Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

ORTA DOĞU DA KİM KAZANACAK?

ORTA DOĞU DA KİM KAZANACAK?

Meydan-Gazetesi-Ortadoğuda-Devletler-Rant-Halklar-Özgürlük-İstiyor-İlyas-SeyrekSuriye İç Savaşı, Suriye Devrimi, Suriye isyanı ya da Suriye krizi diyelim ne dersek diyelim, var olan gerçeklik bu bölge de savaş bitirilmek istenmiyor. Ortadoğu halkları nedense emperyalist ve Siyonist anlayışın kurbanı seçilmektedir.

Suriye de gösteriler 15 Mart 2011'de başladı ve Nisan 2011 tarihinde ülke çapına yayıldı yani iki hafta içinde. Gösteriler, Arap Baharı olarak bilinen, Ortadoğu'daki daha geniş bir protesto hareketin parçası oldu. Göstericiler, 1971 yılından beri iktidarı elinde tutan Beşar Esad'ın istifasını ve 1963 yılından beri ülkeyi idare eden Baas Partisi'nin iktidarı bırakmasını talep ettiler.

Emperyalist güruh Ortadoğu halkının yine kanına girerek kendi emelleri doğrultusunda yenidünya düzeni anlayışı çerçevesinde halkı sonucu belli olmayan bir karanlığa itiyordu. Bu yeni düzen Irak Halkına çok pahalıya mal oldu. 2007 yılında yapılan araştırmalara göre Irak'ta tahmini 1.000.000 sivil yurttaş (güvenlik güçleri hariç) hayatını kaybetmiştir. UNHCR Nisan 2008 tarihli verilerine göre 4.7 milyon Iraklı yer değiştirdi (Irak nüfusunun %16sı), bunların iki milyonu komşu ülkelere sığındı. Irak Güvenlik Güçleri

11,057 polis/asker ölü Koalisyon Güçleri (ölüler) (4,483 ABD, 179 Birleşik Krallık, 139 diğer): 4,801 Koalisyon Güçleri (yaralılar): 30,852 ABD, ~400 Birleşik Krallık Koalisyon güçleri hafif yaralılar ve tıbbi muayene olmuşlar:**28,645 US, 1,155 UK. Özel Askeri Birlik(ölüler): ABD 249, toplam 1,193 Özel Askeri Birlik (kayıp ya da esirler): 18 Özel Askeri Birlik(yaralılar): 10,569 Uyanış Konseyi: 650+ ölü

Üç trilyon dolarlık savaş̧ : Irak savaşının gerçek maliyeti (Joseph E. Stiglitz ve Linda J. Bilmes)

Irak Savaşının Çevreye Etkisi

* Körfez savaşında Kuveyt’te yakılan petrol kuyuları 600 milyon ton petrolü tüketerek havada is, gazlar ve tehlikeli kimyasallardan oluşan bir battaniye meydana getirmiştir.

* Çıkan duman güneşten gelen ışınları engellemiş; bölge ülkelerinde ısı yaklaşık 10°C düşmüştür. * Petrol dumanı içindeki CO² bölge ülkelerinde sera etkisi ve asit yağmurlarına neden olmuştur.

* Bugün Bağdat’ta yaşayanların büyük bir çoğunluğu Dicle’nin kirli sularını içiyor. Kanalizasyon atıkları; arıtma tesisleri tahrip olduğu için kontrolsüz şekilde Dicle’ye akıyor.

* Dicle nehrine akan kanalizasyon atıklarının içinde Amerikan Ordusunun atıkları da var. Bu atıklar son derece tehlikeli ağır metalleri de kapsıyor.

* Dicle sularının içme suyu olarak kullanıldığı bölgelerde sinir sistemi hastalıkları, doğum anomalileri ve kanserlerin görülme sıklığı arttığı Irak’lı uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Şimdi bunları niye yazma gereği gördün diyeceksiniz. Ben Esata karşı başlayan savaşta Esat gitmeyecek dedim ve tarih beni doğruladı. Rusya, Kaddafi’ye yaptığı yanlışı bir daha tekrarlayamazdı, Rusya Ortadoğu da kalabilmek ve müdahale etme yeni bir hata yapmadı. Libya konusunda hata yaptığını anladı ve Suriye konusunda yutulmayacak lokma olduğunu göstermek zorundaydı, ve gösterdi.

Irak savaşı ağır bir külfet yüklese de ABD’ye Orta doğuda olmak için feda etmeyeceği bir şey yoktur gerektiğinde Türkiye’yi bile. Peki, bu savaş kime özgürlük ve refah getirdi, bu ölümler neyin bedeliydi.

Şimdi İŞİD denen belayla halkları boğazlıyorlar ve Ortadoğu’ya yeni bir düzen getireceklerini düşünüyorlar. Irak’ta başaramadıkları Mezhep çatışmalarını Sudi Arabistan ve İran’ı karşı karşıya getirerek başaracaklar galiba. Ortadoğu bu gibi duruma çok elverişli bir dönemde geçiyor. Türkiye bu durumların batağında ve bu yangın Türkiye’yi ya demokratikleştirecek bir dinamiğe dönüşecek ya da kendi içindeki iç savaşı büyütecek.

Bin yıllık Ortadoğu halkı Kürtler nedense bu güne kadar bir türlü uluslararası düzeyde görülmedi. Ölüsü tanklara bağlandı sürüklendi görülmedi, kulakları kesildi faşist Türk Askeri tarafında fotoğraflara fiyaka pozu oldu. Yani Türk devleti ne kadar barbar olduysa Avrupa ve Dünya devletleri de o kadar gözlerini kapatıp kulaklarını o kadar derin tıkadılar. Şimdi İŞİD belasıyla savaşınca Kürtler denen bir halk varmış dercesine gözlerini açıyorlar.

Varlığımızı inkar edenler mutlak bir şekilde Türk ve Kürt halkı tarafından cezalandırılacaktır.

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.