Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

ASKER OGULA-UTANACAGIN BIRSEY YAPMA

 

            Asker oğula: Utanacağın bir şey yapma!
 
Bütün anneler birleşiniz, kazanacağınız bir dünya var' 2
 
Savaşların olduğu her yerde anneler er ya da geç meydanlara çıkıp çocuklarını sağlam istediler ve 'barış' dediler. Üstelik çocuklarının direnişçi ya da asker olması hiç farketmedi. Bu annelerden biri de oğlu Irak'ta ABD askeri olarak bulunan Susan Galleymore. Galleymore savaşı durdurmak için diğer asker annelerini birlikte olmaya çağırmak için bir kitap yazar. Kitabı için oğlunun savaştığı Irak'a giden Galleymore oğluna ise 'Utanacağın hiç bir şey yapma çünkü bu utanç seni ömrün boyunca bırakmayacak' telkininde bulunur
 
Asker oğula: Utanacağın bir şey yapma!
 
Susan Galleymore da kitap yazan annelerden. Asker annesi ve geçtiğimiz aylarda Amerika'da basılan bu kitabı yazmak için oğlunun savaştığı Irak'a giden Galleymore ana sıradışı ve tehlikeli seyahati, savaşın bitirilmesine bir destek sağlayacağını düşündüğü için hiç gözünü kırpmadan yapmış. Kitap savaşa karşı olan tüm anaların ortak düşüncesinin bileşimi gibi. Anaları, ülkelere ya da savaşan ve savaşmayan taraflara yada ölen veya öldüren taraflara göre ayırmamış. Sadece onların acısını dinlemiş ve savaşın acımasızlığını, vahşetini, yıkımını onların ağzından vermiş. Bunun yanında Amerika'nın savaşa ve orduya yönelik yaklaşımlarını da gözler önüne sermiş.
 
Susan ana'nın kitabına ilişkin görüşleri yine kendisi gibi savaş karşıtı bir aktivist ile yaptığı röportajdan özetleyeceğiz.
Bu arada röportajı yapan Amy Goodman'ın hikayesi de bir okadar ilginç. Savaş karşıtı haberler yapan tanınmış gazeteci Goodman, Harvard mezunu ve birçok ülkede savaş karşıtı haberlere imza atmış ve hatta bu nedenle savaş taraftarı hükümetlerin gazabına da uğramış, kimi zaman tutuklanmış, kimi zaman öldüresiye dövülmüş. Meslektaşlarınca ve alanındaki otoriteler tarafından geleneksel basında yeralamayan ve herkesi düşünmeye sevkeden haberlerin editörü olarak tanımlanıyor. Bağımsız basında insan hakları ve barış konulu haberleri ile ödüller de kazanmış. Irak savaşını başlatan Bush'un yalanlarını sergilemekten bıkmayan bir gazeteci. Goodman'ın aynı zamanda savaş ve petrol ilişkileri üzerine ve basının savaş taraftarlığını yazdığı diğer iki kitabının yanında dönemin muhalif seslerini biraraya getirdiği ve ödül alan bir dökümantasyon filmi ve alternatif Nobel ödülü de bulunuyor.
 
Anneler günü hediyesi; Savaşı durdur
 
İşte seceresi demokrasi mücadelesi ile dolu olan usta gazeteci Goodman'ın 'Analar Uzun Zamandır Savaşa ve Teröre Karşı Çıkıyor' isimli kitabın yazarı Susan Galleymore ile söyleşisini özetleyerek veriyoruz. Susan Galleymore kitabın çıkışını 2009'un anneler günü kutlamaları öncesine denk getirerek ayrıca bir mesaj daha vermek istiyor kamuoyuna. Bu vesileyle anneler gününde kadınlar-anneler kendilerine verilecek en güzel hediyenin bütün askerlerin çekilmesi ve çocuklarının evlerine dönmeleri olduğunu bir kez daha dile getiriyor.
 
Bir anne ve annelerin savaşa karşı tavırlarını kitaplaştıran bir eylemci olarak Susan Galleymore bu savaşta neler olduğunu ve kimlere karşı savaşıldığını anlamadıklarını söylüyor. Galleymore devamında; 'Bizler, anneler; bunu anlamalıyız. Mesela Enver Jawad'ın bütün ailesinin neden bizim ordumuz tarafından sokakta öldürüldüğünü anlayalım, ya da Afganlıların! Neden bizim 150 Afganlı sivili öldürdüğümüzü. Bağdat'ta insanlar öldüğünde bunun rastgele ateş açılmasından kaynaklandığı, hedef gözetilerek yapılmadığı söylendi. Ya Afganistan'da insanları bombalayıp, kadın, çocuk sivillerin öldürülmesini nasıl açıklayacaklar. Bunları anlamalıyız. Ve böylece orduda savaşan çocuklarımızın neden bir an önce oradan uzaklaşmak istediklerini de öğrenebiliriz.'
 
Bunun yanında çocuğunu Irak'ta gördüğünde kendisine burada 'Utanacağın hiç bir şey yapma çünkü bu utanç seni ömrün boyunca bırakmayacak' diyen anne Galleymore, savaştan eve dönen genç insanların savaş tarvması nedeniyle kendilerini öldürdüklerini de bu vesileyle sözlerine ekliyor.
 
Çocuklar ölüyor, anneler yasını tutuyor
 
Kitapta öldürülen asker ve bombacı çocukların anneleri ile yapılan görüşmeler ve onların açıklamaları yer alırken, çıplak olarak modern savaşın anlamsızlığı, barbarlığı ve çıplak acısı gözler önüne seriliyor.
 
Çocuklarının kayıpları ile annelerin nasıl başettikleri, bu acıyı nasıl karşıladıkları değil, artık hiç bir annenin kendilerinin çektiği acıyı çekmemeleri her iki tarafında ortak arzusu olarak öne çıkıyor.
 
Orduya neden hayır denmez ?
 
Bir askerin Iraklı insanlarla ilişkilerini nasıl tanımladığı mektubu okuyoruz; göreve ve özgürleştirmek için gönderildikleri söylenen insanlara karşı büyüyen bir düşmanlığın eşlik ettiği rastgele öldürmeler ve korku. Irak'da hiç bir şekilde bulunması gerekmediği için savaşmaması da gereken yetersiz donanımlı Amerikan ordularının hikayeleri. Altı çizilen ise görevlerinin artık hiç bir şekilde kutsal olamadığının anlaşılması. İşgalcilerin masallarından sonra Galleymore, ABD ve onun ittifakı İsrail'in botları altında bulunan uluslarda ki görüşmelerde röportaj yaptığı kişiler tarafından kendine sorulan soruları sorar; Amerikan anneleri kendi çocuklarının işgale ve bu konuda girişimde bulunmalarına katılmalarına nasıl izin veriyorlar? Neden ABD'li çocukların anneleri orduya hayır demiyorlar?
 
Anneler karşı çıkmazsa savaş devam eder
 
Galleymore'a göre genç yaşta orduya katılan çocuklara ordu öldürmeyi öğretirken, ailelerin çocuklarına öldürmeyi öğrenmelerine izin verdikleri gerçeği ise çoğunlukla Amerikalıların açıkça bilmekten, söylemekten kaçındıkları bir durum. Birçok ülkede de böyle olmakla beraber Galleymore, ABD'de askeriyenin her yerde bulunduğunu, askerin varlığının Amerikan kültürünün içine işlediğini söylüyor. Kız ve erkek çocuklarının 11 yaşından itibaren gittikleri yaz kamplarının Amerikan ordusu tarafından finanse edildiğini, askere alınmaların tüm okulların koridorlarında, alışveriş merkezlerinde konumlanarak geleceğin asker ve denizcilerini aradığını, büyük mağazaların askere alımlar için orduya yer sağladığını ve hatta video oyunları ile bu çalışmaların ilkokul ve orta okullara kadar yayıldığını söylüyor ve soruyor; Michelle Obama, bir görevli kızları Malia'yı arasa ya da ona askere katılması için e-mail gönderseydi bu kişiye ne söylerdi?
 
Susan Galleymore'un son olarak söyledikleri de önemli; Washington ve Wall Street imparatorluğunun ulusu kitlediği varlığını sürdürmeyi değiştirmek için bir yol belki de tek yol bu biçime karşı direnmek. Bir diğeri de savaşta yeralan çocukların annelerinin bu savaşa karşı hareketsiz-eylemsiz kalmalarının sonuçlarının farkına varmalarını sağlamak. Farkındalık, başlamak için en önde gelen nokta.
 
Hayat veren bizler onu korumaya adadık
 
Anneler Vietnam savaşında da örgütlenmelerle savaşa karşı tavırlarını koydu Amerika'da. 1967 yılında kurulan Another Mother for Peace- (AMP) Barış İçin Bir Anne Daha- derneğinin amacı savaşın bitirilmesi için kadınların daha aktif olmasını sağlamak, bunun için eğitimler ve eylemlilikler düzenlemek. Savaşın çağdışı olduğunu şiar edinen anneler çeşitli eylemlerin yanında yöneticilere barış taleplerini dile getiren mektuplar yazdılar. Sembolü ayçiçeği olan AMP'nin logosunda 'Savaş, çocuklar ve yaşayan hiç bir şey için sağlıklı değil' yazıyordu. Basit ama güçlü bir ifade olan ayçiçeği logosu ile AMP zamanın en anlamlı, dokunaklı ve etkili savaş karşıtı ses oldu. Bu benzersiz çıkış Amerikalıların politik, partizan ve sosyo-ekonomik çizgisine, kısaca her alana sirayet etti. AMP anneleri doğrudan ideolojiler ve uluslar arasındaki çatışmaların ortadan kaldırılması prensibi ile vicdanlara seslendi.
 
Özellikle anneler gününde hükümet yetkililerine gönderilen kartlarda yazılanlar şu anda annelerin savaşa karşı çıkışlarını dile getiriyor; 'Anneler günü için bu yıl sizden şekerleme yada çiçek istemiyorum, ölümlerin bitmesini istiyorum. Hayat veren bizler onu korumaya adadık kendimizi. Lütfen artık barış konuşun.' Bu sözlerin yazıldığı kartlar ilk olarak bin adet basılmış, iki ay sonra ise 200 bin kart çoktan gönderilmiş bile. 1969'da 370, 1970 yılında ise 405 bine çıkan mektup sayısı ile Amerikalı barış annelerinin sesleri her geçen gün daha fazla insan tarafından duyuldu ve desteklendi
 
Böylece annelerin kuvvetlenen barış destekçisi sesleri sonunda Vietnam savaşının barışçıl çözümüne yönelik ulusal tartışmaların başlamasında en güçlü tetikleyen hareket oldu.
İSTANBUL - DİHA
 
--------------------