Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Alman siyasetçiler Balyoz'u nasıl yorumluyor?


Türkiye’de yaşanan son gelişmeler Alman siyasetçiler tarafından farklı şekillerde yorumlanıyor. Hrıstiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Federal Meclis Grubu Dış Politika Sözcüsü Thomas Silberhorn Deutsche Welle Türkçe Servisi'ne yaptığı açıklamada, laikliğin güvencesi olarak görülen ordu ile hükümet arasında gerginliğin yeni olmadığına dikkati çekti. Üst düzey komutanların gözaltına alınması ile bu gerginliğin tırmandığını kaydeden Thomas Silberhorn, gelişmeleri kaygıyla izlediklerini ifade etti. Türk toplumunun geleneksel Kemalizmi savunanlar ve hükümet yanlıları olmak üzere ikiye bölündüğünü ifade eden Silberhorn sözlerini şöyle sürdürdü: ”Bu tartışmanın demokratik hukuk devletine uygun yöntemlerle yürütülmesi çok önemli. Ancak burada, hem orduya yönelik suçlamalar, yani darbe planı iddiaları hem de siyasetçilerin bu süreçte izlediği tavır konusunda bazı soru işaretleri bulunuyor.”

Silberhorn: Hukuk devleti ilkelerine uyulmalı

Avrupa Birliği’nin demokratik yöntemlerle seçilen hükümetleri desteklediğini vurgulayan Hrıstiyan Sosyal Birlik Partili Silberhorn, ancak bu süreçte hukuk devleti ilkelerine uyulması gerektiğini ifade etti: "Siyasetin devam eden bu süreci hukuk devleti ilkelerine uygun bir şekilde yürütmesi şart. Nihayetinde bu iktidar mücadelesinde bir karar verilmesi gerekecek. Umarım Türkiye’de bu karar demokratik bir şekilde verilir. Ancak böylelikle demokratikleşme yolunda harekete geçilmesi mümkün olabilir. Ama biz bu gerilimin artabileceğinden kaygı duyuyoruz."

Stinner: Değerlendirme için erken

Hür Demokrat Parti (FDP) Federal Meclis Grubu Dış Politika Sözcüsü Rainer Stinner ise bu gelişmeler hakkında nihai bir değerlendirme yapmak için henüz erken olduğunu dile getirdi. Yine de darbe iddialarının açıklığa kavuşturulmaya çalışılmasının memnuniyet verici olduğunu kaydeden Stinner, ama bu gelişmelerin arkasında başka nedenlerin de olabileceğini söyledi: ”Türkiye bir değişim süreci yaşıyor. Türkiye’nin bölgede kendine farklı bir yön belirlediği görüyoruz. Türkiye’nin artık yönünü Batı’ya çevirmekten uzaklaştığını gözlemliyoruz. Bu belki Avrupa Birliği’nden duyulan hayal kırıklığı ile ilgili, elbette çeşitli nedenler mevcut. Ben bunu eleştirmiyorum. Ama burada mesele, Türkiye’nin hangi yöne doğru gittiği. Bunu yakından izlemek gerekiyor.”

Hür Demokrat Partili Stinner, bunun yanı sıra günümüzde Kemalist düşüncenin ne anlama geldiğinin de sorgulanması gerektiğine işaret etti.

Mützenich iddiaların araştırılmasından memnun

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis Grubu Dış Politika Sözcüsü Rolf Mützenich, askerî darbe iddialarının soruşturulmasını ”memnuniyet verici bir gelişme” olarak değerlendirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Bu hem Türkiye hem de kanımca Avrupa için anlamlı bir gelişme. Çünkü bence burada hukuk devleti yöntemlerini kullanarak, bu tür faaliyetlerle mücadele eğilimi sürüyor. Geçmişe kıyasla orduya karşı tereddütlü bir tavır izlenmiyor. Bu memmuniyet verici bir gelişme. Bu bizim arzu ettiğimiz ve Avrupa Birliği’nin destekleyeceği bir süreç.”

Türkiye’de hükümetin darbe iddialarını açıklığa kavuşturmak için cesaretli davrandığını kaydeden Mützenich, muhalefetin de bu sürece destek vermesi gerektiğini dile getirdi.

© Deutsche Welle Türkçe