Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Antikapitalistler Frankfurt'u işgal etti

Kapitalizm ve sistem karşıtlarının Almanya'nın Frankfurt kentinde üç gündür süren işgal eyleminin ardından bugün bir yürüyüş yapıldı. Avrupa Eylem Günleri kapsamında 16 Mayıs günü başlayan işgal eylemine, bugün, Almanya'nın birçok kenti, İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Yunanistan'dan destek geldi.

Basselerplatz'a yakın olan Birleşik Hizmet Sendikası önünde toplanan yirmi bini aşkın kişi, eylemlerini şehir merkezinde devam ettirerek Avrupa Merkez Bankası'nın olduğu meydanda toplandı. Yürüyüş esnasında polisin kitleye saldırısı sonucu çok sayıda kişi ağır yaralandı.

Esnafların kepenk kapattığı kentte, Almanya'da aylardır Avrupa Merkez Bankası'nın önünde kurulu olan Occupy Frankfurt çadırlarına polis saldırdı. Frankfurt'un Paulskirche, Opernplatz ve Taunusanlage meydanlarını ve kentin birçok yerini işgal eden protestocular, yeni yapılan Avrupa Merkez Bankası binasını hedef aldı.

ATTAC Frankfurt yetkilileri, IL, Occupy ve birçok antifaşist, antikapitalist kurum, örgüt ve siyasi parti eyleme katılarak destek verdiklerini kaydetti. Yoğun polis önleminin alındığı kentte, polisler bankaları özel koruma altına aldı. "İşgal et, bloke et, protesto et" sloganlarını atan göstericiler, dünyada ekonomik kriz, işsizlik, gelir dağılımındaki adaletsizlik ve sosyal eşitsizliğin bir an önce ortadan kalması için bütün dünyada protestolarını devam ettireceklerini açıkladı.

Müzikler eşliğinde protestolarına devam eden göstericiler, olayların çıkmasında polisin aşırı güç kullanması ve federal hükümetin anayasal hak olan protestoyu yasaklamasının neden olduğuna dikkat çekti.

Bu arada 31 Mart Frankfurt eylemine katılan ve aralarında Young Struggle üyelerinin de bulunduğu birçok antifaşist gence, bu tarihler arasında Frankfurt'a girme yasağı getirildiği öğrenildi. Bu kararın ardından, gençlerin evlerine, "Eyleme katılma yoksa tutuklanırsın" şeklinde tehdit mektup gönderildi.