Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

"Özgür Basın Olmasaydı; Roboski, Pozantı Duyulmaycaktı"

 "Tanıklık Günleri"nin 14. gününde hapis gazeteciler Özgür Gündem'den Ayşe Oyman ve Cengiz Kapmaz, Dicle Haber Ajansı'ndan Pervin Yerlikaya ve Şahabettin Demir ve Azadiya Welat'tan Nuri Yeşil için Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde tanıklık yapıldı.

Gazetecilere Özgürlük Platformu'nun (GÖP) hapisteki gazeteciler için başlattığı "Tanıklık Günleri"nin 14. gününde hapis gazeteciler Özgür Gündem'den Ayşe Oyman ve Cengiz Kapmaz, Dicle Haber Ajansı'ndan (DİHA) Pervin Yerlikaya ve Şahabettin Demir ve Azadiya Welat'tan Nuri Yeşil için Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde tanıklık yapıldı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Ercan İpekçi, "Tanıklık Günleri"ni sonlandırmak amacıyla 29 Haziran günü geniş katılım bekledikleri bir yürüyüş düzenleneceğinin haberini verdi ve şöyle devam etti:

"Meslektaşlarımızın terörist faaliyetten içerde oldukları yalanı devletin utancıdır. Gazeteciler devletlerarası siyasi çatışmalara kurban edilmemelidir. Birbiriyle çelişen, çatışan fikirler olabilir.  Ancak herkesin fikrini ifade edebildiği bir ortamda çalışmak önemli."

"Şiddet kelimesini hiçbir zaman ağzına almadı"

Özgür Gündem editörü Ayşe Oyman için anıklık yapan mesai arkadaşı Hatice Bozkurt "Onu gerçekte farklı kılan bir özgür basın çalışanı olmasıydı. Onu bazılarının gözünde suçlu kılan da buydu" dedi ve şöyle devam etti:

"Eğer özgür basın çalışanları olmasaydı Roboskiler, Pozantılar, faili meçhuller görülmeyecekti, ortaya çıkarılmayacaktı, yazılmayacaktı. 1990'larda arkadaşlarımız sokak ortasında katlediliyordu. Onların kalemini yerden alan arkadaşları hep oldu. Bundan sonra da öyle olacak, gerçekler yazılmaya devam edilecek."

Özgür Gündem yazarı Cengiz Kapmaz'ın tanıklığını ise ağabeyi Erdal Kapmaz yaptı. Kapmaz "Cengiz'in neden içerde olduğunu hala anlamış değilim. Şiddet kelimesini hiçbir zaman ağzına almadı. Şiddetten medet umanlardan da değildi, tam tersi şiddet karşıtı haberler yapan bir gazeteciydi. Tutuklanmasıyla ilgili yapılan açıklamalar tatmin edici değil" diye konuştu.

"76 arkadaşımız öldü ama kalemleri yerde kalmadı"

DİHA muhabiri ve muhasebecisi Pervin Yerlikaya için tanıklık yapan yakını Adem Babir, hala Yerlikaya'nın neden tutuklandığını anlayamadığını söyledi:

"İş Bankası ile ve çeşitli resmi kurumlar olan görüşmeleri somut delil olarak dosyaya konulmuş. Bir an önce mağduriyetin giderilmesini, ülkemizde özgür ortamın barış ortamının yaratılması için gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz. Maalesef ki ülkemizde Atatürkçü düşüncenin Ergenekon adı altında, aydın ve demokrat kesimin KCK adı altında terörize edilerek içeriye alınmasına biz şiddetle karşı çıkıyoruz."

DİHA Van mujabiri Şahabettin Demir için tanıklık yapan Feryat Demirkıran ise şöyle konuştu:

"Yıllar yılı Kürtleri yok sayan ve katleden zihniyet, gerçekleri yazdığımız için arkadaşlarımızı tutukluyor. Bugüne kadar 76 basın şehidi verdik. Gerçekleri yansıttıkları için hayatlarından oldu arkadaşlarımız ancak yine de kalemleri yerde kalmadı."

Eyleme dışarıdan katılan emekli öğretmen bir kişi de: "Bugün ülkemiz gerçekten kara günler geçiriyor ve bu kara günlere en duyarlı olanlar da gazeteciler. Ben onların şahsınızda hepsini tebrik ediyorum."

kaynak..bianet