Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Zorla Evlendirilenlerin Çoğu Türkiyeli

Almanya Aile Bakanlığı, mağdurların daha iyi korunması amacıyla Almanya'da zorla evlendirmelere ilişkin bir araştırma gerçekleştirdi. Hamburg merkezli Lawaetz Vakfı'na yaptırılan araştırmaya 2008 yılında konuyla ilgili danışma merkezlerine başvuran yaklaşık 3 bin 500 kişi katıldı.

Katılanlardan yüzde 60'ı zorla evlendirilmekle tehdit edildiğini, yüzde 40'ı ise zorla evlendirildiğini belirtti. Ancak bu kişilerden yüzde 14 ila 43'ünün birden fazla danışma merkezine başvurmuş olduğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla araştırma Almanya'da kaç kişinin zorla evlendirildiğine ilişkin kesin rakamlar ortaya koymuyor.

Araştırmanın sonuçları şöyle:

* Zorla evlendirilme tehditi ile karşı karşıya olan veya zorla evlendirilenlerin çoğunu, yaşı 18 ile 21 arasında değişen göçmen kökenliler oluşturuyor.

* Mağdurlar arasında, ailesi Türkiye'den göç edenler çoğunlukta yer alıyor.

* Mağdurların yüzde 44'ü Türkiye kökenli; bunu Sırbistan, Irak ve Afganistan kökenliler takip ediyor.

* Zorla evlendirilen veya bu tehditle karşı karşıya kalanlar arasında kızlar çoğunluğu oluşturuyor, ancak bu durumdan mağdur olan genç erkekler de bulunuyor.

* Mağdurların üçte ikisi aile içi şiddet görüyor.

* Mağdurların ailelerinin Müslüman olduğu dikkkat çekiyor. Ancak Müslümanlık ve zorla evlendirme arasında doğrudan bağlantı kurulamayacağı vurgulanıyor.

Almanyalı siyasilerden Türkiye ile işbirliği çağrısı

Hrıstiyan Demokrat Birlik Partisi'nden (CDU) Aile Bakanı Kristina Schröder, Berlin'de gerçekleştirilen basın açıklamasında araştırma sonuçlarını Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer'e sundu. Müslüman yetkililerin zorla evlendirmelerle mücadeleyi kendi görevleri arasında görmeleri gerektiğini ve okullarda çalışmalar yaparak, öğretmenlerin bu konuda daha iyi bilinçlenmesini istediklerini söyledi.

Konunun Alman Meclisi'nde görüşüleceğini belirten Schröder, "Siyasetçiler şiddet ve zorla evlendirme ile mücadele çağrısı yapabilirler, ama şiddet veya zorla evlendirme tehditi ile karşı karşıya kalanların yardım isteyebilmesi de mümkün kılınmalı. Günün her saatinde ve farklı dillerde" diye konuştu.

Zorla evlendirilenlerin çoğunlukla ailesinin geldiği ülkeye gönderildiğine dikkat çeken Hrıstiyan Demokrat Birlik partili Böhmer de, diğer ülkelerle işbirliğinin artırılması gerektiğini, bu kapsamda "Türkiye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin'in, Almanya ile işbirliği yapılması ve kadın evlerinin durumu, danışmanlık hizmetleri ve Türkiye'de kadına karşı şiddetin engellenmesi için hazırlanan yasa tasarısı konularında görüş alışverişinde bulunulmasını" önerdi.

Muhalefetten tepki: Hükümet önlem almıyor

Yeşiller Partisi Göç ve Uyum Politikaları Sözcüsü Memet Kılıç, partisinin Kadın Politikaları Sözcüsü Monika Lazar ile yaptığı ortak açıklamada, Alman hükümetinin mağdurları korumak için yeterince önlem almadığını söyledi. Evlilik, nafaka, miras hukukunda yapılacak değişikliklerle evliliğin daha kolay sonlandırılmasını talep eden Yeşiller, mağdurlara ancak malî güvence sağlandığı, bağımsız oturum ve geri dönüş hakkı tanındığı takdirde etkin bir şekilde yardım edilebileceğini ifade etti.

Sol Parti Göç Politikaları Sözcüsü Sevim Dağdelen de yaptığı yazılı açıklamada, hükümeti eleştirerek, yaygın danışma hizmeti sunulması ve mağdurların sığınabileceği merkezler oluşturulması gerektiğini belirtti.

Zorla evlendirme Almanya'da suç

Almanya'da zorla evlendirme, 2005 yılında Hatun Sürücü'nün erkek kardeşi tarafından Berlin'de öldürülmesinin ardından kamuoyunun dikkatini çekmişti. Alman hükümeti, zorla evlendirme ile mücadele için bazı yasalar çıkarttı. Buna göre, bir kişinin zorla evlenmeye maruz bırakılması Almanya'da suç olarak kabul ediliyor ve 6 ay ila 10 yıl arasında hapis cezası öngörülüyor. Bunun yanı sıra, zorla evlendirilerek memleketine gönderilen, topluma uyum sağlamış yabancı kadınlara, Almanya'ya geri dönme hakkı tanınıyor.(