Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

İHD: Cezaevleri denetime açılmalı

 2009 yılında ihlallerle ilgili Adalet Bakanlığı, Meclis İnsan Hakları Komisyonu ve Pozantı Cezaevi Savcılığı yaptıkları başvurulardan sonuç alamadıklarını belirten Şengül, cezaevlerinin denetime açılmasını istedi. 

Sayısı her geçen gün artan Pozantı mağdurlarının başvurularının yanında, İHD verileri de, Pozantı'da Kürt çocuklara uygulanan tecavüz ve işkencenin yıllardır devletin bilgisi dahilinde devam ettiğini gösteriyor. İHD yetkililerinin açıklamaları, ihlallere yönelik başvurulara rağmen devlet yetkililerinin Pozantı uygulamalarına göz yumduğunu gösteriyor. İHD MYK üyesi ve Cezaevi Komisyonu sorumlusu Necla Şengül, Pozantı, Siirt ve Bergama cezaevlerinde kalan çocuk tutukluların, cezaevlerinde uğradıkları kötü muamelelerden dolayı yıllardır İHD'ye başvuru yaptıklarına dikkat çekti. Şengül, çocuk mahpusların yaptığı başvurularda, kendilerinden cezaevlerinde maruz kaldıkları kötü muameleye şahit olmaları ve bununla ilgili hukuki işlem başlatmalarını istediklerini kaydetti. Şengül, çocuk mahpusların cezaevinde yaşadığı başlıca hak ihlallerini şöyle sıraladı: Çocuk mahpusların ıslatılıp hortumla dövülmesi, sırtlarına binilmesi, gardiyanların "Lan yine mi buraya geldiniz" dayağı, taciz, tecavüz, jandarmanın kötü muamelesi ve çocukların adli tutukluların arasına atılmaları... Şengül, bunun yanısıra, özellikle küçük yaştaki mahpus çocukların, çocuk psikolojisinden yararlanılarak itirafçılığa, ajanlaştırmaya ve cezaevinde kalan diğer mahpus çocuklara karşı kullanma gibi biz dizi kötü uygulamaya da maruz kaldıklarına dair başvurular aldıklarını vurguladı.

Bakanlık cevap vermedi
Çocuk mahpuslara yönelik taciz ve tecavüze ilişkin derneklerine Maltepe, Siirt ve Pozantı cezaevlerinden başvuru yapıldığını aktaran Şengül, taciz ve tecavüze ilişkin başvuruların 2010 ve 2011 yılları arasında olduğunu kaydetti. Pozantı Cezaevi'nde yaşanan kötü muamele ve işkenceyle ilgili olarak 2009 yılından beri çok yoğun başvurular aldıklarına dikkat çeken Şengül, bir ailenin 26 Şubat 2009 tarihinde Pozantı Cezaevi'nde yaşananlara ilişkin İHD Mersin Şubesi'ne başvurduğunu hatırlattı.
Başvuru üzerine İHD olarak Adalet Bakanlığı, Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü, Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na başvurduklarını ve Pozantı Cezaevi Savcısı'na da suç duyurusunda bulunduklarını anımsatan Şengül, bu kurumlardan kendilerine herhangi bir yanıt verilmediğini belirtti.
Pozantı'da kalan bir çocuk mahpusun uğradığı işkence sonucunda kafasının kırıldığını ve kanlar içinde kaldığını ifade eden Şengül, çocuk mahpusun kanlı elbiselerini cezaevi savcısına vererek suç duyurusunda bulunmalarına rağmen, savcılığın sorumlular hakkında her hangi bir işlem yapmadığına dikkat çekti.

Psikologlar da pay sahibi
Şengül, çocuk mahpusların Pozantı Cezaevi'nde yaşananlarla ilgili İHD'ye gönderdikleri mektupların da cezaevi Disiplin Kurulu tarafından "Sakıncalı" diye engellendiğini vurgulayarak, cezaevinin disiplin kurulunun üyelerinden birinin de cezaevi psikologu olduğunu, mahpuslara verilen cezalarda psikologun da imzası olduğuna dikkat çekti. Cezaevlerinde çalışan sosyal hizmet uzmanları, psikolog ve eğitmenlerin çocukların sorunlarının çözümü konusunda ciddi rol oynadıklarını düşünmediklerini ifade eden Şengül, "Bunlar kendi meslek etiğine uygun davranmış olsalardı şu ana kadar birçok cezaevinde yaşanılan sorunların önüne geçilmiş olunacaktı" dedi.
Şengül, çocukların cezaevinde yaşadıklarını kamuoyuyla paylaşmaktan çekindiklerini de hatırlatarak, cezaevindeki işkencenin de ancak çocuklar dışarı çıktıktan sonra ortaya çıkabildiğini söyledi.
 
İşkence sistematik
Adalet Bakanlığı'nın soruşturma için somut adımlar atmadığını kaydeden Şengül, ''İşte işkencenin sistematik olduğu burada başlıyor ve bu yıllardır devam ediyor" dedi. Adalet Bakanlığı'nın cezaevlerinde yaşanan sorunların çözümü için cezaevlerinin kapısını STK'lere açması gerektiğinin altını çizen Şengül, "İnsan hakları örgütleri olarak yıllardır söylediğimiz tek şey var. Biz işkence ve kötü muameleyi duyduğumuz yerde gidip bu olayın iddia olup olmadığını yerinde görmek istiyoruz. 2009 yılında Pozantı Cezaevi'nin kapıları insan hakları derneklerine açılmış olsaydı; olayın çözümü konusunda belki o zaman bir adım atılmış olacaktı" diye konuştu.

Pozantıya eylemli tepki


İHD'nin düzenlediği "F" oturma eyleminin 8. haftasında da Pozantı uygulamalarına dikkat çekildi. Açıklamada yaşananların yetkililerin bilgisi dahilinde olduğu vurgulandı.
İHD İstanbul Şubesi, "Tecrit öldürüyor F tipi hapishaneler kapatılsın" kampanyası kapsamında her hafta gerçekleştirdiği "F" şeklinde oturma eyleminde bu hafta, Adana Pozantı Cezaevi'nde çocuklara uygulanan kötü muameleye dikkat çekildi. Grup adına açıklama yapan Sevim Kalman, cezaevlerinde sayıları 2 bin 500'e yaklaşan çocuklara uygulanan şiddete dair başvuruların geldiğini belirtti. Çocuklara yönelik cinsel saldırı ve tecavüzlerin sık sık şikayet konusu olmasına rağmen halen devam ettiğini ifade eden Kalman, bunların siyasi ve idari birimlerin bilgisi dışında gerçekleşmediğini kaydetti. Pozantı Cezaevi'nde yaşanan taciz ve tecavüzün infaz rejiminin bir parçası olduğunu vurgulayan Kalman, Türkiye'de yılda ortalama 37 mahkumun intihar ettiğini vurguladı.