Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Sarrazin isyanı

Müslüman göçmenleri hedef alan açıklamalar yapan bankacı Thilo Sarrazin’e siyasi partiler değil ama Alman kamuoyu sahip çıkıyor. Sağ ve sol partileThilo Sarrazin rin tabanı kaynıyor. Sağda, yeni bir siyasi oluşum ihtimali tartışılıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Thilo Sarrazin ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. "Bild am Sonntag" gazetesine konuşan Merkel, “Sorunları inkâr etmeden, ama aynı zamanda uç noktalara taşımadan tartışmaya” çağırdı. Müslüman gençler arasında şiddete eğilimin yüksek olduğuna dair istatistiklerin tabulaştırılmamasını isteyen Merkel, “Bunun büyük bir sorun olduğunun farkındayız, ama yabancı düşmanlığı kuşkusuna yer vermeden açıkça konuşabiliriz” dedi. Merkel, “Şiddeti belli bir dine bağlamayın. Bu bizi çıkmaza götürür” diye konuştu.


Halk ile siyaset arasında uçurum var

Hrıstiyan Demokrat Partili (CDU) Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, “göç politikalarına bakış açısında halk ile siyaset arasında büyük bir uçurum olduğunu, bunun kendisini kaygılandırdığını” söyledi. Böhmer, “Sarrazin'e kamuoyunun yaklaşımı, sorunları daha cesur bir şekilde tartışmamız ve uyumun başarılarını konuşmamız gerektiğini ortaya koyuyor” dedi.
Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria BöhmerBavyera eyaletinin Hrıstiyan Sosyal Birlik (CSU) Partili İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, “Sarrazin'in her görüşünü lanetlemek mümkün değil. Ama ortada bir sorun varsa bunu açıkça konuşmakta yarar var” dedi. Herrmann, “Kuşkusuz, en büyük sorun da Türkiye'den gelen Müslümanların bir kısmında görülüyor” görüşünü dile getirdi. Joachim Herrmann, “Almanya'nın göç ve uyum sorunları üzerine açık ve dürüst bir şekilde tartışmaya ihtiyacı var” dedi.

Taban Sarrazin'i destekliyor

Hrıstiyan Demokrat Parti (CDU) yönetiminden Peter Hauk, Sarrazin'in görüşlerinin parti tabanında büyük destek gördüğünü söyledi. Hauk, “Bu yüzden yalnızca Sarrazin'i eleştirmek yetmez. CDU liderliğinin göçmenlerle ilgili sorunları net bir şekilde ortaya koyması ve uyum politikasında daha sert önlemlere başvurması gerekir” dedi.

CSU eski genel başkanı Edmund Stoiber, Sarrazin olayının aşırı sağ cenahta yeni bir oluşuma neden olma endişesini dile getirdi. 1980'li yıllarda yaşanan mülteci hakkı tartışmasının aşırı sağcı Cumhuriyetçiler'in ortaya çıkışıyla sonuçlandığını hatırlatan Stoiber, deneyimlerden ders çıkarılmasını istedi. “Spiegel” dergisinin sorularını cevaplayan CSU yöneticisi Hans-Peter Friedrich de uyum politikası tartışmasının üstünün örtülmemesini talep etti.
CSU eski genel başkanı Edmund Stoiber
SPD'de tabanın Sarrazin rahatsızlığı
Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel, parti tabanını uyum konusuyla daha çok ilgilenmeye davet etti. Berlin-Brandenburg Radyosu'na konuşan Gabriel, “Sarrazin'in SPD'den çıkarılacağını tahmin ettiğini” söyledi. Gabriel, Sarrazin'in uyum sorununu dile getirdiği için değil, uyum sorunlarını genetik ve biyolojik esaslara bağladığı için partiden çıkarılacağını vurguladı.

“Focus” dergisine konuşan Sarrazin ise görevden alınma sürecinin şova dönüştürülmemesi uyarısında bulundu. Cumhurbaşkanı Christian Wulff'a kararını vermeden önce kendisiyle görüşmesi çağrısında bulunan Sarrazin, anayasa hukukçularının büyük kısmının kendisine hak verdiğini savundu. İki gün boyunca Merkez Bankası'ndan kendi isteğiyle ayrılmayı düşündüğünü belirten Sarrazin, “Halkın görüşlerime verdiği muazzam destek beni bundan vazgeçirdi” dedi.

Bundesbank'ın Sarrazin raporu
Cumhurbaşkanı Christian WulffBu arada Alman Merkez Bankası (Bundesbank) Yönetim Kurulu'nun Sarrazin'in üyelikten çıkarılması için hazırladığı talebin ayrıntıları da basına sızdı. “Spiegel” dergisinde yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Christian Wulff'a sunulan 20 sayfalık metinde, “Sarrazin'in 2009'dan bu yana beyanat ve demeçleriyle sözleşmesinin yanı sıra kurumun etik ilkelerini de ihlal ettiği” belirtildi. Belgede Sarrazin'in basına yaptığı demeç ve açıklamalardan örnekler verilirken, aralarında Başbakan Angela Merkel, Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet'in de bulunduğu yetkililerin Sarrazin'i eleştiren ifadeleri bire bir aktarıldı.

Kitabı yok sattı

Thilo Sarrazin'in ''Almanya kendini yok ediyor'' (Deutschland schafft sich ab) adlı kitabı çok satanlar arasına girdi. Kitabın dün kitapçılarda bittiği belirtildi. Kitabı yayınlayan Deutsche Verlags-Anstalt (DVA) adlı yayınevinin sözcüsü, daha önce 70 bin basılan kitabın dağıtımının yapıldığını, pazartesi günü de 80 bin olan 4. baskısının dağıtılacağını ifade etti. Kitabın 5. ve 6. baskısının da basılmaya başlandığı, kitabın toplam satışının 250 bin olacağının tahmin edildiği kaydedildi.