Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Hapis cezanına çarptırılan Ferhat Tunç’a sanatçı ve aydınlardan destek

Aralarında İsmail Beşikçi, Suavi, Mikail Aslan, Orhan Alkaya, Filiz Koçali, Necati Abay, Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi, Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu’nun da bulunduğu sanatçı ve sivil toplum kuruluşlarının yaptığı yazılı açıklamada; Kürt siyasetçilerinin, devrimcilerin, gazetecilerin, öğrencilerin, öğretim üyelerinin, sendikacıların ve sanatçıların AKP’nin hedef tahtasında olduğu belirtildi. Konuşan değil, susan ve biat eden bir toplumun inşa edilmek istendiğinin vurgulandığı açıklama şöyle: “Kürtler ve muhalifler uzun süredir anti demokratik uygulamalarla karşı karşıya. Her türlü hukuksuzluğun hüküm sürdüğü bir dönemden geçmekteyiz. İktidar partisi adeta bir Cadı Kazanı kaynatıp, muhalif olan herkesi bu kazanda kaynatmaktadır. Söylemde demokrat görünmeye çalışan hükümet yetkilileri, pratikte hayatı kâbusa çevirmiş durumdalar. Kürtlerden yola çıkılarak, KCK ismi altında yapılan operasyonlar, muhalif olan tüm sesleri susturmaya yönelik bir politikaya dönüşmüş durumda. 

Kürt siyasetçileri, devrimciler, gazeteciler, öğrenciler, öğretim üyeleri, sendikacılar ve sanatçılar AKP’nin hedef tahtasındalar. Artık Türkiye’de kimse özgürlüklerden, demokrasiden, eşitlikten ve kardeşlikten bahsedemez hale geldi. İktidar partisinin kirli siyasetini deşifre eden kim varsa hapisle cezalandırılmakta. Son olarak Malatya Özel Yetkili 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 1 Mayıs 2011 tarihinde Tunceli’de yaptığı konuşma nedeniyle sanatçı Ferhat Tunç’a verilen 2 yıllık hapis cezasının toplumda kaygı yarattığını üzülerek görmekteyiz. İktidar Partisi rejimini, toplumu sindirerek susturmanın aracına dönüştürmekle kalmayıp, toplumun kendine biat edeceği bir sistemi adım adım hayata geçirmektedir. Konuşan değil susan ve biat eden bir toplum inşa edilmek istenmektedir. 

Yaşamı boyunca özgürlük ve demokrasi mücadelesinin neferi olmaya çalışan, barış mücadelesinde yılmadan yürüyen Ferhat Tunç, sadece düşüncelerini ifade ettiği için cezalandırılmak isteniyor. Ferhat Tunç’a verilen ceza aslında bu ülkedeki barışseverlere, demokrasi ve özgürlük güçlerine verilmiş bir cezadır. 

Demokrasi ve insan hakları mücadelesini uluslararası arenada başarıyla ve layıkıyla sürdüren sanatçı Ferhat Tunç’un özgürlüğünü kısıtlayıcı her davranış ve kararın, sanata ve sanatçı bağlamında düşünsel ve işitsel sanat pratiklerine zarar vereceği endişesi taşımaktayız. Ferhat Tunç’a verilen cezanın şarkılarına da verilmiş bir ceza olduğu fikrindeyiz. Bu hatanın, eğer düzeltilmezse vicdan ve tarih önünde mahkum olacağını öngördüğümüzü kamuoyuyla paylaşmak isteriz. 

Düşünceye tahammül edemeyen karanlık zihniyetlerin sanatçı arkadaşımız Ferhat Tunç’a verdiği cezayı şiddetle kınıyoruz. İktidarın sanattan ve sanatçıdan elini çekmesini talep ediyoruz.” (anf)