Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

KESK Eylemine Gazlı Polis Engeli

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyelerinin, 4+4+4 Eğitim Yasa Tasarısı ile 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasa Tasarısı'nın geri çekilmesi talebiyle Ankara'da eylemde.

Ankara Valiliği'nin dün eylemin yapılmasına izin verilmeyeceğine dair açıklamasının ardından İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü de illere gönderdiği genelge ile Ankara'ya gidecek otobüslerin illerden yola çıkışının engellenmesini istemişti.

Dün gece Adana'dan Ankara'ya gelmek isteyen 85 üye gözaltına alındı. İzmir, Aydın, Balıkesir, Manisa, Kocaeli, Bursa, Malatya, Batman, Urfa, Konya, Hatay, Zonguldak, Tokat illerinden üyelerin çıkışları engellendi.

Bugün polis, sabah saatlerinde diğer illerden gelen KESK üyelerinin Kızılay'a girmesini engellemeye çalıştı. İstanbul ve Diyarbakır'dan gelen yaklaşık 2 bin kişilik KESK üyesi ise polisin kurduğu barikatlar nedeniyle Ankara Garı önünde bekleyişe geçti.

Grup iki saat kadar burada bekledi. 12.00 sularında yürüyüşe geçmek istediklerinde ise polisin biber gazı ve tayzikli sulu müdahalesiyle karşılaştılar. CHP milletvekilleri Orhan Düzgün, Mehmet Şeker, Mevlüt Dudu ile Selahattin Karaahmetoğlu olay yerine gelerek polis ve eylemcilerle görüştü. Milletvekillerinin gelişiyle birlikte olaylar durulurken gerginlik devam etti.

Aynı saatlerde Ankara'daki Kesk üyeleri Tandoğan'da benzer bir müdahale ile karşılaştı. Bu sırada bir KESK grubu da Kızılay'da toplandı.

Emniyet güçleri üç grubun biraraya gelmesine izin vermedi. Bunun üzerine KESK'liler Mithatpaşa, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ve Tandoğan'da oturma eylemi yaptılar.

KESK Başkanı Lami Özgen, diğer grupların yanlarına gelebilmesi için polislerle görüştü. KESK basın açıklamasını Güvenpark'ta yapmak istediğini ve üç ggrubun biraraya gelmesinin ardından dağılacaklarını açıkladı.

Birçok çevik kuvvet ekibi ve tomanın olduğu meydanda Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Hüseyin Aygün,Veli Ağbaba, Süleyman Çelebi de yer aldı. Çelebi'nin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'i arayarak KESK'in talebini iletti. Güvenpark'ın Başbakanlık Binası'na yakın olduğu ve "yasal eylem alanı" olmadığı yanıtı alındı. .

Türkiye'nin farklı illerinden Ankara'ya gelemeyen gruplar da basın açıklamaları yaptı.

 

KESK 17.30'da yaptığı açıklamada Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'ndaki 3 bine yakın kişi Güven Park'ta sabahlamak ve Güven Park'ta sabahlayacağını duyurdu. Eylemcilere kumanya dağıtıldı.