Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Almanya Üniversiteleri Ögrenci Eylemleri İle Çalkalanıyor

 

Alman üniversiteleri, öğrenci eylemleri ile çalkalanıyor. Öğrenci dernekleri, boykotun nedenlerini “bölümlerde aşırı öğrenci yığılması, eğitim sistemindeki fırsat eşitsizliği ve üniversitelere yeterince mali kaynak ayrılmaması” olarak sıralıyor.

Çarşamba akşamı başlayan eylemlerde, Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesi'nin en büyük amfisi de işgal edildi. Amfiyi kontrol altında tutan 100 kadar öğrenci, üniversitedeki karar mekanizmalarında pay sahibi olmak istediklerini açıkladı ve Avrupa ülkelerinde yüksekokul eğitim sisteminin uyumlaştırılmasını öngören Bologna Süreci’nde kimi değişiklikler yapılmasını talep etti.Berlin Humboldt da eylemde

Bu arada Berlin Humboldt Üniveristesi’nde de öğrencilerin amfileri işgal ettiği duyuruldu. Öğrenciler, eğitim koşullarının iyileştirilmesini, eğitime bütçeden ayrılan payın artırılmasını istiyor ve harçları protesto ediyor. Öte yandan öğrencilerin talepleri üniversiteden üniversiteye değişiklik gösteriyor. Örneğin Mainz Üniveristesi öğrencilerinin talepleri arasında, yurt sayısının artırılması da bulunuyor.

Sendikalardan destek

Sendikalar GEW ve ver.di öğrencilerin eylemlerini desteklediklerini açıkladı. Münih Ludwig-Maximilians Üniversitesi sözcülerinden biri de şiddete başvurulmadığı sürece, eylemleri anlayışla karşıladıklarını açıkladı. Diğer üniversitelerin temsilcileri de öğrencilerin tepkilerine saygı duyduklarını belirtti. Protestolarda şimdiye kadar herhangi bir olay çıkmadı, ancak Tübingen Üniveristesi’nde öğrenciler tarafından işgal edilen bir amfi polis zoruyla boşaltıldı. 

Schavan: “Öğrencilere açık sinyaller verin”

Öğrencilerin boykotu üzerine açıklama yapan Almanya Federal Eğitim Bakanı Annette Schavan, eyaletlere eğitim reformunun bir an önce hayata geçirilmesi çağrısında bulundu. Verilen sözlerin tutulmasını isteyen Schavan, öğrencilerin ‘bölümlerde aşırı yığılmaların önlenmesi' gibi somut gelişmeleri görmek istediğini vurguladı.

Protestoların arkası gelecek

Almanya’da 17 Kasım’da eğitim politikasını protesto etmek üzere büyük bir gösteri yapılması planlanıyor. 10 binlerce kişinin bu gösteriye katılması bekleniyor. Gösterinin slogan ise “eğitim satılık değildir.” Almanya'da geçen yaz aylarında da eğitim sistemindeki aksaklıkları protesto etmek amacıyla eylemler düzenlenmiş, bu eylemlere yaklaşık 270 bin lise ve üniversite öğrencisi katılmıştı.