Kurmes Dernegi Resmi Web Sitesi

14 yerde 'sivil itaatsizlik' eylemi sürüyor

Dersim'de 9 gündür Seyit Rıza Meydan'ında bulunan "Demokratik Çözüm Çadırı"ndaki çözüm nöbetini BDP Pertek İlçe Örgütü devraldı. Çeşitli etkinlik ve aktevitelerin yapıldığı çadırda ateşler yakılarak halaylar çekildi. Çadırda akşam PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın Kürt sorununun çözümü için sunduğu yol haritası okunurken, üniversite öğrencilerinden oluşan müzik grubu müzik dinletisi sundu.


Van'da Ehmedê Xanî Parkı'nda açılan ve her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği "Demokratik Çözüm Çadırı'nda" Delila Kültür Merkezi tarafından bir senivizyon gösterimi yapıldı. Belediye Başkanı Bekir Kaya, sivil toplum örgütü temsilcilerinin de hazır bulunduğu sinevizyon gösterimi bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Sinevizyon gösteriminden sonra çatışmalarda yaşamlarını yitirenler için şiir ve şarkılar seslendirildi. 

BULANIK 

Muş'un Bulanık İlçesi'nde 26 Mart'ta BDP ilçe binası önünde kurulan "Demokratik Çözüm Çadırı'nda" etkinlikler devam ediyor. Açıldığı günden bu yana yoğun ilgi gören çadırda, dün Vartolular nöbeti devraldı. Yurttaşlar tarafından sık sık ziyaret edilen çadırda akşam saatlerinde dengbêj divanı oluşturarak gecenin geç saatlerine kadar klamlar söylendi. Dengbêj divanından sonra, "Demokratik Özerklik" üzerine tartışmalar yürüterek fikir alış verişinde bulunuldu. 

DOĞUBAYAZIT 

Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde kurulan çadırı ise gece aralarında Diyadin Belediye Başkanı Celal Tanrıverdi ve çevre ilçelerden çok sayıda kişi ziyaret etti. Sinevizyon gösteriminin yapıldığı çadırda Roj TV'nin Kürtçe ve Türkçe haberleri de toplu izlendi. Haberlerden sonra tartışma platformları kurularak, "4 Nisan ve Demokratik Özerklik" üzerinde tartışmalar yürütüldü. Gece boyunca devam eden etkinliklerde sık sık yerel müzik grupları da müzik dinletisiyle çadırdakilere destek verdi. 

ADANA

Adana merkez Seyhan ilçesi Şakirpaşa Semti Ova Mahallesi'nde kurulan çadırda nöbeti devralan Hürriyet Mahallesi, çadır girişinde zılgıtlar ve sloganlarla karşılandı. Akşama doğru sahne alan Dengbêj Hiseynê Omerî söylediği şarkılarla halkı coşturdu. Hiseynê Omerî, çadırın kardeşlik ve barışın sembolü olduğunu dile getirdi. Ardından yapılan kadın paneline BDP PM üyesi Cihan Sincar, MKM sanatçısı Janya ve çok sayıda kadın katıldı. Panele katılımın yoğunluğundan dolayı birçok kadın ayakta kalırken bir çoğu da dışarıda beklemek zorunda kaldı. Panel demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Panelin açılış konuşmasını yapan PM üyesi Sincar, çadırların anlam ve önemine değindi. Panelin ardında söylenen şarkılarla geç saatlere kadar halaylar çekildi.

İZMİR

İzmir'de dünden beri kadınların devraldığı "Demokratik Çözüm Çadırı" nöbetinde çeşitli etkinlikler yapıldı. Tarihi Agora harabelerinin yanında bulunan Agora Parkı'nda çadır eylemlerini sürdüren yüzlerce kadın kendi renkleriyle çadır nöbetini gerçekleştirdi. Kadınların nöbeti devir almasıyla davul zurna eşliğinde uzun bir süre halaylar çekildi. İlerleyen saatlerde ise "Demokratik Özerklik, sivil itaatsizlik, anadilde eğitim ve insan hakları" temalı panel yapıldı. Moderatorlüğünü BDP Kadın Meclisi'nden Neriman Birlikler'in yaptığı panelde Avukat Canan Uçar ve insan hakları savunucularından Meryem Çağ panelist olarak katıldı. Panel, demokrasi şehitleri adına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşundan sonra kadınlar "Şehit namirin" sloganı attı. Panelde konuşan Av. Canan Uçar, sivil itaatsizlik eylemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İnsan hakları savunucularından Meryem Çağ ise, Türkiye'de insan haklarının içinde bulunduğu son süreci anlattı. 

Panelin ardından çadırda Nelson Mandela'nın hayatını anlatan "Özgürlüğün Rengi" filminin gösterimi yapıldı. Nelson Mandela'nın hapiste kaldığı sürece gardiyanlığını yapan James Gregory adlı bir gardiyanın gerçek yaşadıklarından alıntılarla yapılan film, kadınların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Ardından kadınlar davul zurna eşliğinde gece geç saatlere kadar halaylar çekti. Öte yandan İzmir'de kurulan çadırı nöbetini bugün BDP Gaziemir, Kemalpaşa ve Bornova ilçe örgütleri devir alacak. Bugün de Kürt dili üzerine paneller yapılacak. 

MERSİN

Mersin'in merkez Akdeniz İlçesi Güneş Mahallesi'nde kurulan "Demokratik Çözüm Çadırı" gece binlerce kişi tarafından ziyaret edildi. Ziyaretten sonra yapılan etkinlikte havai fişekler atıldı. MKM sanatçısı Bedran Adar'ın müzik dinletisiyle halay çeken kitle, 20 metrelik PKK bayrağı ve PKK'li Mahsum Korkmaz (Egit) posterini açarak, "Bijî Serok Apo", "Bê Serok jiyan nabe", "PKK halktır, halk burada", "Gençlik Apo'nun fedaisidir", "Bi can, bi xwîn, em bi te re ne ey Serok" sloganlarını attı. Etkinlikte kısa bir konuşma yapan BDP Mersin İl Başkanı Cihan Yılmaz, "Şehitlerin sayesinde bugünlere geldik. Agitlerin ve Berivanların yoldaşları onların bıraktıkları değerleri yükseltecektir" dedi. Yılmaz, onursuz ve özgürlüksüz bir yaşamı asla kabul etmeyeceklerini kaydetti.

İSTANBUL

İstanbul Demokratik Kent Konseyi tarafından Taksim Gezi Parkı'nda 27 Mart'ta binlerce kişi ve aydınların katılım ile kurulan "Demokratik Çözüm çadırı"nda nöbet devam ediyor. Dün nöbeti BDP'den devr alan Ken Konseyi bileşenlerinden YAKAYDER, İDAYDER ve TUAD'lılar gece boyunca ateşler yakarak, çadırda sohbet etti. Gece ilerleyen saatlerde ziyaretçilerin de eksik olmadığı eylem devam ediyor. "Çözüm çadırı"ndan bugün öğleden sonra nöbeti Sosyalist Parti ve ESP'liler devralacak. 

YÜKSEKOVA

Yüksekova'da Musa Anter Parkı'nda kurulan çadıra ziyaretler devam ediyor. Ziyaretçiler arasında BDP'li ilçe yöneticileri, Barış Anneleri, sivil toplum örgütleri, dershane yöneticileri ve köylerden gelen yurttaşlar yer aldı. Havanın ısınmasıyla çadırı ziyaret eden yurttaşlar, Musa Anter Parkı'nda kurulan ses düzeni ile çalınan müzik eşliğinde halay çekti. Kadınlar evde hazırladıkları yiyecekleri çadırı ziyaret edenlere ikram etti. 

VİRANŞEHİR

Viranşehir'de bulunan iki çadırda etkinlikler sürüyor. Gece Koma Welatê Rojê çadırda konser verdi. Konsere yüzlerce yurttaş katıldı. Daha sonra Kürt dili üzerindeki baskıları işleyen bir skeç sergilendi. Etkinliklere Viranşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Burun, BDP İlçe Başkanı Ferzende Ata ve yüzlerce yurttaş katıldı. Şarkılar eşliğinde halay çeken kitle daha sonra, Erkan Diken ve Mehmet Karakış'ın yazdıkları ve sahnelenen skeci izledi. Kürt dilinin yasaklı harfleri konu edinen skeç esnasında elektrikler kesildi. Elektriklerin kesilmesi ile alanda bulunan yüzlerce kişi "Bijî Serok Apo", "Öcalan" sloganlarını attı. Çadırda etkinlikler devam ederken, sabah saatlerinde Emiroğlu, Özal ve Bahçelievler mahallelerinin sakinleri nöbeti devraldı.

NUSAYBİN

Nusaybin'de "demokratik çözüm direnişi" sürüyor. Gece gündüz devam eden etkinliklere binlerce kişi katılıyor. Dün gece Akarsu, Girmeli ve Duruca beldelerinin yanı sıra Zeynelabidin ve Yenituran mahallelerinin nöbet tutuğu "Demokratik Çözüm Çadırı"nda sanatçı Bülent Turan konser verdi. Çözüm çadırına destek amaçlı şarkılarını seslendiren Turan'ı binlerce kişi dinledi. Konserde PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın büyük boy posterleri açılırken sık sık, "Öcalan", "Şehît namirin" sloganları atıldı.

Çadırının kurulduğu 100. Yıl Parkı'nda gerçekleştirilen konser geç saatlerde son bulurken, Zeynelabidin, Demiryolu ve İstasyon mevkiinde toplanan yüzlerce genç, polis müdahalesini protesto etti. Zeynelabidin ve Demiryol mahallelerinde bir araya gelen gençler yolu trafiğe kapattı. Polis gençlere biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Polisin müdahalesine gençler molotofkokteyli, havai fişek ve taşlarla karşılık verdi. Olaylar geç saatlerde sona ererken, "Demokratik Çözüm Çadırı"ndaki halkın nöbeti devam ediyor.

CİZRE

Cizre BDP İlçe binası önünde kurulan çadıra kitlesel bir şekilde ziyaretler devam ederken, dün akşam PKK'nin öncü kadrolarından Mahsum Korkmaz'ın (Egit) yaşamını ve direnişini anlatan panel ve sinevizyon gösterimi düzenlendi. Etkinlikler demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Panelde konuşan BDP PM üyesi Mehmet Tunç, Medeni Ferho'nun Azadiya Welat'ta yayımlanan 'Kuç û zileh' başlıklı yazısını okuyarak sözlerine başladı. Tunç, Agit'in Kürt halkı nezininde çok tanınan bir kişilik olduğunu ifade ederek, Agit üzerine yazılan şiir ve yazıları okudu. Ardından panele katılan yurttaşlar duygu ve düşüncelerini aktardı. Daha sonra Agit'in yaşamını anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Gösterim sırasında duygulu anlar yaşanırken, çadırda bulunan kitle sık sık, "Şehît namirin" ve "Bijî Serok Apo" sloganlarını attı. Öte yandan çadırı Laleş Kültür ve Sanat Merkezi'ne bağlı dengbêjler ziyaret etti. Dengbêjler söyledikleri str anlarla çadırda bulunan yüzlerce kişiye hüzünlü anlar yaşattı. 

İDİL

Aşiti Parkı'nda bulunan çadırı İdil'de bulunan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve yurttaşlar ziyaret etti. Çadır nöbet tutan yüzlerce kişi Kaplan'ı alkış ve zılgıtlarla karşılayarak bir süre birlikte halay çekti. Daha sonra Kaplan, kitleye hitaben kısa bir konuşma yaptı. Kürtçe yaptığı konuşmasında, "Demokratik Çözüm Çadırlarını niçin kurduk biliyor musunuz? Biz hükümete anadilde eğitim, siyasi tutsakların serbest bırakılması, askeri operasyonların derhal durdurulması ve seçim barajının indirilmesi şartlarını sunduk" dedi. Kaplan, "Ey Erdoğan yiğitsen, mertsen, seçim barajını indir beraber seçime öyle gidelim. Kelepçeleriniz gaz bombalarınız bize vız gelir vız. Yaşasın sivil itaatsizlik eylemimiz, yaşasın halkımızın örgütlü gücü" diye konuştu. Sık sık PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine sloganların atıldığı gecede yapılan havai fişek gösterisi ile gecenin karanlığı aydınlatıldı. PKK'nin öncü kadrolarından olan Mahsum Korkmaz'ın (Egit) yaşamına dair slayt gösterimi ve konuşmalar yapıldı. Çadır nöbeti devam ediyor.

SİLOPİ

Silopi'de BDP İlçe binası önünde kurulan "Demokratik Çözüm Çadırı"nda kitlesel ziyaretler devam ediyor. Akşam Laleş Kültür ve Sanat Merkezi'nden Dengbêjler çadırı ziyaret etti. Dengbêjler çadırda bulunan yüzlerce kişiye söyledikleri stranlarla hüzünlü anlar yaşattı. Dengbêjlerin müzik dinletisinin ardından halay çeken yurttaşlar sık sık, "Şehît namirin", "Bijî Serok Apo" ve "Kürdistan Faşizme mezar olacak" sloganları attı.
ANF