Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Aram Tigran hayatını kaybetti

Tedavi gördüğü Yunanistan'da önceki gün beyin ölümü gerçekleştiren 75 yaşındaki Kürt müziğinin duayeni Ermeni kökenli sanatçı Aram Tigran hayatını kaybetti.

75 yaşındaki Kürt müziğinin duayeni Ermeni kökenli sanatçı Aram Tigran Atina'daki evinde önceki gün ani rahatsızlık geçirdi. Sabah saat 07.30'da evinde eşi tarafından yerde hareketsiz halde görülen Tigran, Atina'daki Kürtlerin yardımı ile Van Gelismos hastanesine kaldırıldı. Burada beyin ölümü gerçekleştiren Tigran, bugün hayatını kaybetti.

Uzun yıllar sürgün hayatı yaşadı

Uzun yıllar sürgün hayatı yaşayan, Kamışlo doğumlu Ermeni asıllı Kürt beste ve ses sanatçısı, bestecisi Tigran'ın ailesi Ermeni kırımından kurtulanlar arasında yer aldı. Tigran, dokuz yasındayken ilgisini müziğe yönlendirdi ve ut çalmaya başladı. 20 yasındayken Kürtçe, Ermenice ve Arapça şarkılar söylemeye başladı. Türkiye'ye ilk kez, 2009 Newroz kutlaması için gelen Tigran, gittiği
Diyarbakır'da verdiği konserle büyük ilgi uyandırmıştı. Burada geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılan sanatçı günlerce tedavi görmüştü.

15 Ocak 1934 tarihinde Güneybatı Kürdistan'ın Qamişlo kentinde dünyaya gelen Aram Tigran 55 yıllık müzik yaşamında Ermenice, Kürtçe, Arapça ve Türkçe şarkılar okudu. Aram Tîgran'ın iki kızı, bir oğlu var.

Türkiye'ye gelişi sırasında yaptığı bir mülakatta, '
Diyarbakır benim için bir rüyadır' diyen Tigran, bir çük yerde mecburi yaşam sürmesini de, 'Ermenistan ülkem. Ama ben Qamışlo'da dünyaya geldim. Benim çok vatanım var, onun için artık hepsini misafir olarak gezeceğim' şeklinde cevaplamıştı. Unutulmaz beste ve albümler bırakan Tigran'ın Keçê Dînê, Heva Ferat, Ey Welato, Em Hatin, Diyarbekira Şerîn, Dayê Min Bedre, Çiyayê Gabarê ve Ay Dîlberê'den oluşan bir albümografisi bulunuyor.

DİHA