Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Tarihi çöküş

 ABD'de hükümetin 700 milyar dolarlık kurtarma planı; temsilciler meclisinde, 205'e karşı 228

oyla reddedildi. ABD tarihinin en büyük kriziyle karşı karşıya kaldı. Borsa çöktü, Dow Jones günü 777 puanlık düşüşle kapattı. Temsilciler Meclisi, Perşembe günü, kurtarma paketini görüşmek için yeniden toplanma kararı aldı.  İstanbul- ABD'de finans sektörünü kurtarmayı amaçlayan 700 milyar dolarlık paketin Kongre'de reddedilmesinin ardından yönetim ve Kongre liderleri ne yapılabileceğini araştırıyor.Uzmanlar, yönetim ve Kongre'nin yeni bir paketi içeren çözüm üzerinde çalışmaya başlayabileceğini ancak buna ilişkin henüz hiç birşeyin belli olmadığını söylediler.Cumhuriyetçi Parti, paketin çökmesinden dolayı Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin oylamadan hemen önce yaptığı konuşmayı sorumlu tuttu. Pelosi'nin bu konuşmasında krizin suçunu Başkan George W. Bush'un "sağcı ideolojisine" yüklemesinden rahatsız olan birçok Cumhuriyetçinin son anda fikrini değiştirerek pakete red oyu verdiği Cumhuriyetçi liderler tarafından dile getirildi.Bu durumu eleştiren Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komisyonu Başkanı Demokrat Barney Frank, "Bazıları duyguları incindiği için ülkeyi cezalandırmaya karar verdi" dedi. New York menkul kıymetler borsası günü büyük düşüşle kapattı
ABD Temsilciler Meclisinin, 700 milyar dolarlık finans sektörünü kurtarma planını reddetmesinin ardından Dow Jones sanayi endeksi, tarihinde bir gündeki en büyük düşüşle 777.68 puan gerileyerek 10.365,45 puana düştü.
Bundan önceki rekor düşüş 11 Eylül terör saldırılarının ardından gelen günde meydana gelen 721 puanlık kayıptı.Nasdaq bileşik endeksi ise 199,61 puan (yüzde 9.14) azalarak, 1.983,73 puandan kapandı. Kurtarma planıABD'de Hazine Bakanı Henry Paulson, ülkenin finansal sistemini kurtarmaya yönelik bir planın ''acilen çıkarılması gerektiğini'' belirtti ve bunun için ''Kongre ile çalışma yapacağını'' söyledi.ABD'de kurtarma planının çökmesi üzerine Meclis'teki her iki partinin liderleri, ''bir kurtarma planının çıkması için çalışmaya devam'' kararı aldılar.Temsilciler meclisi çoğunluk lideri Demokrat Partili Steny Hoyer, Temsilciler Meclisi azınlık lider yardımcısı Cumhuriyetçi Roy Blunt ile bir telefon görüşmesi yaptığını, ''bir uzlaşma için çalışmaya devam edilmesi üzerinde mutabakata vardıklarını'' belirtti. Hoyer, görüşmelerin telefonla süreceğini, ilerleme halinde bir araya geleceklerini kaydetti.
Hoyer, ''Elbette ki sorumluluğumuzu unutmayacağız'' dedi.
 İngiltere'de hayal kırıklığıİngiltere Başbakanı Gordon Brown, ABD'de Temsilciler Meclisi'nin ekonomiyi kurtarma planını reddetmesi üzerine, ''büyük bir hayal kırıklığına uğradığını'' açıkladı.Brown bu gece yaptığı açıklamada, gelişme üzerine Beyaz Saray'a bir mesaj gönderdiğini ve mesajında, ''krizle ilgili kararlı bir tutum takınmanın önemini vurguladığını'' belirtti.İngiltere ekonomisinin istikrarı için kendilerinin kararlı bir tutum içerisinde olduklarını belirten Brown, ''hükümetimiz, istikrarın sürmesini güvence altında tutmak için gereken her şeyi yapacaktır'' dedi.