Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

ZANA: EZİLEN HALKLARIN SESİ DUYULMUYOR

  Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, milletvekili Leyla Zana ile yaptığı görüşmede Strasbourg’da 1 Mart’tan bu yana açlık grevcini sürdüren grevcilere çağrıda bulunarak eylemlerine son vermesini istedi. Liberal ve Sosyal Demokrat grupları da aynı yönde çağrı yaptı. 

Beşi kadın 15 kişinin St. Maurice Kilise'sinde yürüttüğü açlık grevinin 49. gününde önemli görüşmeler oldu. Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, AP Başkanı ile görüşmede bulunurken, iki Avrupalı parlamenter de İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) ile bir görüşme yaptılar.

Açlık grevinin yürütüldüğü kilise lokali ile kilisenin önünde kurulan çadırda hareketli bir gün yaşandı. Avrupa’nın farklı kentlerinden gelen yüzlerce kişi dayanışmada bulunurken, gözler AP ve CPT’deki görüşmeden çıkan sonuca çevrildi. 

Saat 14.00’te açlık grevi çadırı önünde yapılacak basın açıklamasından önce, Avrupa Konseyi önünde eylem yapan dönüşümlü açlık grevi eylemcileri yürüyüş halinde grev alanına geldiler. Ellerinde Öcalan’ın resimleri ve KCK bayraklarını taşıyan eylemciler, Öcalan’ın özgürlüğünü talep eden sloganlar attı. Eylemcilerle dayanışma içinde olanlar arasında başta MLKP olmak üzere Türkiyeli sosyalistlerin de yer aldığı görüldü. 

Basın açıklaması öncesi bir açıklama yapan açlık grevi eylemcisi Fuat Kav, eylemlerinin amacını anlattı ve dayanışmanın büyütülmesini istedi. Kav, greve olan desteğin de kendilerine büyük moral verdiğini sözlerine ekledi. 

PARLAMENTERLER GREV ÖNLÜKLERİ GİYDİ
Daha sonra aralarında Jurgen Klute, Marie-Christine Vergiat ile Nelson Mandela’nın avukatı ve Güney Afrika Kürdistan ile Dayanışma Komitesi temsilcisi Esa Musa’nın da olduğu 20’ye yakın parlamenter ve şahsiyet, üzerindeki önlüklerle çadırın önüne gelerek yerlerini aldılar. Milletvekili Leyla Zana da açlık grevcileri ile aynı masada yer aldı. 

ZANA: EZİLEN HALKLARIN SESİ DUYULMUYOR

Zana, yaptığı konuşmada Kürtlerin tarihlerinde kimseye zarar vermediğini ve kimsenin topraklarını işgal etmediğini, varsa bir zararları onu da kendilerine verdiğini kaydetti. “İçinde bulunduğumuz süreçte, sadece devletlerin sesi duyuluyor. Ezilen halkların sesini kimse duymuyor” diyen Zana, açlık grevi eylemine dikkat çekerek, “Gün gün, saat saat, dakika dakika bedenini ölüme yatırmaktan daha zor bir şey yok” dedi. Zana, “Eğer halkımıza yapılan zulüm duyulmuş olsaydı, bugün bu grev olmayacaktı” şeklinde konuştu. 

Zana konuşmasında, PKK ile devlet arasında müzakerelerin yeniden başlamasını ve Kürt sorununa demokratik barışçıl bir çözüm isterken, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile yaptığı görüşmeye ilişkin de bilgi verdi. 

AP BAŞKANI: GREVE SON VERİLSİN

Zana, AP Başkanı’nın birinci mesajının eylemcilere yönelik olduğunu ifade ederek, “Grevden ve taleplerinden haberdar olduğunu, Kürt sorununun siyasi çözümü için elinde geleni yapacağını söylediğini” belirtti. 

Zana’ya göre Martin Schulz eylemi, diyalog ve müzakere çağrılarını desteklediğini belirtirken, “AP başkanı olarak daha aktif olacağım” dedi. AP Başkanı’nın “Acınızı anlıyorum, ama acıların daha fazla artmasını istemiyoruz” diyerek, açlık grevine son verilmesini istediği belirtildi. 

LİBERAL VE SOSYAL DEMOKRAT GRUPLAR: ACILAR ÇOĞALMASIN

Zana, Liberal Grup ve Sosyal Demokratların mesajını da aktardı. Buna göre, Liberal Grup Kürtlerin kolektif haklarını desteklediklerini ve bu konuda çaba gösterdiklerini söylerken, “acıların çoğalmaması için eyleme son verilmesini” istedi.

Sosyal Demokrat Grup da grevcilerin taleplerini haklı bulduklarını, Kürt sorunu konusunda AP’de bir atölye çalışması yürüteceklerini söyleyerek greve son verilmesi çağrısında bulundu. 

KLUTE: EYLEM AMACINA ULAŞTI

Parlamenter Jürgen Klute, üzerindeki önlük ile çadır önünde yaptığı konuşmada başında beri grevcilerle dayanışma içinde olduklarını ifade ederek, parlamenter Marie Christine Vergiat ile birlikte CPT ile görüşme yaptıklarını söyledi. CPT’nin Türkiye’ye odaklandığını söyleyen Klute, “Sizin eyleminiz olmasaydı bu olmayacaktı” diyerek açlık grevinin amacına ulaştığını belirtti. Klute, eylemcilere hitaben, “Sizin mesajınızın yerine ulaştığına ve başarılı olduğuna inanıyorum” diyerek, greve son verilmesi çağrısında bulundu. 

Avrupa Konseyi (AK) Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland da 13 Nisan günü yaptığı açıklamada açlık grevcileri için “endişeli” olduğunu belirterek, grevin son bulması için çağrıda bulunmuştu.