Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Munzur Nehri’nde Rafting Keyfi

Doğaseverler, Munzur Nehri üzerinde yapımı düşünülen baraj projeleri yerine nehrin turizm ve su sporları amaçlı kullanılması gerektiğini dile getirdi.

Tunceli’de Munzur Fırat Doğa Spor Kulübü (MUFİDOS) ile Munzur Adrenalin Doğa Sporları Kulübü (MADOSK) öncülüğünde Munzur Nehri’nde rafting düzenlendi. Tunceli- Ovacık karayolunun 25. kilometresinde bulunan Venk Köprüsü civarında iki botla rafting yapan doğaseverler, Munzur Nehri’nin coşkun sularında zaman zaman zor anlar yaşadı. Yaklaşık 20 kilometre boyunca Munzur rafting yapan doğaseverler kent merkezine yakın bir yerde botları kıyıya çekerek etkinliği sonlandırdı.

 

Rafting etkinliğine katılan Suna Çiçek, barajların yapılmaması için Başbakan Erdoğan’a seslenerek, “Başbakan gelsin bir rafting yapsın ondan sonra düşüncelerimizi anlayacak” dedi.

 

Etkinliğe Erzincan’dan katılan ve Erzincan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda öğretim görevlisi olan Gürcan Ekinci, “İnanılmaz bir keyif aldık. Doğası çok güzel, suyu çok güzel iki saat boyunca inanılmaz keyif aldık. Herkes buraya gelsin. Adrenalinleri zirveye çıkacak. Doğa güzelliği herkesi etkileyecek” diye konuştu.

Nazım Arslan isimli doğasever Tunceli’de dördüncü rafting etkinliğini düzenlediklerini belirterek, “Bu sefer daha zorlu bir parkurdu. Türkiye’deki birçok parkurdan daha güzel. Oldukça keyif aldım. Tunceli’nin doğa sporlarıyla anılması gerektiğini düşünüyorum. Barajların yapılması durumunda bu parkur, Munzur’un doğa turizmi yok olmuş olacak. Munzur’u daha farklı bir noktada, vadiyi daha farklı noktada görmek istiyoruz. Turizm cenneti olarak görmek istiyoruz. Baraj projeleriyle birlikte Munzur vadisi sular altında kalacak” diye konuştu.

 

Etkinliğe ilk defa katılan Ozan Taş ise; “Tunceli’den katılıyorum. İlk defa katıldım. Bir tutku olduğunun farkına vardım. İnsanlara gelip bu etkinliği yapmalarını tavsiye ediyorum. Bazı şeyler yaşanarak öğrenilir. Herkese buraya gelip bu tür faaliyetlerde bulunmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

 

Sinan Çongar isimli doğasever ise; “Çok zevkliydi. İlk defa yaşamama rağmen çok eğlendim. Tüm Tunceli halkını da bu etkinliği yapmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.