Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Berlin'i zor bir yıl bekliyor

Hrıstiyan Demokrat Birlik Partileri ile Hür Demokrat Parti koalisyonundan oluşan Alman hükümetinin üyeleri şu günlerde Noel ve yılbaşı tatilini fırsat bilerek enerji depoluyor. Zira hükümeti 2010 yılında yoğun bir gündem bekliyor. 2010 yılında Almanya'da gündemin en önemli maddelerinden kuşkusuz ekonomi olacak. Almanya’da kamu borçları geçen yıla kıyasla beş kat artarak yaklaşık 100 milyar Euro’ya ulaştı. Federal Hükümet, Noel tatilinin hemen öncesinde, vergi indirimleri öngören “ekonomik büyümeyi hızlandırma” yasasını kabul etmişti. Federal Meclis Başkanı Norbert Lammer, bu yasaya ilişkin olarak eleştirel konuşuyor: “Yasabnın bazı akla yatkın, bazı da şüphe uyandıran bölümleri var. Diper yandan bence çok başarısız ve hiçbir şekilde desteklenemeyecek düzenlemeleri de bulunuyor.”

Alman hükümeti, bu yasa ile ekonomiyi canlandırmayı umuyor. Ancak konjonktürde yaşanacak canlanmanın bedelinin ise ağır bir borç yükü olması bekleniyor. Başbakan Angela Merkel de kasım ayında yaptığı bir konuşmada sorunların daha da büyüyebileceğini dile getiriyordu: “Gerçek tek bir cümlede özetlenebilir: Sorunlar çözülmeden önce büyüyecek.”


Araştırma Komisyonu ocak ayında göreve başlayacak

Almanya'da son aylarda gündemde öne çıkan bir diğer konu ise Afganistan. Eylül ayında Afganistan'ın Kunduz eyaletinde Alman komutanın emriyle Taliban tarafından kaçırılan yakıt tankerlerine düzenlenen hava operasyonunda sivillerin de hayatını kaybettiğinin ortaya çıkması, Almanya’nın gündemine bomba gibi düşmüştü. Dönemin Savunma Bakanı Franz Josef Jung, ayrıntıların kamuoyundan saklandığı iddiaları gündeme gelince istifa etti. Yerine göreve gelen Karl Theodor zu Guttenberg ise eleştirilerin odağında. Başbakan Merkel'in de 8 Eylül’de hükümet açıklaması yaptığı sırada sivillerin hayatını kaybetmiş olduğunu bildiği iddia ediliyor. Federal Meclis'in olayın soruşturmakla görevli komisyonu incelemelerine ocak ayında başlayacak.

Afganistan’la ilgili olarak Almanya’nın gündeminde yer alan bir konu da 28 Ocak’ta Londra’da düzenlenecek Uluslararası Afganistan Konferansı. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, “Eğer Afganistan konferansı sadece askeri birliklerin gönderilmesi üzerine yoğunlaşırsa, ben katılmam” dedi. Federal Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Andreas Peschke de konferansta hedeflerin ve stratejilerin belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Peschke, “Afganistan Konferansı sadece askeri birliklerin oraya nasıl yerleştirileceği konusu gündemde yer alırsa, bu bizim beklentilerimiz ve çabalarımızla ters düşer. Böyle bir durumda Federal Dışişleri Bakanlığı’nın orada bulunmasının hiçbir anlamı kalmaz" dedi.


Bütçe yolda

2010 yılında Almanya bütçesi de Federal Meclis'in onayına sunulacak. Bütçe tasarısı Noel öncesinde kabul edilmişti. Tasarıda, daha fazla gider ve daha fazla borçlanma dikkat çekiyor. Maliye Bakanı Wolfgang Schäuble kriz dönemlerinde kısa dönemli hesaplar yapılmaması gerektiğini belirtiyor:“Almanya’daki, Avrupa'daki ve dünyadaki bütün uzmanlar, böyle ağır bir kriz döneminden geçilirken, maliye politikası araçları kullanımında dönemsel hesaplar yapılmaması, esas hedefin krizle mücadele olması gerektiği konusunda hemfikir."