Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Roj Tv neden ve nasıl kapatılmak isteniyor? –Amed Dicle

Kopenhag şehir mahkemesi 10 Ocak’ta ROJ TV’nin kapatılmayacağını ancak para cezası ödeyeceğine dair kararını açıkladığında acaba ‘Türk hükümeti bu defa hangi yöntemlerle yayınlarımızı karartmaya çalışacak’ diye düşünmeye başlamıştık.
Çünkü Danimarka’daki mahkemeden yayınların tümden kapatılması için oldukça büyük beklentileri vardı. Bu beklenti gerçekleşmeyince bu defa başka yol ve yöntemleri devreye koyacaklarını bekliyorduk zaten.
Zira AKP hükümeti ROJ TV’nin yayın yapmaması için oldukça kararlı ve bunun gerçekleşmesi için diplomatik, ekonomik, teknik seferberlik başlatmış.
AKP için böylesi bir girişim hayati derecede önemli. Çünkü ROJ TV yayınlarıyla hayati bir rol oynuyor, gerçeklere ışık tutarak savaş ve katliam konseptlerine gücü oranında önemli bir darbe vuruyor, engelliyor.
Bu özelliğinden kaynaklı televizyonumuz ciddi saldırılarla karşı karşıya. Nihayet dün akşam saatlerin Nilsat uydusundaki yayınlarımızı yapan Eutelsat öncesinden bildirimde bulunmadan var olan anlaşmamızı ihlal ederek tek taraflı olarak yayınlarımızı durdurdu.
ROJ TV şuan Eurobird uydusundan yayın yapyor. Ancak bu uydu şirketi de bugün öğlen saatlerinde yayınlarımızı Pazar akşamından itibaren keseceğini deklere etti.
Bize gelen duyumlara göre Türk hükümeti Ortadoğu’ya yönelik yayınlarda uydu hizmeti veren tüm şirketlerle irtibata geçerek ROJ TV yayınlarının kararmasını istemiş. Nitekim; Eutelsat ROJ TV ile anlaşmasını tek taraflı olarak feshedip yayınları kesme kararı aldıktan sonra ‘dış politika’da sıfır problem teorisinin sahibi içte ve komşularda ‘zero’ istikrarın mimarı AKP ve dışişleri bakanı Davutoğlu’dan açıklama geldi.
Uydu şirketinden önce açıklama yapmaları manidar olduğu kadar olup bitenlere ışık tutacak nitelikte. Buradan anlaşıyor ki; Türk hükümeti yayınların engellenmesi için ‘derin’ girişimlerde bulunmuş.
Ancak burada önemli olan uluslararası bir oyunun kurulmuş olmasıdır. ROJ TV yayınları bu oyunun gereği olarak engelleniyor.
Mevcut durumda ROJ TV avukatları 10 Ocak kararına itiraz ederek davayı üst mahkemeye taşıdılar. Üst mahkeme kararını vermeden ROJ TV’nin yayınlarına devam edebilmesi için hiç bir hukuki kanuni sorunu yoktur. ROJ TV yayın lisansına sahiptir. Yayın lisansına sahip olunca da istediği uydudan ücretini ödeyerek yayınlarını devam edebilecektir. Türk hükümeti de bu durumu görerek uydu şirketleri nezninde girişimlerde bulunarak, ihale sözü vererek yayınları karartmak istiyor.
ROJ TV avukat ve yönetimi başka bir uydu için çalışma yürütmektedir. Ancak ROJ olur veya olmaz Özgür Basının emekçileri susmayacak.
ROJ TV bir televizyondan öte bir anlam ve misyona sahiptir. Bu niteliğinden kaynaklı olarak yapılmak istenen sadece bir televizyonu kapatmak değildir.
Durum gösteriyor ki; başka planlar var, katliam hesapları var. Tehlikede olan sadece ROJ TV değil tehlikede olan Kürt halkı, ilerici demokratik çevrelerdir, onların değerleri ve gelecekleridir. ROJ TV bu tehlikelere dikkat çektiği için kapatılmakla yüz yüze...

ANF NEWS AGENCY