Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Ukrayna'da Merkel'li döner reklamı

Rus gazetesi Komsomolskaja Prawada’nın haberinde “Merkel’in böyle bir reklama ihtiyacı var mı?” sorusu yöneltiliyor. Hatta Odessa sakinlerinin Merkel’in bu reklam için çok para alıp almadığını tartıştığı belirtiliyor.

Merkel'i döner keserken gösteren fotoğraf aslında geçen yıl Berlin’de düzenlenen bir etkinlik çerçevesinde çekildi. Almanya’nın Ukrayna Büyükelçiliği de söz konusu reklam için Başbakan Merkel’den ilgili  bir iznin muhtemelen alınmadığını açıkladı. Berlinli bir döner üreticisinin internet sitesinde yer alan bu fotoğraf daha sonra Ukrayna’daki restoranın afişlerini de süsledi. Ancak Berlinli döner imalatçısı şirket, Ukraynalı restoranın reklamında Merkel’i döner keserken gösteren aynı fotoğrafı kullandığından haberdar olmadıklarını açıkladı.

Odessa’daki söz konusu afişi kullanan restoran sahibini şimdi cezai bir soruşturma bekliyor. Restoranın sahibi ilgili reklamın, reklam ajansının fikri olduğunu açıkladı ve “reklamla birlikte müşterilerimiz de arttı. Müşterilerimiz Merkel'in de bizde yemek yiyip yemediğini soruyor. Ancak şimdiye kadar bu konuda herhangi bir resmi şikâyet almadık” dedi.

"Resimdeki Merkel olmayabilir"

Söz konusu reklamı tasarlayan reklam ajansı Komsomolskaja Prawada gazetesinin “fotoğrafın amaç dışı kullanılıp kullanılmadığı” yönündeki sorusunu geri çevirdi. Reklamcılar, “Afişlerdeki kadının Merkel olduğu belirtilmiyor. Resimdekinin Merkel'e benzeyen bir kadın olma ihtimali de var. Amacımız sağlıklı beslenmeye dikkat çekerken, saygıdeğer bir hanımefendinin de döneri sağlıklı besinler arasında gösterdiğini ve en iyisini seçtiğini insanlara iletmekti” diyor.

Almanya'daki diğer siyasiler de döneri beğenerek tüketiyor. Sosyal Demokrat Parti'nin eski başkanı Franz Müntefering de bu siyasilerden.Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  Almanya'daki diğer siyasiler de döneri beğenerek tüketiyor. Sosyal Demokrat Parti'nin eski başkanı Franz Müntefering de bu siyasilerden.

Odessalı Avukat Nikolaj Sjumin de Ukrayna yasalarının reklamlarda kullanılan fotoğraflarda yer alan insanlardan gerekli izinlerin alınmasını öngördüğünü belirtiyor. Ancak avukat Sjumin'e göre, söz konusu döner afişiyle ilgili olarak öncelikle mahkemenin resmin gerçekten reklam amaçlı mı yoksa izinsiz kullanılan bir fotoğraf olup olmadığını saptaması gerekiyor.

Ukrayna medyası da geçtiğimiz günlerde Merkel'li dönerci afişiyle ilgili çeşitli haberlere yer vermişti.

Merkel'in döner merakı

Merkel, geçen yıl başkent Berlin'de Hıristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) meclis grubunun orta ölçekli işletmelere destek amaçlı şenliğinde döner kesmiş ve “Türk mutfağının yakın bir dostu olduğunu” kaydetmişti. Merkel, “Berlin'deki evinin yanındaki dönercide sıkça döner yiyip çay içtiğini” söylemişti.

MK/AG (dpa)