Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

ADKH ALMANYA DUISBURG’ DA 4. KURULTAYINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Avrupa Demokratik Kadın Hareketi 24-25 Ekim 2009 tarihlerinde Almanyanın Duısburg şehrinde „Güncel Gelişmeler, Kadına Yansıması ve Görevlerimiz“ üzerine tartıştığı 4.Kurultayını gerçekleştirdi. Kurultaya Almanya Hamburg, Frankfurt, Köln, Stuttgart ve İngiltere, Fransa ve Avusturya’ dan üye ve misafirler katıldı.

 

24 Ekim 2009 Cumartesi günü başlayan kurultayın ilk gününde özelde eşitlik ve özgürlük mücadelesinde kavganın her alanında yer alıp canını veren kadın şehitler için yapılan saygı duruşu ve açılış konuşmasının ardından delege tespiti ve divan seçimi yapıldı. 42 delege ve cok sayıda dinleyicinin katıldığı kurultayda ilk gün gündeme yönelik sunum yapıldı. Malesef gerek sistem içi algılamada gerek sol kültürde „erkek“ işi olarak görülen ekonomi konusunda katılımcı kadınların çoğunluğu söz alarak gündelik yaşamdan yakıcı örneklerle ekonomik krizin kadınlara yansıması ortaya koyması kurultayın göze çarpan yanıydı.Görevlerimiz noktasında kadınların örgütlenme ihtiyacı ve zorunluluğu bir kez daha vurgulandı ve kadınlara bulundukları her alanda, çalışıyorlarsa meslek örgütlenmeleri ve sendikalarda, öğrenci iseler öğrenci örgütlerinde, derneklerde ve elbette kendi öz örgütleri olan kadın hareketinde örgütlenme çağrısı yapıldı.

 

İkinci gündem maddesi ADKH’ nin faaliyet raporunun okunup tartışılmasıydı..Bu gündemde kadınlar farklılıklarını ortaya koyarak „şunu yaptık, bunu gerçekleştirdik“ diyerek alt alta tarih sıralama yönteminin dışına taşarak ne hedeflediklerini, nerede tıkandıklarını, örgütlerininin sorunlarını ve çözüm önerilerini tartıştılar. 25 Kasımlarda 8 Martlarda sokakta olmanın artık yetmediği sorunlarının ve sistemin kendi cinsine yönelik sömürüsünün farkına varan kadının artık bir sıçrama yaşayarak kendisini ve örgütünü nitel olarak bir adım daha ilerletmesinin zorunluluğu açığa çıkarken kadınların eğitimi ve kendi kavgasını bu bilinçle yüklenmesinin  önemi tartışıldı…

 

25 Ekim Pazar günü birlikte yapılan kahvaltının ardından faaliyet raporunun onaylanmasından sonra önümüzdeki dönem Avrupa Demokratik Kadın Hareketinin faaliyetlerine önderlik etmek üzere yeni komisyonunun seçimine geçildi...Yönetim ve denetim organlarının seçiminden sonra söz alan kadınların birlikte başaracağız dediği kurultay türkü ve halayların coşkusuyla sona erdi..

 

Avrupa Demokratik Kadın Hareketi