Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Merkel'den Kabine değişikjliği

Berlin bugün hareketli saatler yaşadı. Aralarında çok sayıda sivilin de olduğu, 100'den fazla kişinin öldüğü Kunduz hava saldırısının meydana geldiği tarihlerde Savunma Bakanı olan, yeni Alman hükümetinde ise Çalışma Bakanı olarak göreve başlayan Franz Josef Jung'un istifasının birkaç saat ardından kabine değişikliği duyuruldu.

Jung'dan boşalan koltuğa Aile Bakanı Ursula von der Leyen getirildi. 51 yaşındaki Leyen, atamayı kuşkuyla karşılayanlara, federal hükümetten önce Aşağı Saksonya'da Sosyal İşler Bakanı olarak görev yaptığını hatırlattı. Krizin istihdam piyasasında etkilerinin bariz şekilde hissedildiğini kaydeden Bakan Leyen, “Çalışma hayatı reform bekliyor. Bu ihtiyacın gerektirdiği bütün görevlere talibim” dedi. 
Muhalefete istifalar yetmiyor
Ursula von der Leyen'in kabinede daha önemli bir pozisyon olarak değerlendirilen Çalışma Bakanlığı'na geçişiyle boşalan Aile Bakanlığı'na ise Hrıstiyan Demokrat Parti (CDU) milletvekili Kristina Köhler getirildi. 32 yaşındaki Köhler, geçen dönem görev yaptığı Federal Meclis'te Dış İstihbarat Örgütü BND ile ilgili kurulan Araştırma Komisyonu'ndaki çalışmalarıyla adını duyurmuştu.Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Sigmar Gabriel, “Asıl yanıtlanması gereken soru, Bakan Jung'un kurban edilip edilmediğidir. Başbakan Merkel, olayla ilgili gerçeklerden genel seçimler öncesi bilgi sahibi olup olmadığına açıklık kazandırmalıdır” dedi.  Sosyal Demokrat Parti Genel Sekreteri Andrea Nahles, kuruluşunun ardından 4 hafta geçmeden hükümetin bir krize sürüklendiğine dikkat çekti. Nahles, “Başbakan Merkel'in kötü kriz yönetimi, Franz Josef Jung'un görevinde uzatmaları oynamasını sağladı” dedi.Yeşiller Partisi Federal Meclis Grup Başkanı Jürgen Trittin, Jung'un istifasını memnuniyetle karşıladı. Trittin, “Federal Meclis'te kurulu Savunma Komisyonu'nun Kunduz saldırısını araştırma komisyonuna dönüştürülerek olayın eksiksiz aydınlatılmasını” istedi.
Merkel'in zafiyetinin belgesi

Yeşiller Partisi Federal Meclis Grup Başkan Vekili Renate Künast, Çalışma Bakanlığına Kristina Köhler'in getirilmesini “Merkel'in zafiyetinin belgesi” olarak niteledi. Künast, “Merkel'in ipleri Hessen Eyaleti Başbakanı Roland Koch'un elinde. O yüzden bakanlığa Hessen kökenli biri getirildi” dedi. Muhalefet partileri, Franz Josef Jung'un istifasının ardından halen görev başındaki Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg'in durumuna da açıklık getirilmesi gerektiğini savunuyorlar. Hrıstiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Bakan, bu ayın başında yaptığı açıklamalarda Kunduz bombardımanının haklılığını savunmuştu. Bakan Guttenberg, son açıklamalarında, “kendisinden konuyla ilgili 10 dolayında raporun gizlendiğini, bu gerçekler ışığında daha önce askeri açıdan uygun gördüğü hava saldırısını yeniden değerlendireceği” görüşünü dile getirdi.