Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Dağ sarımsağı ilçede yetiştiriliyor

Tunceli’de emekli bir tarım uzmanı, ile has endemik bir tür olan ve genelde yüksek dağlarda yetişen dağ sarımsağını Pertek İlçesi’nde yetiştirmeye başladı.Tunceli’ye has endemik bir tür olan ve bilimsel literatürde Allium tuncelianum adıyla bilinen dağ sarımsağı son zamanlarda yöre insanı tarafından bilinçsizce toplanmaya başlanınca yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Endemik bir tür olan sarımsağın yok olmaması ve tohumunu üretmek amacıyla Emekli Tarım uzmanı Ergüder Öner, Tuncelili İşadamı Selahattin Şerefoğlu’nun da desteğiyle Tunceli’nin Pertek İlçesi’nde dağ sarımsağı yetiştirmeye başladı.

Pertek İlçe merkezinde bir dönümlük alanda yetiştirilmeye başlanan dağ sarımsağıyla ilgili bilgi veren Emekli Tarım Uzmanı Ergüder Öner, “Dünyadaki tüm bitkilerin doğal olarak mutasyon, gelişim ve değişimi vardır. Ovacık sarımsağı biyolojik olarak sarımsak, tadı aroması sarımsak. Ancak üremesi ve şekli itibariyle soğan. Normalde dördüncü jeolojik devirde sarımsak ve soğan aynı bitkiydi. Evrimsel gelişme sonucunda binlerce yıl içerisinde soğan ayrı sarımsak ayrı bitkiye dönüştü. Dersim sarımsağı her ikisini muhafaza eden çok nadir ve endemik türlerden birisidir” dedi.

sarimsak_ic1.20120619190935.jpgProje fikrinin nasıl geliştiğine ilişkin de bilgi veren Öner, “Bu endemik bitki son beş yıl içerisinde büyük bir tehdit altına girmiş durumda. Özellikle diğer sarımsaktan daha pahalı olmasından dolayı yöre halkı bilinçsiz şekilde toplayıp satmakta. Bu nedenle soyu tükenmek üzere. Biz buna  seyirci kalamazdık. Ben, aynı zamanda emekli tarım uzmanıyım. Doğayı yakından tanıyan, Dersim coğrafyasını bilen birisiyim. Gönlüm razı olmadı. Tohumunun üremesi lazımdı. Geçen yıl Sonbaharda 800 kilo dağ sarımsağını satın alıp buraya ektik. Projenin gerçekleşmesinde Pertek Termalin sahibi Sayın Selahattin Şerefoğlu çok heyecanlandı projeyi yap maddi manevi yanındayım dedi. Bu şekilde hayata geçerdik. Tunceli Valisi Sayın Mustafa Taşkesen de projeyle yakından ilgilendi. Kendilerine teşekkür ediyorum. Başlattığımız bu proje gelecekte Dersim’i Kastamonu Taşköprü gibi endemik sarımsağın ana vatanı yapacak.

Bu sene 20 kilo tohum almayı bekliyoruz. Bu tohumu valilik ve il tarım kanalıyla çiftçilere dağıtacağız. Çiftçiler de ekecek. Bir kilo tohumdan 360 bin tohum çıkıyor. Sonuç itibariyle bölgemizi dağ sarımsağının merkezi haline getireceğimize inanıyorum” diye konuştu.

Projeye ekonomik anlamda destek veren Tuncelili İşadamı Selahattin Şerefoğlu ise; amaçlarının Tunceli’nin de kendine has sarımsak çeşidiyle Kastamonu gibi Türkiye ve yurtdışı pazarında yerini almak olduğunu söyledi.

kaynak..Tuncelinin sesi