Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Münih ve Stuttgart'ta 'Dêrsim 37-38' Panelleri Yapıldı

Almanya'nın Stuttgart ve Münıh kentlerinde Dêrsim Soykırımı'nı konu alan panel düzenlendi. Stuttgart Barış Meclisinin desteklediği ve 'Dêrsim 37-38' adı altında yapılan panelin moderatörlüğünü gazeteci Erdal Er yaptı. 

Stuttgart Bürgerzentrum'da yapılan panele Murat Belge,Erdal Doğan,Haydar Işık,Muzaffer Ayata,Ayfer Ber konuşmacı olarak katıldı.Yüzlerce kisinin katıldığı panellere ilği yoğundu.Dersim soykırımının Lahey Adalet divanına taşınacağı dönemin anlatıldığı paneller ilğiyle izlenildi.Sorulan sorular ve yanıtlarla saatlerce süren panellerin başka illerdede devam edileceği belirtildi.

Panelde konuşan dava avukatı Erdal Doğan, şunları söyledi: "Dêrsim 37-38 davası, bir soykırım davasıdır. Öyle hafif bir dava değildir. Bu davaların görüldüğü Uluslararası Ceza Mahkemesi var. Ancak Türkiye, 1915'te Ermenilere yaptığı soykırımın gündeme geleceği korkusuyla bu mahkemeyi tanımamıştır. Türkiye, 160 ülkenin tanıdığı bu mahkemeyi 2002'den beri tanımamak için elinden geleni yapıyor. Soykırım davaları hem mahkemeleri hem de devletleri zorlayan bir süreçtir. Bu konu kamuoyunda epey tartışıldı. Ancak Türkiye'de hukukçulardan fazla destek alamadık. Bu Kemalizm'in etkisi nedeniyledir. Başbakan Erdoğan'ın özürü de samimi olmamıştır. Öyle olsaydı cemevlerine 'ucube' demezdi. Yapılan barajları Dêrsim Soykırımı'nın devam ettiğini gösteriyor."

Dersim İnşa Derneği başkanı yazar Haydar Işıkta çalışmalar hakkında bilği vererek herkesi bu çalışmaları sahiplenmeye çağırdı.

Kürt siyesetçi Ayata´da son süreci ve Kürt halkının üzerindeki soykırıma değindi.
'AKP'nin yaklaşımı faşistçe'
Panele konuşmacı olarak yazar Murat Belge de katıldı. Belge, Türkiye'de halklara karşı geliştirilen göçettirme, katliam ve asimilasyon politikasının 1912-1922 İtihat Terakki ile start aldığını belirtti. Belge, Türkiye'de farklı halklara yönelik baskıların bu kapsamda ele alınması gerektiğini dile getirdi. Ayrıca AKP'nin 2010 seçimlerinden sonra alttan faşist bir yapıyla Kürt sorununa yaklaştığını da ifade etti. 
Panelde Dêrsim Soykırım Karşıtları Derneği Başkanı Ayfer Ber ise "Soykırımın uluslararası mahkemelere götürülmesini hedefledik. Bu amaçla 10 bin imza topladık" dedi. Ber, çalışmalarının engellemek istendiğine de dikkat çekti.

ÖZCAN BOZOĞLU/STUTTGART