Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

DERSİM KÜRDİSTAN’DA DEĞİL MİDİR?-Erdogan Zamur

Yerel seçimlere sayılı günler kalırken partilerin seçim hazırlıkları devam ediyor. BDP de bu minvalde çalışmalarını hızlandırmış görünüyor. Geçen günlerde yapılan açıklamada Kürdistan’da BDP,  Türkiye’de ise HDP çatısı altında seçimlere girileceği deklere edilmişti. Yapılan tartışmalar sonucunda Mersin’de de BDP olarak seçime girileceği açıklandı. Aday kim olursa olsun çatı bu iki yapı olacaktı. Dersim’de ki yaşanan gelişmelere bakınca yukarıda ki soru aklıma geliyor. Dersim merkezde BDP’ye başvurular yapılıyor iken Hozat ve Pertek’te ciddi bir belirsizlik var. Aldığım bilgilere göre Hozat ve Pertek’te BDP’ye bağımsız adaylarla seçime girme durumunun olacağı söyleniyor.

Dersim’in özgün koşullarının olduğu, bundan kaynaklıda ortak bir yol olarak böyle bir durum gelişeceği yerel kaynaklarda aldığım bilgilerdir. HDP ile BDP’nin ortak kararı olmasına rağmen Pertek ve Hozat’a bu yaşanan belirsizliğin nedenlerine bakmak gerekir. Yine Dersim merkezde EMEP il başkanının küstüğü yönünde iddialar var. Nedeni de BDP çatısı altında seçime girileceği olmasıdır. Biraz geriye giderek yaşanan sorunlara bakmakta fayda var.

Dersim’de iki dönemdir BDP Dersim merkezde iktidar. Hozat ve Pertek’te ise bağımsız adaylar belediye başkanıdır. İttifak adına BDP aday dahi çıkarmadı. 2009’da ki seçimde DTP Dersim merkezde belediyeyi alırken, Hozat ve Pertek’te bağımsızlar seçildi. Ancak 2009 seçim sonuçlarına baktığımızda il genel meclis üyesi seçiminde AKP  % 51 oranında oy aldığını görüyoruz. DTP yüzde 34’te kalmıştı. Akabinde yapılan genel seçimlerde İttifakın adayı Ferhat Tunç yüzde 23 oy alarak seçilememişti. Pertek merkezde belediye seçiminde bağımsız adaylara oy verenlerin yarısı Ferhat Tunç’a oy vermemişti. Buda şunu gösteriyor ki belediye de bağımsız adaya oy verenlerin yarısı ittifakın adayına oy vermemiştir.

BDP Dersim il başkanı ve BDP genel merkezi bu noktada tatmin edici bir açıklama yapmak zorundadır. Kulaktan kulağa yayılan söylentilere baktığımızda Dersim’de ki seçim komisyonu Pertek’te BDP’nin aday çıkarmaması, başvuran Eğitim-Sen Pertek temsilcisi Nebi Toylak’ın da adaylığını geri alması istenmektedir. İki dönemdir Dersim merkezi almak için ilçeler adeta yok sayılıyor. Seçimlerde alınan oylara baktığımızda giderek oy düşüşü yaşandığını gözlemliyorum. Bunun nedeni de yerel örgütlerin iradesini yok saymadır.
Dersim konusunda HDP ve BDP ciddi bir sınavla karşı karşıyadır. Alınan ilkesel karar eğer daha ilk gün sorunlara neden olacaksa uzun yürüyüş nasıl olacaktır. EMEP eski genel başkanı Levent Tüzel’i İstanbul’da milletvekili yapan Kürt seçmeni hiçbir kaygı duymamıştı. Bugün Dersim’de BDP çatısı altında seçime girmekten imtina eden edenler dönüp arkasına bakmalıdır. Kürdistan’da BDP çatısı altında seçime girileceğini deklere eden HDP’ de kendi bileşenlerine bunu izah etmekle mükelleftir. BDP çatısı altında aday olmak istemeyen zihniyet zaten Dersim’in Kürdistan’da olduğunu kabul etmiyor demektir.

Bazıları gibi HDP’ye karşı bir önyargım yok. Daha kapsayıcı olamadıkları yönünde eleştirilerim olsa da bu hareketin yaşam bulması için sonuna kadar desteklediğimi belirteyim. İktidar odaklı çalışmaları hiçbir zaman benimsemedim. “Dersim merkezi kaybetmemeliyiz” diye tabanın ve ilçelerin iradesini yok sayma doğru sonuçlar doğurmaz. Birilerine pirim verme ileride sıkıntılar doğurur. Aslında yeri gelmişken bir noktanın altını da çizmekte fayda var. 

Dersim’li sol-sosyalistler mütedeyyin kesimi yıllardır yobaz olarak adlandırıyorlar. Bugün Doğubayazıt belediye başkanı Canan Korkmaz Dersim’li bir kadındır. Kürt hareketi onu aday gösterdiğinde Doğubayazıt’ta yüzde 70’in üzerinde oy aldı. Kimse onun Alevi kimliğinde, başı açık olmasında, kadın olmasında Ağrılı olmamasını sorun etmedi. Dersim Belediye başkanı Edibe Şahin Dersim’li olmasına rağmen ilk gittiğinde hakkında bir sürü karalama yapıldı. Doğubayazıtlı bir arkadaşın Dersim’de aday yapıldığını düşünebiliyor musunuz? “Eğri oturup doğru konuşalım” böyle bir şey Dersim’de asla yaşanmaz. Aday yapılsa bile kimse oy vermez. İşte yobaz kim sorusunun cevabı buradadır.

Son olarak, Dersim’de yaşanan belirsizlik HDP’nin de önümüzdeki dönemde nasıl bir seyir izleyeceği açısında oldukça önemlidir. Dersim’i Kürdistan’da saymayan bir zihniyetle yürümek çok zor.

Erdogan Zamur