Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Avrupa Yeni Bir krizin Eşiğinde, Peki biz buna ne kadar hazırız?

 Uluslararası çalışma örgütü olan İLO'nun verilerinde gerek Avrupa'da gereksede tüm dünyada yeni bir ekonomik krizin güçlü işaretleri verilmektedir.Özellikle Avrupa'da son yıllarda beliren işsizliğin toplumsal krizlere yol açacağı izlenimlerini güçlü kılmaktadır. Bir çok ülkenin ekonomilerinin çökme noktasına geldikleri ellerindeki parasal stopkların tükendikleri bankalardaki girdi ve çıktılar arasında büyük farkların oluştukları bu nedenle başta yunanistan örneğinde olduğu gibi şimdide Fransanın kredi notunun düşürülmesi gibi daha bir çok ülke bu krizin koynuna girmiş ve toplumsal anlamda bir çok gelişmenin yaşanacağı olayların patlak vermesine yol açacağı şimdiden görülmektedir. Bununda bizim gibi göçmen tabakalar üzerinde daha çok olumsuz sonuçlara yol açacağı hatta kapitalizmin bu krizden çıkmasının ve işsizlik oranlarının düşürülmesinde izleyecek yol olarak göçmen işçilerden kurtulma projelerine yönelecekleri daha şimdiden konuşulmakta ve gündemleştirilmektedir. Aşağıdaki verileri okuduğunuzda durumun ne kadar vahim olduğu ve bizlerinde bu gelişmeler karşında hiçbir şey yapamamış olmamızın dahada vahim olduğunu anlamış olacaksınız. Gözümüzü kulağımızı çok uzaklara değil birazda yanıbaşımızdaki fotoğrafa ve seslere yöneltsek görsek fena olmayacak...

Ali Haydar Gürbüz (arşiv)

Avrupa’daki işsizlik tarihi rekor kırdı. Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun verilerine göre 2010 yılında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 45 milyon işsiz vardı. ILO yüksek işsizlikte Almanya’da düşük ücret ödenmesinin de payı olduğu görüşünde. Örgüt, ücret maliyetini düşük tutan Almanya’nın bu sayede ihracatını arttırarak Avrupalı ortakları üzerinde baskı yarattığı görüşünde.

Çoğu AB ülkesindeki işsizlerin sayısı, ekonomik ve mali kriz öncesindekinden fazla. ILO’nun küresel istihdam eğilimi raporunda, borç krizi yüzünden işsizlikle ilgili olumlu tahminde bulunmanın mümkün olmadığına da yer veriliyor.
Uluslararası Çalışma Örgütü’nün tahminlerine göre geçen yıl bütün dünyada yaklaşık 197 milyon kişi işsizdi. ILO Genel Sekreteri Juan Somavia örgütün Cenevre’deki merkezinde yaptığı açıklamada, ‘işsiz sayısı bir önceki yıla göre fazla değişmedi, ancak mali ve ekonomik krizin patlak verdiği 2007 yılından bu yana dünya işsizler ordusuna 27 milyon kişi daha eklendi’, dedi. Dünya ekonomisi 2010 yılında %5,1, geçen yıl ise %4 oranında büyümesine rağmen dünya işsizlik oranı %6’da kaldı.

Bütün dünyada en az 600 milyonluk ek istihdam alanı yaratılması gerektiğini savunan Uluslararası Çalışma Örgütü krizin üç yıl sonra yeniden patlak verme eğilimine girildiği günümüzde 200 milyonluk istihdam açığı bulunduğunu saptamış. Önümüzdeki on yılda da 400 milyonluk istihdam alanı açılması gerektiğine işaret edilen ILO raporunda, 200 milyon işsize ilave olarak 900 milyon dünyalının da çalıştığı halde kazandığı parayla geçinemediğine yer veriliyor.

Bir de, işsiz olduğu halde bıkıp iş aramayı bırakanlar var. Öncelikle perspektifi olmayan gençlerin iş bulamadıkları için okula devam ettikleri ya da mesleki eğitimi uzattıkları belirtilen rapora göre bütün dünyada 15 ile 24 yaşları arasındaki gençlerden 75 milyonu işsiz. Bu da, 2007 yılından bu yana gençler arasındaki işsizlerin dört milyon arttığı anlamına geliyor.

Kaynak:DW.World.De