber verilmedi. Geçen gazetelerde çıkan haberler üzerine kardeşimizin Çemişgezek’te olduğunu öğrendik. Bunun üzerine Çemişgezek Cumhuriyet Savcılığına dilekçe verdik. Bizi Malatya’ya yönlendirdiler. Malatya birkaç kez açacağını söylemesine rağmen açmadı. Tekrar şu an aradan dört ay geçti tekrar bizi Çemişgezek Cumhuriyet Savcılığına yönlendirdi. Mezarımız açılmadı. Bu anlamda Türkiye’de 300’den fazla toplu mezarın olduğu iki binden fazla insanın olduğu toplu mezarlar gerçeği var. Türkiye geçmişte hiçbir şeyle yüzleşmediği için bununla da yüzleşmek istemiyor. Buna bir anlam kazandırmak için ben Ali Yıldız’ın ağabisi olarak süresiz açlık grevine başlıyorum” dedi.

Süresiz açlık grevine başlayan oğluna destek vermek amacıyla çadıra gelen anne Sakine Yıldız da oğlunun kemiklerini istediğini belirterek, “Ben kemiklerimi almak istiyorum. Gerekirse burada kendimi yakacağım, öldüreceğim ama yine de cenazemi alacağım” diye konuştu.