Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

KANLI 2015 YILINI GERİDE BIRAKIRKEN 20I6'NIN NASIL GEÇECEĞİ BELLİ DEĞİL Mİ?

KANLI 2015 YILINI GERİDE BIRAKIRKEN
20I6'NIN NASIL GEÇECEĞİ BELLİ DEĞİL Mİ?

ankara katliami 02015 Yılı genel olarak huzursuz gerğin ve tedirgin geçtiğini söyleyebiliriz.2015 Yılına damgasını vuran kan ve revan olduğunu söyleyebiliriz. Savaş ve terörün damgasını vurduğu bir yıl oldugunu söyleyebiliriz. Savaş ve terörün 2016 yılında da devam edeceği hatta dahada uzayacağını söyleyebiliriz.

Geride bıraktığımız 2015 yılı karanlık bir yıl oldu. Karanlık güçlerin anlaşma ve çatışma yılı oldu. Kimin eli kimin cebinde olduğu belli olmayan bir yıl oldu. Geride bıraktığımız yıl savaş sonucu yerinden yurdunda edinmiş millionlarca insanın göçe zorlandığı ve bu göç sonucu akdenizde kıyıya vuran ve denizde boğulan binlerce cesedin ve sınırlarda açlığa terk edilen bu halk iltica edecek ülkeler aramaya koyuldular . Yaya olarak günlerce ve hatta aylarca sınır kapılarını aşmaya çalıştılar.

Emperyalistlerin ortaya sürdükleri ve büyüttükleri piyonları gelinen aşamada kontrol edemedikleri için piyonlarına savaş açmak zorunda kaldılar.
Emperyalistlerin yeni orta doğu projesi ve ya yeni sınırların belirleme projesi hala amacına ulaşmadığı için savaşın da uzun süreceği kesindir.
Ota doğu projesi aynı zamanda petrol ve yeraltı ve yerüstü zenginliklerin paylaşım projesidir. Orta doğu projesi, orta doğu halkları birbirine kırdırtma projesidir. Çelişki ve çatışma, savaş projesidir.

2015 Yılını geride bırakırken Emperyalist güçler arası çelişki ve çatışmaların devam ettiği ve devam edeceği bir gerçekliktir. Çünkü erperyalizm var olduğu sürece çelişkiler ve çatışmalarda devam etmek zorundadır. Eperyalisler arası çelişkiler bu aşamada savaşa dönüşmemesine rağmen dönem dönem tansiyonun yükseldiği ve zıtlaşmaların olduğu bir yıl oldu. Bu zıtlaşmalar Rusya ve ABD olmak üzere batılı Emperyalistler eşlik etti. Bu çelişkilerin çatışmaya meydan vermemek için Nato ve G-8 ler zirveleri ile anlaşma ve uzlaşmaya çalıştılar.Bu tolpantılardan kısa süre sonra Rusya Suriye'ye savaş uçakları ve savaş denizaltılarını yığınak yapmaya çalıştı. Emperyalistler Esatlı bir Suriye konusunda Rusya ile her ne kadar anlaşmaya varsalarda çelişki ve çatişmaların ortada kalktığını söyleyemeyiz. Çünkü Suriye ve orta doğu sorunu çözülmedikçe çelişki ve çatışmalar kaçınılmazdır.

İşte bunun sonucudur ki ABD var olan gücünü artırdı. Batılı Emperyalisler Akdenize savaş filolarını yollamaya başladılar. Batılı emperyalisler Rusya ile her ne kadar belli anlaşmalar yapsalarda Rusya'nın Daişe ve diğer dinci faşist guruplara vurduğu güçlü darbeyle bölğede gücünü etkili bir şekilke göstermesi ve alan hakim olduğunu his ettirmesi ve savaşmaya hazırız açıklamaları başta ABD olmak üzere Batılı emperyalisleri ve bölge devletleri de rahatsız etmeye başladı. Emperyalistler arası çelişki ve çatışmalar sonucu bir kamplaşmanın devamını beraberinde getirdi.
Bir taraftan ABD nin başını çektiği ve Batılı emperyalistlerin desteklediği kamp ve diğer taraftan Rusyanın başını çektiği Çin ve İranın desteklediği kamp ve bunun yanında bölğe devletlerinin de gerilimi artırdığı ve kışkırtığı davranışlarda bulunduklarını ve beli karanlık ğüçlere verdikleri desteklerinden dolayı da biliyoruz.

2015 YILLI TÜRK RUS İLİŞKİLERİNE BÜYÜK DARBE VURAN BİR
OLDU

RUS uçağının Türkiye tarafından düşürülmesiden sonra iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere büyük darbe vurduğu gibi siysi gerginliği de artırdı. Rusya'nın Türkiye'ye karşı uyguladığı ambargo sonucu ekonomiye büyük darbe vurdu. Ambargo Türk yetkililerine bir korku ve panik yaşattı.

Rusya tüm bu gelişmeler sonucu bölğeye ve Suriye'deki askeri gücünü artırdı bölğeye denizaltı savaş gemilerini ve savaş uçaklarını koğuşlandırdı.Hemen akabinden daiş çetelerine ve diğer dinci gerici çetelere de büyük darbeler vurması ile bölğede hakimiyetini duyurdu ve bölğede Rusyasız bir çözümün mümkün olmayacağını ve savaşa hazır olduğunu duyurdu. Bu yönlü açıklamalar diğer Emperyalistleri her ne kadar rahatsız etse de bu aşamada çıkarları gereği savaşı ğöze alalamadıkları bir gerçekliktir. Zaten Emperyalisler Suriye ve Orta Doğu projesinde anlaştıkları için en azında şimdilik Eperyalitler arası bir savaş gözükmüyor olsada ilrde ne olacağı gelişmeler göterecektir.

Türkiye'nin Daişe ve El-Nusra gibi çete örğütlere verdiği destekten dolayı ve Kürtlere karşı saldırgan tutumu ve uçak kirizi sebeplerden dolayı Rusya Turkiye'ye meydan okudu Türkiye'nin Suriye Hava sahasını ihlal etmesi durumunda anında cevap vereceğini deklare etti. Bu açıklama her ne kadar Türkiye'yi rahatsız etsede yapılacak bir şey yok Türkiye sert kayaya çarpmıştı karşısında süper bir güç var riyayet etmekten başka bir şansı yoktu. Hani derlerya dinsizin hakında imansız gelirmiş. Karşısında Kürtler yok ki hemen bombalasın.
Bu çelişkiler ve çatışmaların yaşandığı ülkemiz ve bölğemizde nasıl bir 2016 yılın beklediğini kestirmek hiçte zor olmasa gerek.

2015 yılında Emperyalistler arası yaşanan çelişki ve çatışmalar 2016 yılında da devam edeceği aşikardır.
2015 yılında komşuları ile büyük sorunlar yaşayan Türkiye'nin 2016 yılında da sorunların fazlası ile yaşayacağı kesindir.
2015 Haziran seçimlerini kayıp eden AKP nin savaş ilanıyla Kürt halkına karşı topyekün saldırıya geçmesiyle ülkeyi savaşa resmen sürükledi.
AKP'nin savaş politikasına Kürt halkı yeni bir mücadele biçmiyle atağa geçti.
2015 yılında Kürt halkı ÖZ YÖNETİM mücadele biçimiyle AKP faşizmine cevap verdi.
2015 yılı AKP nin katliam yılı oldu bu katliamları sırası ile HDP'nin Diyarbakır mitinğine canlı bomba onlarca ölü yüzlerce insanın yaralanması ile sonuçlandı.

Suruç katliamı. Yine canlı bomba 33 SGDF Taraftarlarının katledilmesi ve yüzlerce gencin yaralanması ile sonuçlandı.
Ankara katliamı, 102 ölü iki yüze yakın yaralı ınsanın kanını akıttılar.
Tahir ELÇİ katliamı barışın elçisi halkın avukatını, insan hakları savunucusunu öldürdüler.
Erdoğa'nın talimatı ile iki gazetecinin tutuklanması vs.vs.

Saymakla AKP nin katliam ve komploları saymakla bitmiyor. AKP nin katliam ve komplolarının 2016 yılında da devam edecektir.
Türkiye'nin içte Kürt düşmanlığı politikasında olduğu gibi Suriye Kürtlerine karşıda aynı politikaları sürdürdü. Daişe karşı mücadele adı altında YPG güçlerini bombaladı. Daişe altan gizli ilişkilerini devam ettirdi. Rusya Türkiye-daiş petrol ticaretini yaptığını açıkladı.
Türkiye YPG'nin Fıratın batısına geçmesine izin vermeyiz kırmızı çizgimizdir. Bu açıklamalarla daişin safında yer aldığını ele vermektedir.
Rusya Türkiye Süriyenin hava sahasını ihlal durumunda anında karşılık vereceğini duyurması ile şimdilik bu hevesi kursağında kalmışa benziyor.
Türkiye içte hendek savaşı ile savaşırken dıştan YPG güçleri ile savaş ilan etmiş durumdadır.

2015 YILINDA AKP İKTİDARININ GERÇEK YÜZÜ DAHA NET ORTAYA ÇIKMIŞTIR

AKP içte başta Kürt halkı olmak üzere aydın sanatçı yazar ve gazeteciler olmak üzere tüm ezilenlere düşman olduğunu yaptığı tutum ve davranışları ile kanıtlamıştır.

AKP ötekileştirme politikaları ile Alevi suni, Hiristiyan, ayrışma politikalarını devreye sokarak kutuplaşmayı körüklemiş dinler arası çelişkileri ve çatışmaları gündeme getirmiştir. Kısacası kendisinde olmayan herkese karşı savaş açmıştır.
Tüm bu yaşanan çelişki ve çatışmaları göz önüne aldığımızda 2016 yılını iyi şeylerin beklediğini söyleyemeyiz.

NEDEN?

a) Kürt halkının demokratik talepleri karşılanmadığı için.
b) Hak ve adalet olmadığı ve adil davranmadığı için.
c) Yargı tarafsız ve bağımsız olmadığı için.
d) Toplum din ve mezhep çatışmasına itildiği için.
e) Tüm demoratık haklar rafa kaldırıldığı için.
f) beyaz kontra toroslar göreve çağrıldığı için.

Tüm bu olumsuzlukları göz önüne aldığımızda 2016 yılı zorlu bir mücadele beklediğini,Kürt ve Türk halkının birlik ve dayanışma mücadelesinin yükseltmesi gerektirdiğini söyleyebiliriz. Kürdistandaki sıkıyönetime karşı işçi ve emkçiler başta olmak üzere her kesimden aydın ,sanatçı, yazarların savaşa hayır şiarını yükseltmesi gerekir.

2016 yılını huzur ve barış içinde geçirmesini istiyorsan Kürditandaki çiğlığa ses ve güç ver.
Yeni yili huzurlu geçmesini diliyorsan savaşa hayır, yaşasın halkların kardeşliği şiarını yükselt.
Tüm bu olumsuzluklara rağmen ezilen emekçi ve yoksul Kürt ve Türk halkı olmak üzere çeşili milliyetten kesimlerin katkıları ile bir çıkış yolunu bulacaktır.

Kahrolun Emperyalist ve gerici savaşlar !
Faşizm döktüğü kandan boğulacaktır !
Yasasın devrim yaşasın sosyalizm !
27 /12 / 2015
Haydar ASLAN