Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

5.Kurmeş Şenliğini Başarıyla Gerçekleştirdik(2)

Şenliğimizin ilk günü coşkulu ve kalabalık olmuştu. Bu coşku ve morelle 2.günü büyük bir heyecanla bekledik sabahın erken saatlerinde alan temizliği ve tekrar alan düzenlemesi yaptık,proğram çerçevesinde olan köyümüzü tanıyalım gezisini havanın sıcak olması ve ilk gün etkinliğimizin gece geç saatlere kadar sürmesi gerekçeleriyle gerçekleştiremedik. Festival tertip komitesi olarak ilk günün kısa bir değerlendirmesini yaptık ve 2. Gün etkinliği için tekrar çalışmalara başladık.Bu arada şenlik akşamı biriken çöpleri Fırat Özçelik Traktörüyle alanda götürdü,3 gün boyunca bizlere bu konuda yardımcı olan Fırat’a teşekkür ediyoruz.  

2.gün etkinliğimiz panelle başladı,panele daha önce katılması gereken Festival Tertip Komitesi Üyesi ve Türkiye sorumlusu Mikro Biyoloji Uzmanı Sayın Hıdır Güneri babasının rahatsızlığı nedeniyle(Hasan Amcaya tekrar acil şifalar diliyorum) seminere ve şenliğimize katılamadı,şenliğimizin planlanmasından bugüne kadar yapılan çalışmalarda büyük emekleri olan Hıdır Güneri’nin aramıza katılamayışına elbetteki üzüldük,kendisine bu şenliğin gerçekleşmesinde yaptığı büyük katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.Panelimiz 17.30 da Haydar Ber moderatörlüğünde BDP Milletvekili sayın Şerafettin Halis ve ESP temsilcisi Sayın Fetiye Ok’un katılımlarıyla yapıldı.Panelde bölgemizin sorunlarına,göç ve asimilasyona değinildi,ilginin bir hayli fazla olduğu panelde 12 Eylülde yapılacak olan Referandum’da tartışıldı.

Şenliğimizin akşam proğramında Koma Agire Jiyan,Şawaklı Ayşe,Semi Ber,Enver Çelik ve Çağdaş sırasıyla müziklerini yaptılar,coşkunun ve ilginin bir hayli fazla olduğu 2.gün etkinliğimizde halaylar çekildi,sunucumuz Çilem Öz etkinliğimize katılan kurum temsilcilerini köy muhtarlarını ve konuklarımızı selamladı,  etkinliğimize gelen mesajları okudu. Etkinliğimizin bir diğer önemli proğramı “Dersimi’in Kayıp Kızları” adlı filmin gösterimi idi.Film Yönetmeni sayın Nezahat Gündoğan ve eşi kazım Gündoğan’da hazır bulundu. Film hakkın da kısa bir değerlendirme yapan ve çalışmalar hakkında bilgi veren Nezahat Gündoğan alanda bulunan izleyicileri selamladı.2.gün yönetmen Kazım Öz’ün “Dur” filminin gösterimi ile sabaha doğru saat 3 gibi sonuçlandı. Dur filmini büyük bir ilgiyle izleyen ve gece geç saatlere kadar bekleyen izleyiciler duygulu anlar yaşadılar,yer yer ağlayıp hüzünlendiler filmde yitirdikleri akrabalarını görenler gözyaşlarını tutamadılar, tabi bazende güldüler, bu tür çalışmaların anlam ve önemini bir kez daha kavradılar ve değerlendirip bilince çıkardılar. Etkinliğimiz geç saatlerde bitmesine rahmen alanın kalabalık olması ve orada bulunan kitlenin yüzlerindeki mutluluğu görünce bizlerde 3.güne dahada morelli ve güçlü giriyorduk.