Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Ferhat Tunça Verilen Cezalara Tepki

Sanatçı Ferhat Tunç'a 2 yıl hapis cezası verilmesine tepki gösteren HDK, Tunç şahsında, brış, eşitlik, özgürlük ve kardeşlik mücadelesinin cezalandırıldığını belirtti. 
HDK Genel Meclis Yürütme Kurulu, yaptığı yazılı açıklamada, sanatçı Ferhat Tunç'a, 2011 yılında Dersim'de 1 Mayıs mitinginde yaptığı bir konuşmadan dolayı 2 yıl hapis cezası verildiğini hatırlattı. Aynı mahkemenin daha önce de sanatçı Pınar Aydınlar'ı 10 ay hapis cezasına çarptırdığını hatırlatan HDK, "Sendika merkezlerinin, gazete ve dergi bürolarının, haber ajanslarının basıldığı, matbaalarda gazetelere el konulan bir ülkede yaşıyoruz. Heykeller yıkan, tiyatrolar kapatan, oyunlar yasaklayan bir Hükümet'in yönetimindeki Türkiye'de sanatçılar da hedef haline getirilmiş durumda" dedi.

Cezaevlerinin gazeteciler, aydınlar, hukukçular, doktorlar, tıp öğrencileri ve çocuklarla dolu olduğunu belirten HDK, "Sanat, teörürün arka bahçesi, sanatçı ise terörist ilan edilerek toplumdan koparılmaya ve değersizleştirilmeye çalışılıyor" dedi.

İktidarın, sanatı planlı olarak içi boşaltılmış bir eğlence sektörüne dönüştürmek için sanat ve sanatçı kıyımına gittiğini ifade eden HDK, "AKP güzellemesi yapmayan, Başbakana övgü dizmeyenlere hayat dar ediliyor" dedi.

Açıklamada, HDK Yürütme Kurulu Üyesi de olan sanatçı Ferhat Tunç şahsında, barış, eşitlik, özgürlük ve kardeşlik mücadelesinin cezalandırıldığı ifade edildi. HDK, şöyle dedi: "Demokrasiden söz edilen bir ülkede, bir sanatçı yaptığı konuşmadan dolayı yargılanmaz ve hapse mahkûm edilemez. Bu mahkûmiyet düşünce ve ifade özgürlüğünün ne düzeyde olduğunu göstermektedir. Bu cezalandırma karşısında sessiz kalmayacağız. Başta sanatçılar olmak üzere, her dilden ve her inançtan aydınları ve halkımızı dayanışmaya çağırıyoruz. Ancak tarihten ders çıkarmayan AKP Hükümeti'ne bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; sanatçılara zulmeden, sanatçıları hapse atan hiçbir iktidar lanetlenmekten kurtulamamıştır.

78'liler Girişimi tarafından yapılan açıklamada Ferhat Tunç’a Verilen Mahkumiyet Cezasını Kınandı..

Açıklama şöyle;

 

 

Ferhat Tunç konuşunca yargılanıyor. Bir Konuşması nedeniyle daha önce mahkûmiyet cezası alan Ferhat Tunç yine konuşunca, bu kez iki yıl mahkûmiyet cezası aldı.

 

Ne demiş Ferhat Tunç, 1 Mayıs 2011 tarihinde yaptığı seçim konuşmasına başlarken; “sizleri Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya’nın devrimci ruhuyla selamlıyorum”. Bütün devrimcilerin doğal selamlamalarından birini yapmış. Öldürülen devrimcilerin ruhuna onları seven halkı selamlamamızın suç kabul edilmesi zulüm… Üstelik bu konuşmasından dolayı girdiği Genel Seçimleri boykot eden örgütün propagandasını yapmış (!)

 

Bu haksız ve hukuksuz kararı Malatya III. Ağır ceza mahkemesi verdi. DGM’leri, hatta Sıkıyönetim mahkemelerini arar olduk.

 

Ferhat Tunç bir sanatçı. Çağın ve toplumun sorunlarına duyarlı, haksızlıklara tepkili, bunu sadece şarkılarına değil, söylemlerine de yansıtan devrimci bir sanatçı.

 

Hep söyleyecek, hep konuşacak, hep ceza alacak.

 

Öte yandan Türkiye’de “ileri demokrasi var” bunun gereği olarak “söz ve ifade özgürlüğü var” deniyor. Bu özgürlüğü kullananlar ise yargılanıyor, cezaevine gönderiliyor.

 

Bu nasıl ileri demokrasi, bu nasıl ifade özgürlüğü?

 

Ferhat Tunç’a verilen mahkûmiyet bu ülkedeki muhalefete karşı gerçek tavrını gözler önüne sergiliyor.

 

“Susun, konuşmayın!”

 

78’li arkadaşımız Ferhat Tunç’a verilen mahkumiyet cezasını protesto ediyoruz.

 

Ferhat Tunç’un yanındayız, haklı ve kararlı mücadelesini destekliyoruz.