Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Cejna Newroz Piroz Be-Ali Haydar Gürbüz

Newroz cejna neteweyî gelê kurde. cejna newroz lı hemu dune kurd bi dileki wxeş,bi dileki coş bi hevidarkırna ciyanekî aştî û bratî lı herderêki pirozdıkın. Gelê Kurd we çağa hini azadiya wxe û welateki serbiwxe çenikiri, lı herçar herame Kurdistan'e zulm û zordarîyê bandore welaten dıni berdewam diki. Gele Kurd lı ser tekoşina azadi iro agahdar buye u wiji isal bî konferansekî mezîn bi tevlêbuyunê  herçar dora Kurdistan  jı bo welateki serbixe taçlandırmışkın, hedi hedi riya azadi jı mera xangidike, lı wê riya iro hemu kurd û şoreşvan wihevra lı hember dıjmın şerdikın. Eme parastina  welat ,maf"e kurd bıkın û bı hemu dune bıdne naskırın...Newroza Gele Kurd Piroz dıkım.

 

Newroz bizim ulusal bayramımızdır,Newroz’u bütün içtenliğimizle kutlamak ve sahiplenmek en insani görevimizdir,tıpkı diğer ulusların kendi bayaramlarını sahiplenmesi  ve büyük bir çoşkuyla kutlaması gibi biz kürtlerde Newroz bayramımızı büyük bir coşku ve istekle kutlama hakkına sahibiz. Modern çağ dönemleri dediğimiz bu günlerde aramızda birtakım  kürtler hala kürt olup olmama olgusunu tartışıyorsa bu bizim ne kadar asimile olduğumuzun en belirgin kanıtıdır, aynı köylü hatta aynı aileden olan bireylerden bir bölümü kendisine kürt diğer bölüm ise hayır değilim diyebiliyor, özellikle Dersim bölgemizde bu yaygın bir şeklide devam etmektedir. Öylede olsa Newroz bayramı hepimizin bayramıdır, gün muğlak tartışmaları yaratmanın ve dayatmanın günü değildir, bu bölgede barış ve huzur getirilmek isteniyorsa burda bizlerinde katkısı olmalı, barışı ve huzuru istemeyen kesimlere karşıda politik ve örgütlü bir güç olmalıyız ancak bu şekilde haklarımızı savunabilir alabiliriz.
 
Bugün Kürdistan'ın ve dünyanın dört bir yanında yaşayan kürt halkı sokaklara çıkıyor ve artık binlerle değil  yüzbinlerle milyonlarla ulusal bayramlarına sahip çıkmakta kutlamaktalar,  bu kitlesel şahlanışın önüne artık eğemen güçlerde çıkamamaktadır, Newroz bayramımının içeriğini değiştirme siyasetleride artık tarihe karışmış durumdadır, bu halkın özgürlük mücadelesi ve ruhu Demirci Kawa’nın yaktığı özgürlük ateşiyle dahada güçlenerek hak ettiği yere gelecek ve özgürlükle taçlanacaktır. Newroz Bayramınızı Kutluyorum