Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Fethullah Gülen, Almanya'da sobelendi

Almanya Sol Partisi Die Linke'nin Federal Meclis'e, ülkede bir çok okulu bulunan Fethullah Gülen'e ilişkin bir soru önergesi verdi. 17 soru içeren önergenin gerekçe bölümünde, ABD nin Pennsiylvania eyaletinde yaşamakta olan Fethullah Gülen, aşırı tutucu ve türk milliyetçisi olarak tanımlanıyor. Gülen Hareketi'nin almanyada da okullar açtığı,Berlin'deki “İnterkültürel diyalog forumu” gibi kuruluşlar aracılığı ile lobi çalışması yaptığı vurgulanıyor.

 
AHMET ŞIK'A DİKKAT ÇEKİLDİ

1999 yılında ATV de yaptığı konuşmada, Gülen'in taraftarlarına devlet organlarına sızma talimatı verdiği, Gülen Hareketi'nin, Ordu ve iktidar partisi AKP'nin yanı sıra Türkiye'de “üçüncü güç” olduğu, Londra'da yayınlanmakta olan 29 Ocak 2009 tarihli “Jane's Defence Weekly Magazin” dergisinin haberine dayanarak vurgulanıyor. Ayrıca, ABD dedeki “Foreign Policy” de analizler yazan Soner Çagaptay'ın, Gülen Hareketi üzerine yazdığı, hareketin yargıyı, polis ve istihbaratı ele geçirerek yeni bir “derin devlet” yapılanmasına gitmek istediği görüşü belirtiliyor. Gülen Hareketi'nin yoğun bir şekilde illegal dinleme yöntemlerine başvurduğu, kendilerini eleştirenlerin devlet tarafından takibedildikleri, Ahmet Şık'ın “İmamın Ordusu” adlı kitabı nedeniyle hapiste tutulduğu, kitabın da yasaklandığı vurgulanıyor.

GÜLEN İLE YAPILAN RESMİ TEMASLAR SORULDU

Geçmişte aşırı sağcı Bozkurtlar(Ülkü Ocakları) ile olan ilişkileri ve onlara mali destek verdiği belirtilen raporun sonunda, Bağımsız Devletler Topluluğu'ndaki bazı Gülen okullarının pantürkist propaganda yapmalı nedeniyle kapatıldıkları, Rus gizli haberalma teşkilatı FSB'nin, eski istihbaratçı Osman Nuri Gündeş'in açıklamalarına dayanarak Gülen okullarının CIA hesabına çalışan örgütler olarak görüldükleri söyleniyor. Sol Parti Meclis Gurubu'nun, Federal Hükümet'ten açıklamasını istedikleri sorulardan bazıları şöyle:
- Federal Hükümet, Gülen Hareketi üzerine  Anayasa'nın korunmasını ilgilendiren ne gibi bilgilere sahiptir?
- Federal Hükümet, Fethullah Gülen ve tarftarları tarafından temsil edilen dünya görüşünün, Alman Anayasası ile hangi noktalarda uygun olduğunu görmektedir?
- Alman resmi makamları ile Gülen Hareketi ve ona yakın kuruluşlar arasında, ilişki ve çalışmalar ne derecede gerçekleşmiştir veya sürmektedir?
- Gülen Hareketi'nin ve ona yakın yapılanmaların örgütleri, projeleri ve toplantıları Federal bütçeden karşılanmıştır? (Lütfen liste halinde ve miktar belirtilsin)
- Federal Hükümetin bilgilerine göre, Almanya'da faaliyet gösteren bu örgütler, kuruluşlar hangileridir?

TÜRKİYE DEVLETİNE NE ORANDA SIZDILAR?

- Gülen Hareketi'ne yakın Almanca yayın yapan hangi gazete, dergi, yayınevi, internet sayfası vb. alman hükümeti tarafından bilinmektedir?
- Kaç olayda Gülen Hareketi'nin veya ona yakın kuruluşun okulu kapatıldı; ya da öğretim izni iptal edildi?
- Federal Hükümet, Gülen Hareketine ait olan ve destek olan kaç firma tanımaktadır?
- Gülen Hareketinin almanyada ne kadar taraftarı vardır?
- Federal Hükümet, Milli Görüş ve Gülen Hareketi arasındaki ilişkler üzerine ne bilmektedir?
- Fedral Hükümet, Gülen Hareketi'nin Türkiye'deki devlet organlarına sızması hakkında ne kadar bilgi sahibidir?
- Federal Hükümet, Gülen Hareketini eleştirdikleri için Türkiye'de kovuşturmaya uğrayanlar hakkında ne kadar bilgi sahibidir?
- Federal Hükümet'in Gülen Hareketi ve CİA arasındaki ilişki hakkındaki bilgisi ne kadardır?

Bu noktaya nasıl gelindi?

Rhein-Ruhr Bildungsverein (Ren-Ruhr Eğitim derneği) adı altında faaliyet gösteren ve Fethullahçılar'a yakın olduğu söylenen, dernek Duisburg'da kapatılmış bir okulu özel okul yapmak için dilekçe verdi. Daha önce, Wuppertal'da açılan bir okulun yöneticisi olan Orhan Yıldırım ve Rhein-Ruhr Bildungsverein yöneticisi Erol Yüce, Fethullah Gülen'e yakınlıkları ile tanınmaktaydılar. Orhan Yıldırım'ın idare ettiği Duisburg'un  Kasslerfeld semtindeki derneğin adı “Pangea Bildungszentrum”. Pangea, yani dünyamızdaki kara parçalarının ayrılmadan önceki son hali. Bu günkü kıtaların oluşmadan önceki hali! Verilmek istenen ileti: Parçaları birleştirme. İslamın asıl hedefi! Düsseldorf hükümet sözcüsü Jennifer Spitzner, daha önce “Bu okulların arkasında kim olduğunu biliyoruz” demişti. Protestan Kilisesinden Friedmann Eissler de, bu “Eğitim kurumarının arkasında Fethullah Gülen'in durduğunu söyledi.
Bütün bu tartışma ve uyarılara rağmen, Anayasayı Koruma Örgütü bu görüşlere katılmıyor! Onlara göre  bu bir İslamist değil; İslami bir harekettir. Bu nedenle Gülen Hareketi şu sıralar gözlenmemektedir. Son yılların gözde İslambilimcisi Lamya Kaddor ise, “Bunların islamiyat açısından nereye konulacağı bilinmemektedir” diyor. Fethullah'ın Almanya'da 12 okulu var. Duisburg'da açılacak olan, Aşağı Ren deki ilk okul olacaktı. Olacaktı çünkü, WAZ te yayınlanan Sinan Sat imzalı yazıda, Eğitim Müfettişliği okulun müdürlüğünü yapacak olan şahsın belgelerini yeterli bulmayıp ve reddettiği bildirildi.

İSLAMBİLİMCİLER BİLE ELEŞTİRİYOR
Tüm bu girişimler paralel olarak, çeşitli okullarda tek tek öğrencilerin gösterileri duyulmakta. Gene Duisburg'da Landfermann Lisesi'nde bir grup öğrenci, okul kitaplığında toplu namaz kılmaya başladılar. Birçok şehirde, okul yönetiminden “ibadet odası” isteme girişimleri yapılmaktadır. En sonuncusu Berlin'de 16 yaşındaki Yunus M. ve arkadaşlarının okul koridorunda namaz kılmak istemesi. Okul müdürünün engel olması üzerine mahkemeye başvuran Yunus.M ve ailesi, 2008 yılında İdari Mahkeme tarafından haklı bulundu. Teneffüslerde kullanılmayan bilgisayar odası, okul idaresi tarafından namaza açıldı! Ama bu karar, okullarda esas olarak ibadethane açılabilir anlamına gelmiyor. Olanaklar elverdiği takdirde, ibadet etmek isteyen öğrencilerin bu isteklerine uygun yer gösterilir şeklinde bir uygulama. Kuzey Ren Eğitim Bakanı “Öğrencilerin ders aralarında ibadet etmeleri,okullarımızda dinler arası  karşılıklı saygı ortamını güçlendirecektir” derken, İslambilimci Lamya Kaddor bu kararın “yavan bir tad” verdiği görüşünde.

MENDERES KORE'YE, CEMAAT SURİYE'YE

Fethullah Gülen, 'bütün evreni bir yapma amacı'na uygun her adımı mübah görmektedir. Şimdilik ABD'nin işine de öyle geldiğinden çalışmaları daha da hızlandı. Pangea adının seçilmesi bir tesadüf değil.  Suriye ile “aramızın “ açılmasından sonra ABD, Türkiye'nin “önderliğini” övmeye başladı. Tesadüf bu ya, Gülen de bir fetva yayınlayarak. En ırkçı yanını ortaya koydu. Ehl-i Beyt sevgisi nasıl ifade edilmelidir başlıklı vaazında “Anadolu insanı neye inanmışsa onda samimidir. Milletimizin Hz. Ali, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin, Hz. Fatıma ve ehl-i beyt sevgisi Perslerden çok daha kuvvetli ve samimidir. Bu milletin genlerinde, karakterinde böyle bir samimiyet vardır.“ Gözümüz aydın olsun! Gülen hazretleri genlerimizin temizliğini ilan etti. Şimdi bu temiz genli insanlar, kirli ve bozuk genli Suriye'li, İranlı artık önüne ne çıkarsa tepeleyip, dünyamıza yeni bir düzen getirecektir!
 
Said Nursi ve Cemaleddin Afgani'nin hayalleri, ABD yardımları ile, nasıl komünist, solcu, sosyal-demokrat, alevi, önüne kim çıkarsa onu yok etme eylemine dönüştü? Menderes Kore'ye göndermişti, bunlar komşularından başlayacaklar!!!