Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Almanya'da İnternet Kullanımı Sıkı Takipte

Aylardır, coğrafi veri tespit etme imkanı sunan, sokakların evlerin ve hatta arabaların internette ifşa edilmesine olanak sağlayan Google'ın Streetview uygulaması yoğun tartışmalara yol açmıştı. Bu nedenle İçişleri Bakanlığı harekete geçti. Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ve Alman Bilişim Teknolojileri Birliği Bitkom’un Başkanı August Wilhelm Scheer birlikte düzenledikleri basın toplantısında, siyaset ve ekonomi dünyasının “veri güvenliği” konusunda aynı hedefi benimsediklerini gösterdi. İkili daha önce de eylül ayı ortalarında hükümet ve özel sektör temsilcileriyle bir toplantı düzenlemişti. Bu sürecin sonucunda ortaya çıkan veri güvenliği kodeksi ve yasa tasarısı ile özel kişiler ve şirketlerin farklı çıkarları arasında uyum sağlanması hedefleniyor.

Bakanın kırmızı çizgileri...

İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, tüm İnternet’i kapsayan bir çalışma içinde olduklarının, sadece Google Street View ya da coğrafî veriler gibi boyutlara odaklanmadıklarının altını çizdi. De Maiziere, arama motorlarına ya da verilere dayalı internet hizmetlerine değil, verilere sınırsız ulaşıma karşı olduklarını belirtti. “Bazı sınırlar bulunuyor ve bu sınırlar kişilik hakları ve insan onurunun korunmasıdır. İkinci nokta ise, sınırın ötesinde büyük bir özgürlük istiyorum” diyen, Alman İçişleri Bakanı bu nedenle internette veri paylaşımının ‘kırmızı çizgilerini’ oluşturduklarını kaydetti, ancak bunun özgürlüklerin kısıtlanması anlamına gelmediğini de vurguladı.

Almanya İçişleri Bakanı internetteki veri hizmetlerini mümkün olduğunca azaltmama taraftarı. Bu şu anlama geliyor: Arama motorları faaliyet göstermeyi sürdürürken, bu arama motorları aracılığıyla bir kişinin profilinin çıkarılabilmesine yarayabilecek sınırsız bilgiye ulaşılamayacak. Buna ek olarak, zamanla özellikle görüntülü telefonlardaki yüz tanımlama hizmetlerinin daha iyi kontrol edilmeleri ve bu yolla kullanılacak fotoğrafın bir kişiye ait verilerin aranmasına olanak sağlamamasına çalışılacak.

İnternet bilgilendirme ve şikayet merkezi

Bilişim Teknolojileri Birliği Bitkom’un Başkanı August Wilhelm Scheer de, 2011 yılının ortalarına doğru, internet bazlı merkezî bir bilgilendirme ve hak arama merkezi açmayı hedeflediklerini açıkladı. Scheer bu sayede, Streetview uygulamasının olanak sağladığı şekilde evinin ve arabasının internette gösterilmesini istemeyen her bireyin bu merkezlere başvurabileceğini belirtti.

Meşru özgürlükler kapsam dışı

Yeni internet veri güvenliği yasa tasarısı, kişisel verilerin internette yayımlanması için ilgili kişinin iznini şart koşuyor. Almanya İçişleri Bakanı öte yandan, internet kullanımının ilkesel olarak devlet sınırlandırmalarından uzak olması gerektiğini de vurguluyor. Bakan, bu nedenle kişisel bilgilerin yayınlanması yasağının, internet kullanıcılarının, düşünce özgürlüğü, araştırma özgürlüğü ve sanat özgürlüğü gibi  meşru çıkarları söz konusu olduğunda geçerli olmayacağını ifade etti.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizire ve Alman Bilişim Teknolojileri Birliği Bitkom’un Başkanı August Wilhelm Scheer 7 Aralık’ta Dresden’de düzenlenecek Bilişim Zirvesi'nde yeniden bir araya gelecek. Zirveye siyaset ve ekonomi dünyasının önde gelen isimleri katılacak.