Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

Dersim'de yürüyüş ve öfke

 Dersim'de Bağımsız Milletvekili Adayı Ferhat Tunç'un kazamadığını duyan binlerce kişi yürüyüşe geçerken, CHP seçim bürosu taşlandı.


Dersim'de Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Bağımsız Milletvekili Adayı Ferhat Tunç'un seçimi kazanamadığını duyan binlerce kişi, Cumhuriyet Meydanı'nda yürüyüşe geçti.

Yürüyüş güzergahında CHP seçim bürosunu taşlayan kitle, büroyu dağıttı. Öfkeli kalabalık sık sık, "Dersim onurdur, onuruna sahip çık", "Katil CHP", "Celladına aşık Tunceli istemiyoruz" sloganları atılırken, kitleyi BDP yöneticileri ile Ferhat Tunç sakinleştirmeye çalıştı.

CHP'lilerin seçim bürosunda bulunmamaları büyük bir facia önlerken, kitle Özgürlük Meydanı'nda bir araya geldi. Burada kitleye hitap eden Ferhat Tunç, "Kılıçdaroğlu Başbakan olacak" propagandası ile halkın kandırıldığını, ancak seçilen 2 milletvekilinin Dersim'i temsil etmediğini söyledi.

Dersim'i 'Şehitlerine ve değerlerine sahip çıkanların bu halkın öz temsilcileri olduğunu kaydederek, "Bir türlü halkımıza anlatamadık. Ancak bu çok iyi biline halkımız, CHP'nin her iki milletvekilini de temsilcisi olarak görmüyor. Çünkü onlar bu halkın celladı olan partide yer almaktadırlar. Bu halkın gerçek temsilcileri şehitlerine, değerlerine ve Dersim'in onuruna sahip çıkanlardır. Bu böyle biline, Dersim Kürdistan'dır. Dersim'i Kürdistan'dan ayırmaya çalışanlara karşı mücadelemiz devam edecektir. Halkımızı bilinçlendirmemiz gerekiyor. Ben Dersim'in onuruna sahip çıktığımdan dolayı yaşadıklarımdan da onur duyuyorum" dedi.