Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Dersimliler açlık grevindeki tutuklu yakınlarını ziyaret etti

Dersim Gazetesi,Alibeyköy Dersimliler Derneği, Munzur Çevre Derneği, Pertekliler Derneği, Kürmeşliler Derneği   yöneticileri Okmeydanı Sibel Yalçın Parkı’nda açlık grevinde olan tutuklu yakınların ziyaret etti. 

Tutuklu yakınları, BDP üyelerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi, Kürt siyasi tutukluların cezaevlerinde 57 gündür sürdürdüğü açlık grevlerine destek, Sibel Yalçın Parkı’nda kurdukları çadırda dönüşümlü açlık grevinde.

Tutuklu yakınlarını ziyaret eden kurumların yöneticileri, desteklerini ifade etti.

Pertekliler Derneği Başkanı Nihat Öz, tutukluların sürdürdüğü ve annelerin dayanışma amacıyla yaptığı açlık grevlerini desteklediklerini söyledi, “Direnişinizi kutluyoruz” dedi.

Alibeyköy Dersimliler Derneği Başkanı Mesut Gerçek ise, “Annelerin ve cezaevlerinde bedenlerini ölüm yatıran tutsakların direnişini destekliyoruz. Başarıya ulaşacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

DEVLET HEP İKİYÜZLÜ VE RİYAKAR DAVRANIYOR'

 Dersim Gazetesi adına konuşan Hüseyin Ayrılmaz, oğlunun 2000 yılında f tipi cezaevlerine karşı yapılan ölüm orucu eylemine katıldığını belirterek, şunları anlattı: “Aileler olarak dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ile görüşmeye gittik. ‘Sayın Bakan onlarca insanı katlettiniz, nasıl uyuyorsunuz?’ diye sordum, bana ‘O günden beri gözüme uyku girmiyor’ dedi. Ama bizden sonra basına yaptığı açıklamalarda başka şeyler söyledi. Devlet hep ikiyüzlü ve riyakar davranıyor. İnanıyorum ki sizin, bizim bu mücadelemiz kazanacak.”

’96 yılında yapılan açıklık grevlerine eşi ile birlikte katıldığını söyleyen Munzur Çevre Derneği yöneticisi Mehmet Soylu, “O gün devlet nasıl konuştuysa, bugünde aynı şekilde konuşuyor. Zihniyet hiç değişmedi” dedi. Devletin, “Kürtleri katletmek, kökünü kazımak” mantığı ile hareket ettiğini belirten Soylu, “Bizde bu inanç oldukça, bir kişi dahi kalsak direneceğiz. Devlet akıllı bir devlet olsa Sayın Öcalan ile görüşür ve çözüm üretir” diye konuştu.

Ayrıca, destek ziyaretinde bulunan Hunermend Kazo, açlık grevini desteklediğini belirtti ve destek için analara bir sıtran söyledi.

Dernek başkanlarına ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden tutuklu yakınları, “Sizin desteğiniz ile direnişimiz ile mücadelenin zafere ulaşacağına inanıyoruz” dedi. Tutuklu yakınları, Kürt siyasi tutukluların cezaevlerinde sürdürdüğü açlık grevi sona erene kadar çadırın kurulu kalacağını ve açlık grevlerini sürdüreceklerini bildirdi. ETHA