Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Başbakan'ın sanatçılarla toplati yaptı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sanatçılarla yaptığı toplantı sona erdi. Toplantı çıkışında konuşan Aynur Doğan, tartışmaları yetersiz bulduğunu belirtirken, Kardeş Türküler'den Feray Öney de yasal değişikler konusunda Başbakan'a mektup ilettiklerini söyledi.

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde Başbakan Erdoğan'ın sanatçılarla yaptığı toplantı sona erdi. Toplantıya katılan Aynur Doğan ve Kardeş Türküler'den Feray Öney toplantıya ilişkin DİHA'ya konuştu.

Toplantıyı yetersiz bulduğunu dile getiren Doğan, 'Türkiye'nin genel bir sorunu var. Farklılıklar, Kürt sorunu. Kürt müzisyenleri, sanatçıları ve çocukların durumuna değinildi. Sanatçılar daha çok bireysel konulara değindi. Türkiye'de sanatçıların toplum gerçeklerinden biraz daha haberdar olması lazım' dedi.

'Demokratik açılım' konusunda sanatçıların ön ayak olmasının istendiğini belirten Doğan, 'Biraz daha bilmek gerekiyor. Türkiye'de Kürtlerin yaşadığı sorunlarla yüzleşmek ve bunun farkına varmak gerekiyor. Bana göre güzel ve olumlu bir gelişme, çünkü değişime en çok bu ülkedeki sanatçıların ön ayak olması lazım. Bu nedenle de buna duyarlı olarak vicdanlarını ortaya koymaları gerekiyor. Bu anlamda pozitif şeyler var, ama bunun ilerlemesi ve devam etmesi gerekiyor' dedi.

Öney mektup iletti

Kardeş Türküler'den Feryal Öney de toplantıyı olumlu bulduğunu belirterek, 'Tahmin ettiğimden çok daha politik geçti, sanatçılar birçok başlıktaki taleplerini aktardı. Biz toptan karşı çıkmıyoruz. Sorunun çözümüne ilişkin elimizi uzatıyoruz' dedi. Öney, Başbakan'a temel hak ve özgürlükler konusunda, çocukların durumuna ilişkin mektup ilettiklerini söyledi.

Arif Sağ: TEKEL işçilerinin sorunun ilettim

Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arif Sağ ise, umudunun Türkiye'de demokrasinin hayat bulması olduğunu söyledi. Sağ, TEKEL işçilerinin sorunlarını Başbakan'a ilettiklerini söyledi.

Hakan Peker ise 'Son dönemde Kürt açılımı ile başlayan ve sonrasında demokratik açılım süreci olarak devam eden süreçte demokratik hak ve özgürlüklerin bu ülkedeki her bireyin Kürdü, Lazı Çerkes'i herkes için istememek mümkün değil' dedi.

Artık cenaze görmek istemediklerini söyleyen Safiye Soyman da, Kürt, Çerkez, Ermeni olsun ayrım yapmadıklarını ve yapmayacaklarını söyledi. Soyman Başbakan'a korsan müzik ve vize sorununa dair sıkıntılarını aktardıkları ifade etti.

Sinan Özer de cumhuriyet tarihinde ikinci kez sanatçıların dinlendiğini belirterek 'Bu bir gemi, gemi su alırsa hepimiz batarız' dedi.

Toplantıya, İbrahim Tatlıses, Emel Sayın, Nuri Sesigüzel, Orhan Gencebay, Mustafa Sandal, Yavuz Bingöl, Arif Sağ, Neşet Ertaş, Davut Güloğlu, Kıraç, Kubat, Fatih Kısaparmak, Kenan Doğulu, Orhan Hakalmaz, Ferdi Tayfur, Funda Arar, İzzet Yıldızhan, Özdemir Erdoğan, Fuat Güner, Özkan Uğur, Alişan, Ferhat Göçer, Rojin, Aynur, Gülay, Hüseyin Turan, Murat Göğebakan, Mustafa Sağyaşar, Samsun Demir, Bülent Ersoy, Manga, Muazzez Ersoy, Feryal Öney, Teoman, Ali Rıza Binboğa, Safiye Soyman, Ahmet Koç, Garo Mafyan, Bülent Forta, Onur Akın, Nükhet Duru, Sinan Özen, Demir Demirkan, Demet Akalın, Zerrin Özer, Kayahan, Nilüfer, Sertab Erener, Işın Karaca, Bülent Ortaçgil, Seda Sayan, Bedia Akartürk, Emel Müftüoğlu, Nihat Doğan, Erol Evgin, Zekai Tunca, Cengiz Kurtoğlu, Hakan Peker, Ali Kocatepe, İskender Ulus, Cengiz Erdem ve Şahin Özer katıldı.
     Basına kapalı olarak yapılan toplantının başlangıcında Başbakan Erdoğan'ın yaptığı konuşmanın sadece TRT ve Anadolu Ajansı muhabirleri tarafından izlenmesine izin verildi.
     Toplantının basına kapalı bölümünde, sanatçılar demokratik açılım konusundaki görüşlerini dile getirdi.
     Toplantı sonunda sanatçılara, Başbakanlık tarafından hazırlatılan enstrümantal klasik Türk müziği CD'lerinden oluşan bir albüm hediye edildi.