Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

KURMEŞ DERNEĞİ BÜLTENİ

Değerli Köylülerimiz, Yeni bir çalışma yılını geride bırakmak üzereyken şimdiden, ailece hepinizin yeni yılını kutlar, 2009 yılının sizlere sağlık ve huzur getirmesini temeni eder, işleriniz, mesleğinizde, okuyan gençlerimizin ve çocukların derslerinde  başarılar dileriz.Bu yazımızla, Dernek Yönetim ve Denetim Kurulu olarak, sizleri ve aile bireylerinizi dernek çalışmalarımız hakkında yazılı olarak bilgilendirmek istiyoruz.  

 Dernek üyelik ve maddi durumu: Derneğimizin şu an 170 e yakın üyesi vardır. Avrupa da 1400 e yakın köylümüzün yaşadığı gerçeğinden hareket edilirse, derneğe üye olanların  sayısı çok düşüktür. Üye olanlardan 25 e yakınıda üyelik aidatını vermiyor. Aslında Kurmeş Derneğine üyelik semboliktir. Üyenin yılda verdiği 20 € üyelik aidatı  bir teberiktir. Buna rağmen bazı köylülerimizin derneğe üye olmamasında, dernek yönetimi olarak bir anlam çıkarmış değiliz. Lütfen derneğe üye olunuz!Derneğin maddi durumu iyi değil. Bu yıl üyelerden gelen yıllık aidat 3000 € dır.  Derneğin her ay düzenli olarak 120 € gideri vardır. ( Internet kirası, bakıcı üçreti ve telefon fax masrafları)  Ayrıca 500 € ya yakın posta masraflarımız oluyor. Dernek için yılda bir alet ( komputer veya baskı makinası) almaya kalkışırsak elde 00 kalır. Maddi konuda önemli bir şikayetimiz yoktur. Şunu gururla söyleyebiliriz, paraya ihtiyacımız olduğu zaman, köylülerimiz bize yardımcı oluyorlar. 

 Bu yıl da yapılan işler:  1. Ağbaba lokması:   Garip Dede türbesine destek duvar yapımı için bu yıl köylülerimiz arasında 12.050 €  Ağbaba lokmasını topladık. Bu parada kışın cem evi için iki elektrik sobası 300 ve 190 €  diğer masraflar çıkarıldıktan sonra, Ağbaba kontosuna 11.556 € yatırıldı. Biz bu para ile duvarın yapılabileceğini hesaplamıştık Nihat Öz ün çıkardığı iki proje ve gerekse Pertek Belediyesinin tahminlerine göre, toplanılan bu para ile destek duvarın yapılamıyacağını tespit ettik. Köylümüz Hıdır İmak la vardığımız anlaşma gereği, destek duvarı 15.000 € karşılığında Hıdır İmak a yaptırdık ve parasınıda verdik. Anlıyacağınız Ağbaba bize 3500 € borçlandı.

  2. Üçüncü Kurmeş şenliği: Üç günlük şenliğimiz çok başarılı geçti. İkinci şenliğe göre, daha çok katılım bekliyorduk. Şenliğin izin tatilinden sonra yapılması ve Eylül ayında 6 Kurmeşlilerin düğünleri olması, şenliğe  yüksek katılımı engelledi. 130 a yakın insanımız katıldı. Pertek Belediye Başkanı sayın Çetin  ve eşi ile üç gün bizimle birlikteoldular. 3. Kurmeş şenliği bize 9.000 € ya mal oldu. Masraflar,  şenliğe katılan ve şenliğimize sponsor olarak maddi katkı sunan işverenlerimiz tarafından karşılandı. Bize maddi ve manevi katkı sunmuş  şu işverenlerimize huzurunuzdan bir daha teşekkür etmek isteriz. Katkılar 500 ile 50 € arasındaydı. Birkan, Hasan Bangus, Gülcan Babat, Berdan Ber, Kemal Göl, Ali Ekber Aslaner, Cafer Özçelik, Munzur Iltümür, Haydar İltümür, Yusuf Irmak, Haci Düzyar, Özgür Aydın, Kenan İmak, Polat Durmuş,Erdoğan Durmuş, Abidin Durmuş, Hıdır Yılmaz, Hüseyin Yılmaz, Hıdır Yalçın, Yusuf Banguş, Lutfi Banguş, Mustafa Banguş, Fırat Düzyar, Şahin Düzyar, Zahide Düzyar, Oktay Kurt,  Hasan Kurt, Halil Baysal, Yusuf Top, Cemal Top, Cayan Top, Hasan Top, Fetih Top, Ali Top, Mehmet Top ve  İbrahim Top 

3. Köy  yolunun asfaltlanması:  Pertek Kaymakamı sayın Güler ve Pertek Belediye Başkanı sayın Çetin bey ile ilişikler içersindeyiz. Yolun alsfaltlanması için, bizlerde 3 bin euroluk bir maddi katkı sunarsak, büyük ihtimalle 2009 da köyümüzün yolu asfaltlanacaktır. İlişklerimiz devam etmektedir. 

  4. Köy elektrik şebekesinin yenilenmesi: TEDAŞ il müdürü  sayın Adil Korkmaz la yapılan yazılı ve sözlü görüşmeler sonucu, şu kısa bilgileri sizlere aktara biliriz. Köyde ara sokaklarda  yeni elektrik direklerinin dikilmesi ve elektrik kablolarının yenilenmesi için, 50 bin dolarlık bir proje ayrılmıştı. Köyün su için harcanmış elektrik borcu nedeni ile geçen yıl yapılması planlanılan proje ertelenmiş ve  bu baharda yapılması gerçekleştirilecektir.  

 5. Muhtarlık seçimleri:  Mart 2009 de muhtarlık seçimleri yapılacak. Dernek olarak muhtarlık seçimlerine bir müdahalemiz olmıyacak. Köylülerin kendi arasında münasıp gördükleri adaya onay vereceğiz. Gönlümüz ve isteğimiz köylülerimizin tek aday üzerine anlaşmalarıdır. Dernek olarak köy heyeti ile birlikte çalışmayı amaçlıyoruz. Bu güne kadar sağlıklı bir ortak çalışma olmadı. Bundan sonra olmasını temeni ediyoruz. 

 6. Kurmeş Sitesi: Kurmeş Dersim de orta büyüklükte bir köydür. Yurtdışında yaşıyan Dersim liler, bundan dört yıl önce pek Kurmeşi tanımazlardı. Bizi şavaklılar olarak tanırlardı. Şimdi bir Dersimliye, Pertek kazasının ilk akla gelen köyü hangisidir diye sorarsanız, Kurmeş cevabını alma olasılığınız yüksektir. Bu yanlız yurt dışında yaşıyan Dersimliler için değil, genel olarak dersimliler içersinde köyümüzü tanıttığımızı söyleyebiliriz. Bunu dernek varlığımız ve derneğin sitesi aracılığı ile gerçekleştirdik. Köyünü ve insanlarını özleyen, Kurmeşe gitmesi gerekmez. Bir saat Kurmeş sitesine girdiğinde, köyün ve insanlarınla buluşmuş oluyorsun. Bu yıl sitemizi büyüttük. Sitemizi ziyaret ediniz.Yazı, resim ve önerilerinizi getiriniz. Dernek çalışmalarımızı sitemiz üzerinde takip etmeniz mümkündür. www.kurmesliler.com 

 7. FDG üyeliğinin feshi: Dernek olarak 2006 da Avrupa Dersim Dernekler Federasyonuna üye olmuştuk. İki yıllık birliktenliğimizden sonra, bugün FDG nin yönetiminde hakim olan anlayışla ortak çalışılamıyacağı kanatına vardık. İyi niyet önerilerimiz, federasyon yöneticileri tarafından red edildi. Ortak bağlarımızın olmadığı bir kurumda üyeliğin devamı ne bize nede Dersim kalkına yarar getiremiyeceği kanatına vararak, Eylül 2009 da FDG ye olan üyeliğimizi 30 üyemizin hazır bulunduğu özel genel kurulda fesh ettik. Daha geniş bilgiyi sitemizde okuyabilirsiniz.

  8. Etkinlikler:21 Mart 2008 de Stuttgart ta 120 yakın köylülerimizle geleneksel Newroz bayramını kutladık. 9 Haziran FDG düzenlediği 3. Dersim festivalında Duisburg da dernek olarak kara çadır ( küne reş) açarak, kültürel etkinlikte bulunduk. Çadırda taze peynir, tulum peyniri, yufka ekmek, peynirli ekmek, elişleri, keçe, yastık, halı, kilim, cacım, meşk, köyümüzle ilgili resim sergisi, kahve bardaklarına işlenmiş köy manzaralarını  ve yöresel giysilerimizi giymiş insanlarımızla, köyümüzü ve yaşamımızı binlerce katılımcıya tanıttık. (bu iki konuya ilişkin daha geniş bilgiyi sitemizde bulabilirsiniz) 

Yapılacak işler: 

  1. Ağbaba lokması: Önümüzdeki Şubat ayındaki Hızır haftasında, köylülerimiz arasında Ağbaba lokmasını toplamayı düşünüyoruz. Duvar parasının borcu var ve ayrıca köy yolunun bir an önce asfaltlanması için bizden istenilen araçların yakacak parasını vermeye hazır olmalıyız. Lokma işini bölgenizde eskide toplıyan köylülerimiz üzerinde yapmayı düşünüyoruz. Bu konuda maddi fedakarlığınızı bekliyoruz.  

2. Alevi inançlarımızı yaşatalım:  Ocak ayı 12 İmamlar, Şubat ayı Hızır orucu tutulacaktır. Özellikle Hızır haftasında, köylülerimizin yoğun bulunduğu yerlerde imkanlarımız dahilinde cem gecesini organize etmeyi düşünüyoruz. Anne ve babalara tavsiyemiz, bu önemli günlerde Alevi inanç yaşamımızı çocuklarımız ve gençlerimize aktarmaya çalışalım. 

  3. Kurmeş Düğünleri: Köylüler olarak, geleneklerimize bağlı ve dayanışmacı bir yapıya sahibiz. Kurmeş düğünleri kalabalık ve coşkuludur. Düğünlerimize çağrılan müzik gruplarının yüksek sesle yaptıkları müzikten hiç memnun değiliz. Müzik gürültüsü bizi çok rahatsız ediyor. Bir an önce takıların takılıp, salonu terk etmek istiyoruz. 5 saat boyunca aynı masada yan yana olmamıza rağmen, yüksek gürültüden ötürü bir şeyler konuşamıyoruz. Koşuştuğumuzda yüksek sesle konuşmamız gerekiyor. Yüksek sesle konuştuğumuz için ertesi gün sesimiz kesiliyor.  6 saat boyunca  yüksek ses insanı taciz ettiriyor. 

 Dernek olarak, düğün yapacak köylülerimizden ricamız, düğünlerine davet ettikleri müzik gruplarının çok hafif bir sesle müzik yapacaklarının beyanatını almalılar. Düğünlerde eğlenilir, oynanır ve neşelenir. Bunu yüksek müzikle yapmak gerekmez. Davetliler içersine, yaşlı, hasta, özürlü ve çocukların olduğu göz önüne alınmalıdır. Müzik yanlız oynayan 30- 40  kişi için değil, tüm davetlilerin dinleyebileceği ses tonu ile yapılmalıdır.Hepinize saygı, sevgi selamlarımızla 

 Kurmeş Derneği Yönetim Kurulu adına: Başkan: Ali Haydar Gürbüz, Başkan Yardımcısı: Haydar İltümür; Genel Sekreter: Ali Ekber Aslaner, Genel Sekreter yardımcısı: Fatma Turan, Sayman: Mehmet Yılmaz, Sayman yardımcısı: Yusuf Top, Esas Üyeler: Polat Durmuş, Ayfer Ber, Hülya Uc,  Murat Azak, Gürkan Gayer, İsmet Banguş, Yedek Üyeler : İbrahim Top, Erdoğan İmak, Özer İmak Denetim Kurulu adına: Hıdır Top, Bahattin İltümür, İskender İmak  

Kurmeş Derneği   Ida-Kerkovius-weg 4 -  70569 Stuttgart    Konto Nr.: 5299861     BLZ: 600 501 01   Bank: LB-BW   www.kurmesliler.com      E.Malil: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.