Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

'ROBOSKİ KATLİAMININ ARKASINDA BİZZAT KENDİSİ VARDIR'

Kışanak'tan Erdoğan'a: Bu ne terbiyesizlik? 
- BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Başbakan Erdoğan’ın bugünkü grup toplantısı konuşmasına dikkat çekerek, “Rososki Katliamının ardında ta kendisi vardır” dedi. Erdoğan’ın ‘ölü sevici’ sözlerine sert tepki gösteren Kışanak, “Böyle bir kelimeyi nasıl ağzına alabiliyorsun. Aile terbiyesi de mi görmedin? Bu ne seviyesizlik, bu ne terbiyesizlik?” diye konuştu. 

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, partisinin grup toplantısında Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarına sert cevaplar verdi. Konuşmasına, “Bu ülkede bu kadar büyük haksızlık, adaletsizlik yaşanırken bu kadar çok insan hakları ihlali yaşanırken her gün bu ülkenin gencecik insanı toprağa düşerken toplantımıza Sessiz filmi ile ödül alan Rezzan Yeşilbaş'ı kutlayarak başlamak istiyorum” sözleriyle başlayan Kışanak, “Hala mahkemelerde Kürtçe konuşmak istiyorlar diye mikrofonlar kapatıyor. Bizim kanayan dil yaramaz kanamaya devam ediyor. Bu Türkiye'nin alnındaki kara lekedir. Kürt halkının da kendi dillerini sınırsız bir şekilde kullanma hakkına sahip olması gerekiyor. Anadilimize vurulan kelepçeyi kırıp atacağımızı en güçlü direnişimizle bu sessizliği bozacağımızı ifade etmek istiyorum” dedi. 

AKP HÜKÜMETİ GELMİŞ GEÇMİŞ EN KALLEŞ İKTİDARDIR

Türkiye’de polisin kullandığı gaz bombaları sonucu yaşamını yitiren insanların sayısının 14'ü bulduğunu belirten Kışanak devamla şunları söyledi: “14 insanımızı AKP hükümeti döneminde gaz bombaları sonucunda yaşamını yitirmiştir. İki gün sonra Hopa'da yaşamını yitiren Metin Lokumcu'nun ölüm yıldönümü. Bu cinayetler karşısında şimdiye kadar yargıda hiçbir sonuç alınamamıştır. Polis yargı karşısına çıkartılmamıştır. AKP bugüne kadar gelmiş en kalleş, en ikiyüzlü iktidardır.Şimdiye kadar AKP hükümeti kutsal devlet anlayışıyla devlet gücünü göstersin zihniyeti ile nasıl hareket edilmişse AKP öle hareket ediyor.

'İKİYÜZLÜ, YALANCI, RİYAKARDIR'

Bu ziniyette vatandaşın, insanın kıymeti yoktur. Herşey kusal devlet içindir. Eğer insan kutsal devlet anlayışına hizmet ediyorsa yaşama hakkına sahiptir. AKP hükümeti bu anlayışın temsilcisidir. Şimdiye kadar eleştirilen, kabul edilmez görülen otorite, tank, gaz bombası, kelepçe dışında hiçbir yüzünü görmediğimiz devletin ta kendisidir. Bizim devlette görmediğimiz yüzü değildir. İkiyüzlüdür, yalancıdır, riyakardır. Biz böyle bir iktidarla karşı karşıyayız. Devlet meclistir, devlet polistir ordudur. Bu kadar açıktır. Bugün bunlar AKP'nin elinin altındadır. Yasama resmen AKP diktatörlüğünün elindedir. Meclis Başkanı iktidar yaptırmıyor diyorsa bunun adı diktatörlüktür. Yargı AKP'nin emrinde çalışıyor.

Kutsal devlet anlayışının ırkçı olduğunu da anlıyoruz. Verilen yargı kararları ortadadır. Şu anda Hitler'in ruhu AKP hükümetinde yaşıyor. Kürtlerin yaşadığı bölgelerde polis insan öldürebilir diye bir yasa var. Çıksınlar şereflerinle açıklasınlar. Cezaevindekilerin birçoğu Kürt değil mi? Ağzını açan Kürdü yakalamak için yasa çıkarmıştır. 5 ay geçmiş neden katilleri yargı karşısna çıkarmıyorlar. İstediğim kadar öldürürüm diyorsun. Devlet hesap vermez, katliam yapar. Yargının karşısına çıkartamasın ziniyeti var.Uludere olayında da böyledir. Katiller nerede, bombalama emrini kim verdi? Bunun cevabını verdin mi? 5 aydır devlet susmuş. Bu mudur gereğini yapmak? 

'53 KİŞİNİN KATİLLERİ NEREDE?'

Edebiyat yapmasın. Çıkıp bir bir AKP'nin önüne asacağım. 53 kişi AKP iktidarı döneminde demokratik hakkını kullandı diye katledildi. Nerde bunların katilleri? Hangisi hesabını verdi. İsterse götürürüz asarız o listeyi. 265 kişi AKP iktidarında katledilmiştir. Şimdi bunların hesabını vermeyeceksin adalete kimse hesabını vermeyecek. Sen milleti kandırıp saltanat sürüyorsun.“

'KENDİ SONUNU HAZIRLIYOR'

Erdoğan’a “Kimsenin acıları üzerinden siyaset yapma” diyen Kışanak, “Bu savaşı durdurmak için ne yaptın? Bunun hesabını vermeyen Başbakan millet edebiyatı yapacak. Bu yaklaşımı ile kendi sonunu hazırlayan başbakandır” dedi. 

'ROBOSKİ KATLİAMININ ARKASINDA BİZZAT KENDİSİ VARDIR'

Roboski Katliamından bu yana 880 kişinin cezaevine konulduğunu, ancak katliamla ilgili tek bir kişinin yargı önüne çıkarılmadığına işaret eden Kışanak, “Yargı da deyip duruyor. Sen Başbakansın kimseyi kandıramazsın. Erdoğan'ın bugünkü konuşması göstermiştir ki Roboski katliamının arkasında bizzat kendisi vardır” diye konuştu.

SEVİYESİZ SİYASET

Türkiye siyasi tarihinin en seviyesiz siyasetçileri ile karşı karşıya olduklarını, Başbakanın Türkiye siyasi tarihinin utanç sayfasında yerini alacak en rezil cümleyi kullandığını kaydeden Kışanak devamla şunları söyledi: 

“Ölü sevici diye bir kelime kullanıyor. Aile terbiyemiz buna uygun değil ama halkımızın gereği bilmesi için açıklamak istiyorum. Bu kavram ölülerde cinsel istismar içinde bulunan kişilere kullanılır. Böyle bir kelimeyi ağzına alacak kadar seviyesiz siyaset yapıyor. Bu kelimenin kendisi 34 insana hakarettir.

Böyle bir kelimeyi nasıl ağzına alabiliyorsun. Aile terbiyesi de mi görmedin? Bu ne seviyesizlik, bu ne terbiyesizlik? Bizim kişiliğimiz, aile terbyemiz buna uygun değil. Onun seviyesine düşmeyeceğiz. Onun söylediklerinin tamamını ona iade ediyorum.”

'HESAP VERME YERİNE GEREKÇELERİN ARKASINA SIĞINDI'

“Başbakan bugün hesap vermek yerine gerekçelerin ardına sığındı” diyerek Erdoğan’ın Roboski katliamıyla ilgili yaptığı açıklamaya dikkat çeken Kışanak, “Başbakan hiçbir gerekçe seni kurtaramaz. Bu katliamın hesabını vereceksin. Eğer Başbakanda zerre kadar vicdan varsa isteyebileceği kurumlar var belge isteyebilir. Yaşanmışlıkların öykülerini dinleyebilir. Bu ülkede yapılan hukuksuzluğa, adaletsizliğe yüreği öfke dolan çözümsüzlük siyaseti karşısında yüreği öfke duyan bedenini ateşe veren gençler var.Bu savaş politikalarına isyan eden gençler var” dedi. 

Erdoğan’ın basına yönelik tehditlerine de dikkat çeken Kışanak, “Başbakan bu iktidar önce vur emrini verdi sonra sus emrini veriyor. Bunun iki nedeni var. Birincisi milliyetçiliği ırkçılığı kışkırtmak. İkincisi susturmak. Biarzcık konuşuldu diye beyefendi rahatsız oldu. AKP'nin içini susturdu. Konuştukça teröre prim veriyorsunuz dedi. Basında birkaç yazar var. Onlara da tasma diye bir kelime kullanıyor.Herkes sussun Tayyip konuşsun. Başbakan bugünkü konuşması ile bunu yapmaya çalıştı. Biz senin zihniyetinde çok Başbakan gördük. Biz bunun senden hesabını soracağız. AKP içinde insanlar vicdan muhasebesi yapsınlar ve susmasınlar. Onlarda bu hakaretlere karşı bu katliamı açığa çıkaracak bir irade göstereceklerdir” diye konuştu. 

ANF