Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Wien Derneginde Etkinlik 38`İ DOĞRU ANLAMAK

Dersim-Tunceli doğa ve kültür derneği ”38`i Dogru  Anlamak” adlı etkinligini 19/11/2009 tarihinde saat 19:00 da schrerer strasse 4 1210 Wiende yapacak.  Dernek başkanı Hasan ASLAN  dersimlilerden  ve Dersim dostlarından duyarlılık beklediklerini, Dersim’e karşı saldırıların durmadığını, bu gün barajların yapımı da bu oyunun bir parcası oldugunu, bizleri yurtsuzlaştırmak istediklerini beliterek devamla, “Bizim tarihimizi, doğamızı, kültürümüzü yok etmek istiyorlar buna müsade etmeyecegiz”. Dedi.

Yakın bir dönemde gösterime girmiş olan  QELEMA SURE (Kırmızı kalem, başlama saati 19.30) le devam edecek. Yaklaşık iki hafta açık kalacak fotograf sergisinde, 1938 katliamının ve sonrası yaşanan sürgün hayatının fotografları bulunacak.

Üzerinde 70 yıl geçmesine rağmen hala Dersim yarası kapanmamış ve daha yeni yeni veriler ortaya  çıkmaktadır. Cumhuriyet döneminin bakanlarından olan İhsan Sabri ÇAĞLAYANGİL ölmeden önce Dersim önderlerinden Seyit Rıza’ın idam edilişindeki hukuksuzluğu tüm dünyaya duyurmuş ve herkesin ezberini bozmuştur. Fotograf sergisinin kapanış tarihi olan 03/12/2009 de  Dönemine ait bilgileri dagarcıgında derleyen  Dersimli yazar Emirali YAĞAN 38 gerçekligini, Yazar Hüseyin ŞİMŞEK ise o döneme ait Dersimlilerin dağılışını  anlatacak.

Viyana'dan Hasan Aslan