Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Burası Demokrat Radyo kadınlar gururla sunar

Yeni yayın dönemine 6 Ekim'de başlamaya hazırlanan Demokrat Radyo'nun haberden reklama bütün kadrosu kadınlardan oluşacak. Kadının yaratıcılığına güvenen radyocular, 'Kadın emeğinin değdiği her yer başka bir güzellik kazanıyor, birlikte üretmekten mutluyuz' diye konuştu.

İzmir'de 107,3 frekansından yayın yapan Demokrat Radyo, 6 Ekim Pazartesi günü yeni yayın dönemine başlayacak. Demokrat Radyo'yu bu yıl da yeni yayın dönemine, haberden tekniğe, reklama bütün bölümlerde çalışan kadınlar hazırladı. Sadece bazı programcıların erkek olduğu radyoda, kadın emeğinin ağırlığı da yayın akışına yansıyacak.

Demokrat Radyo Genel Yayın Koordinatörü Nadiye Gürbüz ile haber merkezi çalışanlarından Sevinç Tuncelli, radyonun yeni yayın dönemini ve kadınlarla birlikte çalışmanın avantajlı olduğunu belirtti. Uzun yıllardır radyoculuk yapan Nadiye Gürbüz, kadın zekasına, yeteneğine ve çalışma disiplinine güvendiğini belirterek, 'Kadın emeğinin değdiği her yer başka bir güzellik kazanıyor. Kadın titizliği, kadın özeni, özverisi, kadın sevgisi dokunduğu her yeri güzelleştiriyor' dedi. Demokrat Radyo'nun her noktasında kadın emeğinin var olduğunu belirten Gürbüz, kadınların güçlü bir çalışma disiplinine sahip olduklarını sözlerine ekledi. Gürbüz ayrıca radyodaki çalışma ortamının, kadınlara bilinç kazandırdığı ve özgürleşmelerine katkıda bulunduğu görüşünde. Haber merkezi çalışanlarından Sevinç Tuncelli ise, kadınlarla çalışmanın her şeyden önce kendisine psikolojik bir rahatlama sağladığını belirtiyor. Tuncelli, 'Kendini ifade ederken, hemcinsine daha rahat açılabiliyorsun. Bu durumu yaratan sadece kadın olmamız değil elbette. Her kadınla aynı paylaşım düzeyinin yakalanabileceğine inanmıyorum. Ancak, radyoda çalışan kadınların büyük oranda cins bakış açısı kazanmış olması çalışma ortamımızı daha verimli hale getiriyor' dedi. Kadınların ortak üretimde gücünün erkeklerden daha üstün olduğuna inandığını belirten Tuncelli, 'Sistemin erkeğe biçtiği rolün dışında üstün bir yeteneği olmamasına rağmen yüceltilmesinden arınmış bir ortamda çalışmaktan zevk alıyorum' şeklinde konuştu. İzmir Emekçi Kadınlar Derneği Başkanı Emel Üregen'in hazırlayıp sunacağı 'Ekmek ve Gül' adlı kadın gündemli program, cuma günleri saat 17.00'de kadın dinleyicilerle buluşacak. Kadınların isyanını ve umudunu anlatan James Oppenheim'in 'Ekmek ve Gül' şiirini, programına isim olarak seçen Demokrat Radyo, bu programıyla, kadınlara yönelik 'Cinsel, sınıfsal ve ulusal şiddetin' bütün biçimlerini gündeme getirirken, aktif kadın dayanışmasının güçlendirilmesi ve kadınların örgütlenerek etkin bireyler haline gelmesini de işleyecek.