Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Kadınlar 6. Kez Barış İçin Pedal Çevirecek

Barış İçin Kadınları İzle Girişimi (Follow The Women For Peace- FTW) öncülüğünde kadınlar Ortadoğu'da barış için 6. kez pedal çevirecekler.

Nobel Barış Ödülü adayı Detta Regan'ın çalışmalarıyla başlayan girişim, 2004 yılından beri 40 ülkeden 400'ye yakın kadını bir araya getiriyor. Bisiklet turu Lübnan'dan başlayıp, Suriye ve Ürdün üzerinden geçerek Filistin'de sonlanıyor.

Girişimin amacı Ortadoğudaki mevcut istikrarsızlık durumunun özellikle kadınlar ve çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekebilmek; uyuşmazlık bölgesi olarak algılanan Orta Doğu'da yaşayan kadınların günlük hayatlarını serbestçe tartışabilmeleri için bir platform yaratabilmek ve barış sürecinde kadınlarin aktif şekilde rol almasını teşvik etmek.

FTW'nin Türkiye takımı 21 kadından oluşuyor ancak bu seneki tura katılabilmek için sponsor arayışındalar.

Çağrı metninde şu ifadelere yer veriliyor:

" Ortadoğu'yla ve terörle ilgili neye inanmamız gerektiğini bize medya söylüyor. Bizse kadınların kendilerini bulmaları için olanak sağlıyoruz.

"Lübnan, Suriye, Ürdün ve Filistin'de barış adına bisiklet turları düzenleyerek bölgedeki kadın ve çocuklarla dayanışıyor, herkes için insan haklarını destekliyoruz. 40 ülkeden 350'den fazla kadın bu etkinliğin bir parçası oluyor ve bölgede olanlarla ilgili kendi fikirlerini oluşturuyorlar.

"Bisikletli 350 kadın! Evet, pek alışılmamış bir durum, bundan dolayı dünya çapında destek ve ilgi görüyor.