Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun desteklediği 11 kadın milletvekili seçimlerde halktan büyük destek aldı.

 Mülkiye Birtane ise Kars’ta seçilen ilk kadın milletvekili oldu. Meclis’te kadınların temsil oranı bu seçimlerde 2007’ye göre yüzde 56 oranında arttı. Seçim öncesinde partilerin gösterdikleri toplam 262 kadın adaydan 11’i Bloğun desteklediği bağımsızlar olmak üzere 78’i parlamentoda temsil hakkı kazandı. Böylece 550 milletvekilinin görev yapacağı Mecliste kadınların temsil oranı yüzde 8.72’den yüzde 14.2’ye yükseldi. Resmi olmayan rakamlara göre; AKP 30 olan sayısını 45’e, CHP 8 olan vekil sayısını 19’a, MHP 2 olan sayısını 3’e çıkarırken, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun 13 kadın adayından 11’i seçilerek Meclis’e girdi. 43 ilden ise hiç kadın milletvekili çıkmadı. Barış ve Demokrasi Partisi’nin 8 kadın vekili vardı. Aysel Tuğluk’un vekilliği düşürülünce bu sayısı 7’ye inmişti.

HEP’ten seçilen ve Meclis’teki yeminin sonunda Kürtçe konuştuktan sonra Mart 1994’te tutuklanan Leyla Zana, Amed’den 17 yıl sonra 74 bin oyla Meclis’e döndü. Meclis’in 23. döneminde milletvekilliliği düşürülen Aysel Tuğluk’a Van’da aldığı 49 bin oyla ikinci defa Meclis yolu açıldı. Gültan Kışanak, Emine Ayna ve Ayla Akat Ata, Pervin Buldan ve Sebahat Tuncel de 2. defa Meclise girmeyi hak eden milletvekilleri oldu. Kışanak, Siirt’ten 51 bin oyla; Ayna 71 bin oyla Amed’den seçilirken, Batman Ayla Akat Ata’yı 57 bin oyla ikinci defa Meclis’e gönderdi. Iğdır milletvekili Pervin Buldan da 26 bin oyla tekrar Meclis’teki yerini aldı. 2007 genel seçimlerinde İstanbul’un 3. bölgeden seçilen Sebahat Tuncel, bu kez aday gösterildiği 1. bölgeden de halktan büyük destek aldı. Tuncel, 93 bin bağımsız kadın adaylar arasında en fazla oyu alan kişi oldu. Amed adayı Nursel Aydoğan ise 76 bin oyla Meclis’e giden bağımsız kadın adaylar arasında yerini aldı. Bloğun 2 tutuklu kadın adayına da Meclis yolu göründü. KCK davası tutsaklarından Selma Irmak Şırnak’tan 46 bin, Gülseren Yıldırım Mardin’den 53 bin oyla Meclis’e gitmeye hak kazandı. Mülkiye Birtane ise 27 bini aşkın oyla Kars’tan seçilen ilk kadın milletvekili oldu. İlk Süryani vekil Dora

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun Mardin adayı Erol Dora 52 bin 582 oyla Cumhuriyet tarihinde Meclis’e Süryani kimliğiyle giren ilk milletvekili oldu. Mardin’de yapılan seçimde 6 milletvekilinden 3’ünü AKP, 3’ünü ise Bloğun bağımsız adayları kazandı. Blok adayları arasında yer alan Dora, Meclis’te Süryani kimliğiyle yer alacak ilk milletvekili olacak. Dora’nın Meclis’e gideceği haberi kentte sevinçle karşılanırken, kendisine oy veren herkese teşekkürlerini ileten Dora, “Halkın iradesi sandıklarda tecelli etmiştir. Kazanan demokrasi ve halkların kardeşliğidir” dedi. 

Blok adaylarının Cumhuriyet tarihinde bir ilki gerçekleştirdiğini belirten Dora, Süryani kimliğiyle Meclise girmenin devrim niteliğinde olduğunu ifade etti. Dora, “Ben farklı inançtan geliyorum, Hristiyanım. Ancak Mardin’de Kürtler, Süryaniler, Araplar, Türkler ve Mihellemilerin oylarıyla seçilerek Meclis’e gidiyorum. Benim seçilmem, halkların birbirine olan saygısının sonucudur. Halkların birlikte kardeşçe yaşamasına olanak verecek tarihi bir adım atılmıştır. Kürdistan coğrafyasında hiçkimsenin kendisini dışlanmış, ötekileştirilmiş olarak görmemesi açısından da tarihi bir adımdır” diye konuştu. Türkiye’nin demokratikleşmesini kaktı için farklı kimlik, inanç ve grupların Mecliste temsilinin önemine vurgu yapan Dora, “Blok olarak önceliğimiz Türkiye’de demokratik, sivil ve çağdaş bir anayasa yapmaktır. Türkiye’de zorunlu vatandaşlıktan gönüllü vatandaşlığa evrilmenin sağlanacağı bir anayasa temenni ediyoruz” dedi. 


Cezaevinde 6’da 6 

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun aday gösterdiği 6 ‘KCK davası’ tutsağı halktan tam destek aldı. Amed’den Hatip Dicle 78 bin; Şırnak’tan Faysal Sarıyıldız 39 bin, Selma Irmak 46 bin; Van’dan Kemal Aktaş 65 bin; Urfa’dan İbrahim Ayhan 75 bin; Mardin’den Gülseren Yıldırım 53 bin oyla seçilerek Meclis’e girmeye hak kazandı. Tutuklu 6 milletvekilinin tahliye edilerek Meclis’teki yerini alması beklenirken, avukatları da bu konuda girişimlere başladı. Seçimlere 4 gün kala ‘örgüt propagandası’ suçlamasıyla 1 yıl 8 aylık hapis cezası onanan ve milletvekilliliği tartışmalı hale getirilen Dicle’nin durumunun bugün netleşmesi bekleniyor. Amed’de aldığı oyla milletvekilliliği seçimlerini kazanan Hatip Dicle hakkında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen ceza Yargıtay 9. Dairesi tarafından onaylanmıştı. YSK ise Dicle’nin ifadesi alındıktan sonra durumuna ilişkin karar vereceğini duyurmuştu. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Dicle için, Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nden ‘KCK davası’na ilişkin iddianame ve yargılamaya ilişkin evrakları istediği belirtildi. Dicle’nin avukatı Muharrem Şahin, söz konusu evrakların gönderildiğini belirterek, infazın geri çekilip çekilmemesine Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin karar vereceğini kaydetti. Dicle’nin durumuna ilişkin mahkeme kararının bugün açıklanması bekleniyor. Milletvekilliği seçimlerini kazanan diğer adayların mazbatalarını almak için ise YSK’ye başvurular yapılacak. Mazbatalarını vekilleri aracılığıyla alabilecek olan tutuklu milletvekillerinin avukatlarının da tahliye talebiyle mahkemeye başvurmaları bekleniyor. Yıldırım için avukatları dün başvuru yaparken, Irmak için bugün, Sarıyıldız için ise yarın başvuru yapılacağı açıklandı. 

Cezaevindeki seçilmişlerin tahliye edilip edilmeyeceği ise mahkemelerin tasarrufunda. KCK tutsakları ‘terör’ suçlamasıyla yargılandıkları için tahliyelerine mahkemelerin karar vereceği belirtiliyor. Anayasa’nın ‘Yasama dokunulmazlığı’ başlığı altındaki 83. maddesine göre milletvekili olanlar Meclisin kararı olmadan tutuklanamıyor ve yargılanamıyor. Ancak 83. maddede ‘anayasanın 14. maddesine atıf yapılıyor ve “Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla Anayasanın 14’üncü maddesindeki durumlar bu hükmün dışındadır” deniliyor. Bu durumda mahkemeler milletvekili seçilen sanıkların 14. madde kapsamında olup olmadıklarına değerlendirerek, tahliye ile ilgili kararlarını verecek. Halktan büyük destek alarak seçilen 6 adayın durumunun mahkemelerin tasarrufunda olmasına ise kamuoyu ve halk arasında tepkilere yol açıyor. 

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA