Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

AKIL VE VİCDAN SAHİBİ OLMAK / FERHAT TUNÇ.

Kendi tarihsel gerçekleriyle yüzleşme cesareti ve yeteneğini gösteremeyen bir devlette eşitlik ve adalet duygusundan söz etmek mümkün değildir.

.  

Türk devlet tarihi, ne yazık ki insanlığa karşı işlenmiş suçlar, katliamlar ve kıyımlarla anılan bir tarih olmuştur. Akıl ve vicdan duygusunu hâkim kılmak yerine katliamları, katliamları gerçekleştiren zihniyeti ve katilleri aklayan,mazur gösteren bir yaklaşım esas alınmıştır hep.

Sivas katliamını gerçekleştiren zihniyetin  cezalandırılması yerine adeta ödüllendirilmiş olmasının başka bir anlamı olabilirmi?

.

Bu katliamı lanetlemek adına otelin bir insanlık müzesine hala dönüştürülmemiş olmasının başka bir izahı olabilir mi?

.

Madımak Oteli’nin bir insanlık müzesi olarak düzenlenmesi ve bu müzede katillere değil katledilen aydın ve sanatçı arkadaşlarımızın anısına saygı gösterilmesi önemlidir.

.

Ancak göstermelik yapılan düzenlemede katillerin de dahil edilmiş olması  kabul edilemez bir durumdur, bunu kınıyorum.

.

Soykırım, katliam ve sürgünlerle anılan bir tarihin halkları olarak acılarımızı paylaşmak, onurlu, eşitlikçi ve özgür bir yaşam için mücadele etmek zorundayız.

.

18 yıl önce Sivas'ta ateşe verilen bu ülkenin aklı ve vicdanıydı.

.

Akıl ve vicdan sahibi olan her kes, bu gün bir kez daha bu katliamı kınamalı ve katliamı gerçekleştiren zihniyeti lanetlemelidir.