Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Seçimlerde tercihimizi neye göre yapmalıyız..

Seçimlerde tercihimizi neye göre yapmalıyız..Ali Haydar Gürbüz 

secimtakvimiMart 2014 yerel seçimleri tüm hızıyla yaklaşırken basında,alanlarda,sosyal medya paylaşım sitelerinde,platformlarda vs.dakikası dakikasına tartışılmaktadır.Bu fikir beyanları,tartışmalar,eleştiriler hepsi demokrasinin bir gereğidir,anlaşılır ve kabul edilir bir durumdur.Ne varki eleştirininde bir sınırı olmalıdır, fikir beyan ederken karşı olduğun veya olmak istediğin adaylara karşı yaklaşımların da bir edebi ve bir üslubu olmalıdır,onları hedef alan açıklamalarda siyasetin ekseninde kalınmalı diye düşünüyorum.
 
Yerel seçimlerin genel seçimlerde farkı yerel yöneticilerin belirlenmesidir,dolayısıyla burada alınacak karar veya tavırları çok iyi hesaplamak gerek. Mesela bazı sosyal paylaşım sitelerinde arkadaşlarımız seçimi veya sandığı boykot edeceklerini oy kullanmayacaklarını beyan etmektedirler. Hatta kendilerince birer çağrıda yaparak buna toplumunda uymasını istemektedirler. Şahsi olarak herkes istediği adayı destekleme hakkına sahiptir,o aday hakkında propaganda yapma eleştirme ve beklentilerini açıklama oy isteme hakkına da sahiptir. Bütün bunlar olması gereken ve hatta adayların da, kendi politikalarını ve seçim stratejilerini doğru yürütme adına, ihtiyaç duyacağı girişimler olarakta düşünülebilir.
 
Yerel seçimlerde boykotu konuşmak ve öne çıkarmak ne kadar doğru bir yöntem veya uygulama olabilir?
 
Örneğin Pertek'te yerel seçimleri boykot ederseniz sonuçları ne olabilir? Sizin isteminiz dışında bir aday belirlenmiş diye seçimi boykota gitmek kişisel hırs ve istememezliğin bir sonucu olmuyor mu? Kenan Çetin şayet bir parti veya partiler tarafından tekrar aday gösterilmişse ve sizde bu parti veya partilere rahmen desteklememe kararı alıyorsanız o zaman kurum veya partilerin aldıkları ortak çalışmaların sizin açısında bir önemi kalıyor mu? Boykot kararını vermeden veya topluma açmadan önce iyi düşünmek gerekir. Burada bir şahsın duruşu değil kurumların aldıkları karar önemlidir.Eğer bu iki dönemde Kenan Çetin'in ,veya bir başkasıda olabilirdi, çalışmalarında memnun değilseniz ve bunca zamanınız olmasına rahmen bir çalışma yürütüp alternatif aday belirlememişseniz o zaman oturup birazda kendinizi sorgulamanız şarttır. Siyaset sahnesine sadece seçimlerle gelen yine seçimlerin bitmesiyle gider yani alize rüzgarları gibi kuru esmekten başka bir işe yaramazlar.Gerçi zamanında Alize rüzgarları korsanların epey işine yaramıştır ama gelinen aşamada artık ihtiyaç duyulmamaktadır.
 
yerel seçimlerde aday belirlemesi merkezde yapılırsa sıkıntılar elbetteki çoğalacaktır,bunun en büyük nedeni ise partilerin aday belirledikleri bölgelerde yeterince güçlü olmaması ve kendilerine gövenmemeleridir.Pertek'te böyle bir ilçedir,tek başına hiçbir aday bu bölgede seçimi kazanma şansına sahip değildir. Bana göre herşeye rahmen tüm eksik ve yetersizliklere rahmen blok adaylarını mutlaka desteklemeli ve seçimi boykot gibi başkalarını sevindirecek tutumlardan kesinlikle vazgeçmek gerkir. Tarihte yapılan tüm boykotları bir araya toplayın ve tartın bakın bakalım kazanç hanemize neler yazılmış.Kocaman bir hiç..Hatta boykotu tanımayan uygulamayan bir kitle karşımıza çıkmıştır.Demek ki boykot sadece düşmanın ekmeğine yağ sürecektir yani yerel seçimlerde bir oy bile kazananı belirliyorsa o zaman bu boykotun düşmanı ne kadar sevindireceğinide bilmeniz gerek, buna rahmen hala boykot diyenler varsa o zaman düğün dernek etkinlik cenaze vs. leride boykot edelim bari tüm dostluklar arkadaşlıklar toptan ortadan kalksın. Bizler devrimci gelenekten geldiğimizi söyleyen ilerici bir toplumuz,eleştiri ve özeleştiri silahımızı elbetteki kullanacağız, doğru politikalar ancak sürekli içinde olursan oluşur yoksa arada bir uğramakla olmuyor.Belediye seçimleri 5 yılda bir oluyor mademki yanlış yönetildiğinizi düşünüyorsunuz veya söylüyorsunuz o zaman  en başında bir düzeltme politikası yapılmalıydı ki aday belirlemede bu sıkıntılar yaşanmasaydı. Köşeye çekilmekle, birilerini karalamakla değil alana girmekle varolmak ve konuşmak pratik iş yapmak en doğru eylem ve tavırdır.
 
Şimdi bakıyorumda memlekette herkes herşeyden şikayetçidir,bende birçok şeyden şikayetçiyim ama bu benim halkıma veya dostlarımızın belirlediği blok adaylarına oy vermeyeceğim anlamına gelmez. Mesela Kurmeş'te de muhtarlık seçimi olacak amca yeğen muhtemelen kıyasıya bir mücadele vereceklerdir. Burada köylülerimizin iyi düşünmesinde yarar olacaktır,yani boş vermemek gerek kim ne yapacak kim neler yaptı? Muhtarlıkta olsa hesabını sormak ve gelecek muhtarı belirlemekte köylülerin bir görevi olmalı.Sorgulayıcı olmak herzaman adayın sorumluluğunu bilince çıkarması açısından önemlidir.
 
Bir başka konu Alevi tarihinde belkide ilk defa bir köy derneği pirine karşı tavır aldı,kendisiyle yüzyüze konuştu,Cem Vakfı ile olan ilişkilerini kesmesini ve yolumuzu erkanımızı doğru yapmasını istedi. Bu pir ne yaptı gidip arkadan aleyhimize konuştu. Derneğimizin almış olduğu bu tutumu bireysel göstermeye çalıştı.Peki neden bunu yaptı? Yaptı çünkü hala birçok köylümüz gerçek anlamda derneğimizin öneminin bilincinde değiller.Kurumun aldığı kararları uygulama sorumluluklarını taşımıyorlar. Rühani korkularını aşamayan bu köylülerimizin ruh halini iyi okuyan Dede de bu durumu kullanıyor.Bu bile bu şahsın kendi görevini inanç temelinde değilde şahsi çıkarları doğrultusunda yaptığının bir kanıtıdır. En son aldığım duyumlara göre bir paket lokum alıp muhtarla birlikte köyde ev ev dolaşıp "bu kararı falan kişiler almıştır" propagandasını yapmaktadır. Ehh nasıl olsa yüzyüze geleceğiz, kim yolu erkanı savunuyor göreceğiz. Bunlar Allah tarafından imtiyazli insanlar olarak doğmamışlar tıpkı diğer insanlar gibi yaşar ve ölürler.Toplum olarak bunlara saygınlık kazandırılmışsa bunun gereğini yapmalarıda onların sorumluluğudur, beni dışlayan asimile eden kültürümü inancımı yasaklayan eğemenlerin yanında olmak gibi sorumsuzca tavırları kabul etmemiz mümkün değildir. Bunlar yerel seçimlerde CHP gibi tarihi alevi katliamlarıyla ünlü bir partiye çalışmaktanda geri kalmazlar.Kurmeş halkının bunları iyi hesaplaması ve kendi yolunu temiz tutma açısında kurumun aldığı kararın arkasında durması en büyük temennimdir. 
 
Bir iki cümlede muhtar adaylarımız için yazarak bitireyim. Adayların köy içindeki çalışmaları geleneklerimizin elverdiği şekilde kimseye hakaret etmeden kimseyi incitmeden çalışmalarını yürütmelerini temenni ediyorum. kendisine oy vermeyecek diye gidip başka yerlere şikayette bulunma muhpirlik etme gibi tutum ve davranışlardan kaçınmaları zaruridir bunlar ne bize nede geleneğimize yakışan tutumlar değildir. Muhtar adaylarımızın köy içi meselelerine başka köylerden adam getirerek bilgi kirliliğine girişmemelerini arzu ediyorum. Herkese çalışmalarında başarılar diliyorum.
 
Ali haydar Gürbüz