Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

5.Kurmeş şenliğinin köyde olması önemli ve anlamlıdır

Derneğimiz 5.Kurmeş Şenliğini Kurmeş’te Yapacak

Avrupa’da hersene geleneksel hale getirdiğimiz Kurmeş şenliğinin bu yıl 5.sini Köyümüz Kurmeş’te yapacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Uzun süredir çalışmalarını sürdürdüğümüz şenliğin proğramı netleşmiş olup şenlik afişimiz basılmış bulunmaktadır. Şenlik başvurusu  Avukat Erhan Aslaner tarafından yapılmıştır.

5.Kurmeş şenliğinin köyde olması önemli ve anlamlıdır

5.Kurmeş şenliğimizin Avrupa’da değilde köyümüzde olması önemli ve anlamlıdır.Yıllardır köylerinden uzaklaşmış bulunan ve belkide kimileri tarafından uzun bir süredir ziyaret edilmeyen anılmayan köyümüz bu şenlik vesilesiyle yeniden canlanacak ve burayı tanımayan Avrupa’da yaşamakta olan,Türkiye’nin çeşitli metropollarında doğan ve hayatlarını sürdüren çocuklarımız,gençlerimiz şenliğimiz sayesinde hem coğrafyalarını hemde orada yaşamakta olan yaşıtlarını ve köylülerini tanıma şansı yakalamış olacaklar.Bir anlamıyla  farklı kuşaklarında buluşması olarak anlam kazanan şenliğimiz, insanlarımızın göçlerle beraber yaşanan asimilasyon ve kültür yozlaşmasına karşıda iyi bir duruşu  ve etkinlik olacaktır.

Şenliğimizi tertiplerken proğramını 3 gün olarak belirledik, çok uzaktan gelecek olan köylülerimizin bu buluşmasında istedik ki zengin bir proğram olsun bu nedenle mümkün olduğu kadar kendi kültürümüzü öne çıkaracak etkinlikler ayarladık. Adı 5. Şenlikte olsa bu sadece eğleneceğimiz anlamına gelmemeli, yapacağımız panellerle kendi sorunlarımıza ve bölgemizin sorunlarına değineceğiz,yapacağımız gezilerle yöremizi daha iyi tanıma ve görme fırsatına sahip olacağız, şenliğimizle köyümüzü ve değerlerimizi dış kamuoyuna daha iyi tanıtma imkanına sahip olacağız, Köyde yaşamakta olan köylülerimizin sorunlarını görme açısından da çok önemli olan bu şenlikte ayrıca doktorlarımız sağlık taramasında bulunacak ve varsa sağlıkla ilgili sorunlarını panelde gündeme getirecekler.

Şenliğimizde gençlerimize yönelik çeşitli etkinliklerde organize edilecek, kadınlarımız kendi sorunlarını gündeme getirecek toplantılar organize edebilecekler,İl ve ilçe belediye başkanlarıda şenliğimize katılarak bölgemizin sorunlarını milletvekilimiz sayın Şerafettin Halis’le birlikte gündeme taşıyacaklar.Çevre köylerdende katılımın yoğun olacağını düşündüğümüz şenlik çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir.Tüm dernek üyelerimiz ve köylülerimizden ricamız şenlik tertip komitesine yardımcı olmaları ve üzerlerine düşecek sorumlulukları yerine getirmeye çalışmalarıdır.

Tüm canlıların doğasında yaşam ve ölüm vardır,bunlar kaçınılmaz ilkler ve sonlardır,bu anlamda son günlerde yakınlarını yitirmiş köylülerimizin şenliğimizi anlayışla karşılamalarını uzun zamandır uğrunda emek verilen bir etkinliğe anlayışlarını göstererek  asaletlerini ortaya sermelerini umut ediyoruz, kötü ve acı günlerimizde birlikte olduğumuz gibi, kültürel etkinliklerde ve sosyal faaliyetlerde de birlikte olmayı bilinç altı etmemeliyiz bilince çıkarmalı ve desteklemeliyiz,çalışma yürüten arkadaşlarımıza  bu anlamıyla gerekli kolaylığın sağlanmasını umut ediyoruz.

Değerli Kurmeşliler ve Dostları

Şenliğimiz 4,5 ve 6 Ağustos’ta planlandığı gibi köyümüz Kurmeş’te yapılacaktır. Şenliğimizin başarıya ulaşması hepimizin el ele vermesiyle, dayanışmasıyla yardımlaşmasıyla mümkün olacaktır. köylülerimizin  kendi açılarından gerekli hazırlıklarını yapmaları ve varsa önerileri şenlik tertip komitesine bildirmeleri rica olunur.

“Doyduğumuz  yerden doğduğumuz yere”  sloganında hareketle tüm kurmeş dostlarını ve sevenlerini Ağustos ayında kurmeşte ağarlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtir bu şenliğin derneğimize ve toplumumuza hayırlı olmasını diliyoruz.