Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

WULFF YABANCI DÜŞMANLIĞINDA ENDİŞE DUYUYOR

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Mecklenburg-Vorpommern eyaletine yaptığı ziyaretin ilk durağı Waren kentinde, toplumdaki aşırı milliyetçilik ve yabancı düşmanlığından endişe ettiğini dile getirdi. Bu açıklamanın iki ilginç yönü var: Birincisi; böylesine hassas bir konuda devletin en tepesindeki kişinin bu kadar açık konuşmasının pek alışılagelmiş bir durum olmaması. İkincisi; Wulff'un bu açıklamayı, aşırı sağcıların en yaygın olduğu eyaletlerden biri olan Mecklenburg-Vorpommern'e yaptığı ziyaret sırasında yapması. Wulff yine bölgeyi kastederek, en fazla yabancı düşmanlığının, göçmenlerin çok az olduğu bölgelerde görüldüğünü kaydetti. Cumhurbaşkanı Wulff, radikalizmin her türlü biçimiyle mücadelenin önemini vurguladı:

''Hepimizin ortak arzusu, insanları barışseverliğe ve hoşgörüye teşvik etmek olmalı. Ve bu ülkede yaşayan insanların gelecekten korkmalarına, endişe etmelerine izin verilmemeli. Çünkü aşırı milliyetçiliğin ve ırkçılığın propagandasının yapılması, her seferinde toplumu derinden sarsıyor.''

Wulff'un vaftiz babalığı tartışması

Cumhurbaşkanı Wullf, bu sözleriyle hem bölgedeki aşırı sağcılara mesaj vermiş hem de günlerdir devam eden vaftiz babalığı tartışmalarına da yanıt vermiş oldu. Çünkü Federal Almanya'nın ilk Cumhurbaşkanı Theodor Heuss zamanından beri alışıldığı gibi, Almanya'da aileler 7'inci çocuklarına cumhurbaşkanının vaftiz babalığı yapmasını talep edebiliyorlar. Christian Wulff da Mecklenburg yakınlarındaki Lalendorf ilçesinde bir ailenin 7'inci çocuğunun vaftiz babası oldu. Ancak tartışmaları başlatan sebep ise söz konusu ailenin aşırı sağcı olarak bilinmesiydi. İlçenin Sol Partili Belediye Başkanı Reinhard Knaak da işte bu nedenle Cumhurbaşkanı Wulff'un kendisine kasım ayında gönderdiği çocuğun vaftiz karnesini ve yanındaki 500 euroluk ücreti aileye vermeyi reddetmişti.

Bölgede yaşayan aşırı sağcılar ve neonaziler de bunun üzerine belediye başkanının özel arazisine zorla girmeye çalışmışlar ve bunun ardından da Knaak, polis korumasına alınmıştı. Sosyal Demokrat Parti ve Sol Partili politikacılar Cumhurbaşkanı Wulff'un böyle bir ailenin vaftiz babalığını kabul etmesini  sert bir şekilde eleştiriyorlar. Wulff ise kendisine yöneltilen eleştirilere şu yanıtı verdi:

''Cumhurbaşkanı'nın vaftiz babalığı konusu, bence bir noktada doğru bir şekilde tartışılmıyor. Çünkü vaftiz babası sadece söz konusu çocuk için geçerlidir ve bütün çocuklar aynıdır. Ayrıca çocuklar, bebekler, yeni doğanlar hiçbir şekilde ailelerinin yaptıklarından sorumlu tutulamazlar.''

Cumhurbaşkanı Wulff Lalendorf ilçesinin belediye başkanı ile görüşmeyi ve vaftiz konusunda konuşmayı önerdi. Wulff, aynı zamanda görüşmenin tek konusunun vaftiz tartışması olmayacağını da belirtti.

Gemi pervanesi yapımında dünyada öncü

Wulff bu tartışmaların ardından Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti'nin en önemli gelir kaynaklarından biri olan turizm merkezi Mürtiz Bölgesi'ni ziyaret etti. Bu bölge, son yıllarda gemi pervanesi yapımında dünyada öncü konuma geldi. 100 ton ağırlığında ve neredeyse bir ev büyüklüğündeki gemi pervanelerini gören Wulff, Alman ekonomisinin kriz döneminde ayakta kalmasını, gelişen sanayiye borçlu olduğunu belirtti:

''Çin, Kore gibi ülkelerin pazarında kabul görmeye devam ettiğimizi ve dünya öncülüğü konumumuzu sürdürdüğümüze şahit oluyuyoruz. Bu durumda yapılabilecek tek şey sizlere daha fazla başarı dilemek olur. Daha çok kısa bir zaman önce mali kriz bize, sanayi merkezlerinin bizim ekonomimiz için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi.''